Breaking News

10 Adımda Ajda Pekkan’ın Başarı Sırrı

ajda-pekkan

Ajda Pekkan, yarım asırı aşkın bir zamandır, Türkiye ve dünyada müzik piyasasında kendisine yer bulan başarılı bir isim. İlerleyen yaşına rağmen (12 Şubat 1946 doğumlu)  hâlâ dinamik, bir genç kız kadar güzel ve ilgi çeken bir sanatçı… Onun hayatını incelediğimizde başarısının sırlarını 10 maddede açıkça görebiliyoruz.

1. Bakımına Dikkat Ediyor

Ajda Pekkan, iyi bir ses sanatçısının, sesi ile olduğu kadar görünümü ile de önem arz ettiğine inanarak fiziki bakımına çok dikkat eden bir insan… Giyimi ve görünümüne dikkat etmesi, sağlığına dikkat ederek görünümünü bozacak şeylerden kaçınması, onun başarısına artı katkı sağlayarak yaşlı görünmesine engel oluyor. Genelde hayata baktığımız zaman, bakımına dikkat eden, stresten uzak, sağlığını önemseyen, yemesinden giymesine kadar her şeyine dikkat eden insanların geç yaşlandıklarına ve uzun yaşadıklarına şahit oluyoruz.

2. Mesleğini Sevme

Ajda Pekkan, mesleğini önemsiyor ve gerçekten seviyor. Bu yüzden, birçok sanatçı gibi evliliklerini yürütememiş… Yani mesleği, hayatının en önemli yaşama sebebi. Mesleğine adeta âşık… Gerçekten de mesleğine âşık olan ve her daim gelişmek isteyen insanlar, bunu bakım ve sağlık ile birleştirince, başarısı hep zirvede olur ve yaşlanmaya bile fırsat bulamaz.

3. Hayır Kurumlarına Yardım

Ajda Pekkan’ı çoğu zaman engellilere destek konserlerinde, kurumlara yardım konserlerinde ve yardıma muhtaç hale gelmiş sanatçı arkadaşlarına yardım konserlerinde hep en önde görüyoruz. Bu da onun genç kalmasına sebep oluyor. Yapılan bir araştırmada, evde oturanlardan ziyade yardım kurumlarında görev alan kadınların daha geç yaşlandıkları, mutlu oldukları ve daha az strese girdiklerini tespit edilmiş…

4. İnsan Sevgisi

Avrupa’da, İngiltere ve Fransa‘da; bir süre de Amerika’da yaşayan Ajda Pekkan,  oradaki sanatçıların yaşantılarını iyi gözlemlemiş. İnsanları, ülke ayırımı yapmadan sevmesi, ona dinçlik kazandırıyor. Yapılan araştırmalar, zaten seven ve sevilen insanların, mutlu olduklarını ve dinç kaldıklarını ispatlıyor. Sevginin en büyük ilaç olduğunu da zaten doktorlar söylüyorlar.

5. Yurtdışı Tecrübesi

Genelde baktığımız zaman, yurtdışında yaşayan yabancı sanatçıların uzun yaşadıklarını, geç yaşlandıklarını görüyoruz. Ajda Pekkan da Avrupa ve Amerika’da yaşadığı için oradaki yaşam tarzını benimseyerek kendisini çok zaman stresten koruyan ve insanlarla mesafeli ama sevgi dolu tavrını koruyarak yaşını saklayabiliyor.

6. Dünyayı Gözlemleme

İnsanın başarısının temeli, mesleği ve sağlıklı yaşamla ilgili gelişmeleri takip ederek onlardan faydalanmasında yatıyor. Bu durum, insanın hayattan daha çok zevk almasını sağlayabiliyor. Her başarılı sanatçı gibi Ajda Pekkan da hayatı gözlemlemek ve dünyadaki gelişmeleri iyi takip ediyor…

7. Kardeş Dayanışması

Ajda Pekkan’ın hayatına baktığımız zaman, kardeşi Semiramis Pekkan’ın desteklerinden büyük güç aldığını görürüz. Bu sevgi de insanların genç kalmasına ve insanın mutlu olmasına sebep olabiliyor. Kardeşleri ile iyi anlaşamayan insanlar, çoğu zaman stres altında olduklarından, sağlıkları da bozulabiliyor. Bu yüzden kardeş dayanışmasının geç yaşlanmaya sebep olduğu iddia edilebilir. Daha önce de dediğimiz gibi, en yakın akrabanın ve yakınların sevgisi, insanı mutlu, bahtiyar ve huzurlu yapar.

8. Ekip Çalışması

Ajda Pekkan‘ın sanat yaşamına baktığımız zaman, ekip çalışmasına büyük önem verdiğini, besteci, söz yazarı, saz arkadaşları gibi insanlar ile yakın ilişkiler kurduğunu,  “ben” den çok “biz” kavramına önem verdiğini görüyoruz.

9. Tecrübeden Faydalanma

Her başarılı insan gibi diğer kişilerin tecrübelerinden faydalanarak, müzik yaşantısında kendisinden daha eski ve tecrübeli sanatçılardan güç aldığını biliyoruz. Fecri Ebcioğlu’ndan mesleki olarak faydalandığını, ondan güç aldığını görüyoruz.

10. Ortamı İyi Değerlendirme

Her ortama girmeyen Ajda Pekkan, kendisine faydalı olacağına, mutlu olacağına inandığı ortamlarda bulunarak, kendisini hakikaten seven dost ortamlarında bulunmayı tercih ediyor. Kendisini strese sokacak insanlardan uzak kalması ve sakin bir hayatı tercih etmesi de da genç kalmasına sebep oluyor.

*

Umutcan Umut

umutcan_umut@hotmail.com

www.hepsi10numara.com 

Bir önceki yazımız olan Sosyal Fobiyle Baş Etmenin 10 Yolu başlıklı makalemizde güzel konuşma örnekleri, kişisel gelişim ve rahat davranma hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir