Breaking News

10 Numara Oyun: Dragon Age: Inquisition

Harika oyunların ard arda çıktığı günlerdeyiz. Bu harika oyunlardan biri ise hardcore RPG oyunu severlerin serisi Dragon Age’in, yeni oyunu Dragon Age: Inquisition. Yazımızda Dragon Age: Inquisition’ın seriye getirdiği yenilikleri ve dahasını bulabilirsiniz.

 

 

 

ilginc-bilgiler

Grafikel Kalite

401

Yapımcı ekip BioWare’in bir açıklamasında XBox 360 ve PS3’ün gücünü sonuna kadar kullandıklarını belirtmişlerdi. Gerçektende oyun eski nesilde bile göze harika gözüküyor. PS4 ve XBox One’da ise durumlar çok farklı. Dragon Age: Inquisition bir RPG oyununa göre o kadar güzel grafiklere sahip ki, ilk 1-2 saat sadece grafiklere bakıp, görev yapmayı unutuyorsunuz. PC’nin de konsollardan aşağı kalır yanı yok. Müthiş güçlü bir PC’niz varsa oyunun keyfini sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

Editör Skoru: 4.3/5

 

 

 

faydali-bilgiler

Oynanabilirlik

403

Bir RPG oyununun en önemli şeyi kesinlikle oynanabilirliktir. BioWare çok iyi iş çıkarmış ve oyunda ki oynanış mekaniklerini bir RPG oyununda olması gereken şekilde yapmış. Oyunda onlarca kılıç, mızrak, kalkan vs. bulunmakta. İçerik bakımından çok zengin olan Dragon Age: Inquisition, düşman çeşitliliğinde de bir o kadar zengin. Oyunun başlarında kalabalık düşman gruplarına karşı zorlansak da, yeni silahlar ve yeni yetenekler sayesinde bir süre sonra neredeyse hiçbir düşman karşımızda duramıyor.

Editör Skoru: 3.9/5

 

 

 

odevlere-yardimci-bilgiler

Çevre Tasarımları

404

Oyunun haritası türüne göre yeterli büyüklükte. Çevre detay seviyesi de son derece iyi. Gölgelendirmelerde birkaç sıkıntı olsa da muhtemelen bir yama ile düzelecektir.

Editör Skoru: 3.6/5

 

 

 

enterasan-bilgiler

Senaryo

405

Oyunda, bir suçtan dolayı yargılanmak istiyoruz ama aslında suçlu biz değiliz. Spoiler olmaması için fazla bilgi vermek istemiyorum. Çünkü hikaye çok sürükleyici ve merak uyandırıcı.

Editör Skoru: 4.1/5

 

 

 

ogrencilere-bilgiler

Atmosfer

406

Oyuncuyu etkileşimli diyologları ile oyunun atmosferine sokmayı hedefleyen Dragon Age: Inquisition, maalesef bunu başaramıyor. Bunun en büyük nedeni ise çoğu etkileşimli diyoloğun sırf var olsun diye konulduğunu hissettirmesi. Alternatif bir evrende geçen oyunun senaryosu iyi olduğunundan atmosferi ile sizi bir yerlerden bağlıyor. Ama bir şeylerin eksik olduğunu hissettiriyor.

Editör Skoru: 3.6/5

 

 

 

her-konudan-bilgiler

Müzikler

407

Genel olarak müzikler başarılı. Ama oyunlarda gördüğümüz klasik çizgiyi bozamadığından, sadece başarılı demek ile yetinebiliyoruz.

Editör Skoru: 3.3/5

 

 

 

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Sistem Gereksinimleri

408

Minimum (1920×1080 – Low)

İşlemci (AMD): A8 6700K

İşlemci (Intel): Pentium G3528

RAM: 4 GB

Ekran Kartı (AMD): HD 6790

Ekran Kartı (nVidia): GTX 560

Diskte boş alan: 33 GB

 

Maximum (1920×1080 – Ultra)

İşlemci (AMD): FX 8320

İşlemci (Intel): Core i7-3670K

RAM: 8 GB

Ekran Kartı (AMD): R9 280

Ekran Kartı (nVidia): GTX 770

 

 

 

en-kolay-bilgiler

Oynanış Süresi

409

75 saat. Yanlış duymadınız en az 75 saatte bitirebileceğiniz bir oyun hayal edin. Edemediniz değil mi? İşte Dragon Age: Inquisition hayallerin ötesinde bir oyun.

 

 

 

turkiyenin-bilgi-sitesi

İnceleme Notları

410

Eurogamer – 8

PCGamer – 8.7

Polygon – 9.5

Joystiq – 5/5

GameInformer – 9.5

Gamespot – 9

Videogamer – 8

IGN – 8.8

DigitalSpy – 4/5

PlayStation Lifestyle – 9

 

 

 

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Alınmalı Mı?

411

Yazıda da sık sık belirttiğim gibi, bu oyun çıtır çerez bir oyun değil. Başlayıp bitirmeyecekseniz verdiğiniz paraya yazık olur. Dragon Age: Inquisition’u sadece RPG severlere önerebilirim. RPG (Rol Yapma Oyunu) oyunları ile aranız yoksa çok çabuk sıkılabilirsiniz.

Genel Olarak Editör Skoru: 3.8/5

Satın Al:

Aral Game

Playstore

 

 

 

M. Endülüs ÖZBAY

endulusozbay@outlook.com.tr

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan 10 Numara Oyun: Far Cry 4 başlıklı makalemizde far cry, far cry 3 ve far cry 4 hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir