Breaking News

10 Soruda Hakan Birol

hakan-birol

ilginc-bilgiler

 

Hakan Bey, bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Hangi okullarda okudunuz? Nerelerde çalıştınız bugüne kadar?

 

1985 yılında Fethiye’de doğdum. Babamın mesleği dolayısıyla öğrenim hayatımı farklı şehirlerde sürdürdüm. Bunlar arasında Ankara, Merzifon, İzmir’i sayabiliriz. Yükseköğrenim dünyasına ilk olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümü ile adım attım. Ardından Süleyman Demirel Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümünü bitirdim. 7 Aralık Üniversitesi’nde Türkçe Eğitimi alanında yüksek lisansa başladım fakat devam etmediğim için bıraktım. Daha sonra Muğla Üniversitesi’nde Türkçe Eğitimi alanında yüksek lisansıma devam ettim. Yakında Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitireceğim.

 

Meslek hayatına ilk olarak Türk Hava Kuvvetlerine bağlı olarak İzmir Hava Eğitim Komutanlığında Eğitim Uzmanı subayı olarak başladım. Subay adaylarına ve astsubay adaylarına bireysel gelişim eğitimleri verdim. Ardından oradaki görevimden istifa ettikten sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında İş ve Meslek Danışmanı olarak çalışmaya başladım. Bunun yanında özel sektörde birçok alanda eğitimler ve seminerler verdim.

faydali-bilgiler

Bireysel Gelişim alanında nasıl kendinizi nasıl geliştirdiniz?

 

Bireysel gelişim ile ilk olarak 2000 yılında ilgilenmeye başlamıştım. Büyük Düşünmenin Büyüsü ve Sınırsız Güç adlı iki kitap bu alanda okuduğum ilk eserler arasındadır. Ardından yüzlerce kitap okuyarak kendimi geliştirmeye devam ettim. Nlp Practitioner, Nlp Master Pracititioner, Nlp Trainer ve Nlp Master Trainer eğitimlerini aldım. Coaching, Professional Coaching, Master Professional Coaching eğitimlerini tamamladım. Ayrına Hipnoz alanında eğitmen modulü eğitimini bitirdim. Hafıza eğitimi ve Hızlı Okuma alanında eğitmen yetiştiriyorum.

odevlere-yardimci-bilgiler

Yayın dünyasına ne zaman giriş yaptınız ve neler yazmaktasınız?

 

Kitaplar ile ilk tanışmam ortaokul yıllarıma dayanmaktadır. Onlarla tanıştıktan sonra yazmaya başladım. Kendimi ifade etmem ve düşüncelerimi yazıya dökmem gerektiği kanısına vardım. Okul panosunu düzenleyerek başlayan yazı hayatım bugün D&R, İnkılâp ve Remzi gibi kitapevlerinin raflarında olan kitaplarım ile devam etmektedir. Uzun yıllardır Genç Gelişim, Beyin Gücü, Süper Beyin ve Genç Öğrenci dergilerinde yazılarım yayınlanmaktadır. Ayrıca bir çok web sitesinde yazılarımı takip edebilirsiniz.

enterasan-bilgiler

Önümüzdeki dönemde projeleriniz nelerdir?

 

2013 Eylül ayı itibari ile iki yeni kitap ile okurlarım karşısında olacağım. Ayrıca çok yakında online bireysel gelişim eğitimlerimiz yayına girecek. Eğitim ve seminerlerime gelemeyen hiçbir okurum üzülmesin. Asenkron videolar ile artık birçok eğitimi evinizde, işyerinizde kısacası her yerde izleyebileceksiniz.

hakan-birol-kimdir

ogrencilere-bilgiler

Misyon ve vizyonunuzdan bahseder misiniz?

 

Özelikle benim temel misyonum bireylerin her alandaki gelişimlerini en iyi şekilde tamamlamalarına destek olmaktır. Bunu da yaptığım yayınlar, eğitimlerim ve seminerlerim ile sağlamaya çalışıyorum. Vizyon açısından bakıldığında kaliteli yayınlar ve eserler ile insanlığın gelişimi ve değişimi için yazmaya ve konuşmaya devam edeceğim.

 

her-konudan-bilgiler

 

 

Bireysel gelişim eğitimlerinin hayatımızdaki yeri ve önemi nedir?

 

Bireysel gelişim hayatımızın her aşamasında bulunmaktadır. Bunun dar bir kalıp içine sığdıramayız. Şu yaşlar veya bu yaşlar arasında alınmalıdır diyerek bir sınırlama yapmak mümkün değildir. Etkili konuşmak, beden dili, hızlı okuma, hafıza eğitim, zaman yönetimi, nlp teknikleri ve ismini sayamadığım birçok eğitimi her bireyin alması gerektiğini düşünüyorum. Kendinize yaptığınız yatırım en büyük yatırımdır. Ve geri dönüşü en sağlam olan yatırım yine kendinize yaptığınız yatırımdır.

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Kariyer danışmanlığında danışmanlık yaptığınız kişilere en çok hangi önerilerde bulunuyorsunuz?

 

Özellikle özgeçmiş hazırlama ve mülakat teknikleri konusunda danışmanlık yapıyorum. Gençlerin özgeçmişlerinde özellikle ekstra aldıkları hiçbir eğitim olmaması onları mezun olduktan sonra rakiplerinden bir adım daha geride bırakıyor. Özellikle deneyimsiz olmaları yönünden de bir sorun teşkil ediyor. İşte bu sorunları nasıl aşabiliriz onlarla bu konular hakkında konuşuyoruz. Mülakatlarda karşılaşabilecekleri sorunlar ve çözüm yolları da en çok danışılan konular arasında diyebiliriz.

en-kolay-bilgiler

Yazılarınızda hangi konuları işlemektesiniz?

 

Yazılarımda genellikle metaforlar üzerinden gitmekteyim. Yani öneriler ve sıkıcı tavsiyelerden daha ziyade somutlaştırılmış yaşantımızın içindeki olaylardan bahsediyorum. Gelişim Ajandam adlı kitapta zaten bunu okuyucularım fark etmiştir. Hayatın içindeki olayları kelimelere dökerek sizlerle buluşturuyorum. Kimi zaman başarısızlığın suçlusunu vicdan mahkemesinde yargılıyorum. Kimi zaman vücut fabrikasından grev çıkartıp sağlımıza gereken önemi vermemiz gerektiğinden bahsediyorum. Sonuç olarak baktığınızda piyasadaki klasikleşmiş kişisel gelişim algısından sıyrılmış yazılar ile okuyucularımı buluşturmaya devam ediyorum.

turkiyenin-bilgi-sitesi

Okuyucularınıza kendilerini geliştirme alanında neler söyleyebilirsiniz?

 

Kendimizi geliştirme konusunda özellikle kitaplara sarılmalıyız. Kitapları bir dost bilip onlardan ayrılmayacağımız bir ömür yaşamalıyız. Bir Çin Atasözünü hatırlatmak isterim: “Okumadan geçen üç günden sonra konuşma tadını kaybeder.” Bizler de eğer hayatımıza bu şekilde yön verirsek dolu konuşur ve dolu dolu yaşarız. Bu bakımdan herkese okuma alanında büyük sorumluluklar düşüyor. Günde en az 20 sayfa okursak ayda 600 sayfa okumuş oluruz. Bu da minimum en az 3 kitap. Bunu yıla vurduğumuz minimum 30’a yakın kitap okumuş oluruz. Hiçbir okurum günde 20 sayfaya zaman ayıracak vaktim yok demesin. İnanın bana kesinlikle vardır. Bu küçük hesapla bile yılda 30 kitap okuyabiliyorsak günde okuduğumuz sayfa sayısını biraz fazlalaştırdık mı inanın sonuçlarına siz bile inanamayacaksınız.

hakan-birol-yazi

 

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Sizinle nasıl iletişime geçmek isteyenler hangi kanallardan size ulaşabilirler?

Facebook.: www.facebook.com/hakabi

Twitter….:  www.twitter.com/hakanbirol

Web……..:  www.hakanbirol.com

E-mail…..:  hakanbirol@hotmail.com

 

İletişim kanalları ile benimle iletişim sağlayabilirler. Teşekkür ederim.

*

Hakan Birol’u izlemek için: http://www.youtube.com/watch?v=1BU33-TJJ-M linkini kullanabilirsiniz.

*

Lilay Koradan

lilaykoradan@gmail.com

Bir önceki yazımız olan Huzurlu Bir Hayat İçin 10 Önemli Öneri başlıklı makalemizde evlilikte huzur, güzel bir hayat için ve içsel huzur hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

One thought on “10 Soruda Hakan Birol

  1. Hakan Birol Hocamdan NLP Practitioner ve Hızlı Okuma Eğitmenliği Eğitimlerini aldım. Hayatımda büyük değişiklikler oldu. Çok teşekkür ediyorum. Sizi tanımak güzel Hakan Hocam.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir