Breaking News

Atatürk’ün En Güzel 10 Fotoğrafı

Yeni Türkiye’nin mimarı Atatürk kendi döneminde en şık giyinen ve halkıyla iç içe olabilen bir liderdi. Bu günkü liderlerin bu açıdan Atatürk’ü örnek alması gerekir.

Atatürk’ü bir fotoğrafta öğrencilerle, bir fotoğrafta askerlerle, bir fotoğrafta din adamlarıyla bir fotoğrafta gençler konuşurken, sohbet ederken görüyoruz.

Bence Atatürk’ün en güzel fotoğrafları bunlar, halkıyla sohbet ettiği ölümsüz anlar.

Size bu fotoğraflardan 10 tanesini hazırladık ve altlarına Atatürk hakkında söylenmiş sözlerden yazdık.

Bakalım dünyanın çeşitli aydınları, yöneticileri ve devlet adamları Atatürk hakkında ne diyorlar: 

atatürk-yürürken

O genç ve dahi Türk Şefi’nin o esnada Çanakkale de bulunması, müttefikler bakımından tarihin en acı darbelerinden biridir. Alan Moorehead (Yazar)

 

 

 

atatürk-resimleri

 

Savaşta Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonra da Türk Milletini yeniden dirilten Atatürk’ ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de büyük kayıptır. Her sınıf halkın O’ nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahraman ve modern Türkiye’nin Ata’ sına değer bir görünümden başka bir şey değildir.(1938) Winston CHURCHILL İngiltere Başbakanı

 

atatürk-dinlerken

O, benzeri olmayan bir devlet adamı idi. Diktatörlerin tahammül edemediği serbest bir nizamla, başaramadığı ve başaramayacağı işler yapmıştır. Tarihte böyle adamlar devirlerine kendi adlarını vermişlerdir. Word Price

 

 

atatürk-ögrenciler

 

Çağımızda hiçbir isim Atatürk’ün adı kadar büyük saygı yaratmamıştır. Observerİngiltere önce, cesur ve asil bir düşman, sonra da sadık bir dost olarak tanıdığı büyük adamı selamlamaktadır. Sunday Times

 

atatürk-nasil-oldğ

 
Kemal Atatürk’ ün karakterinin bir cephesini göstermek itibariyle bir noktayı hatırlatmak isterim. Bize savaşlarından birini anlatıyordu. Birdenbire durdu: Görüyorsunuz ya, dedi: birçok zaferler kazandım. Fakat bunların en büyüğünden sonra bile her akşam, savaş alanlarında ölen bütün askerleri düşünerek içimde derin bir keder duyuyorum. Cesaret ve zekasından başka yüreği bu kadar yüce olan böyle bir Şef’ in, yurdu için mucizeler yaratmış olmasına şaşılabilir mi? George BENNES, Vu Gazetesi-1938

 

atatürk-hayati

 

O, yüce bir dağa benzer. Eteğinde yaşayanlar bu yüceliği fark edemezler. Bu dağın azametini kavrayabilmek için, Ona çok uzaklardan bakmak gerekir. Claude FARRER / Fransız Edibi

 

atatürk-hakkinda

Eski Osmanlı İmparatorluğu bir hayal gibi ortadan silinirken, milli bir Türk Devleti’nin kuruluşu, bu çağın en şaşırtıcı başarılarından birisidir. Mustafa Kemal, yüce bir eser ortaya koymuştur. Atatürk’ ün parlak başarısı bütün sömürgeler için bir örnek olmuştur. Maurice BAUMANT (Profesör)

 

atatürk-gülerken

 

Istırap çeken dünyada barış ve esenliği yeniden kurmak ve insanlığın yalnız maddi değil, manevi gelişmesini sağlamak isteyenler Atatürk’ ün iman verici ve yön göstericiliğinden örnek ve kuvvet alsınlar. Profesör Herbert MELZIG (Tarihçi)

 

atatürk-en-güzel-resimler

 

O kişisel kazanç ve ün peşinde koşan basit bir diktatör değil, gelecek kuşaklar için sağlam temeller atmaya uğraşan bir kahramandı. Prof. Walter L. WRIHT Jr.

atatürk-imza-atarken

Benim üzüntüm, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkan kalmamış olmasıdır. Franklin D. ROOSEVELT (A.B.D. Başkanı, 10 Kasim 1963)

*

Lilay Koradan

lilaykoradan@gmail.com

www.hepsi10numara.com

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Ahmet Mete Işıkara'dan 10 Deprem Önerisi başlıklı makalemizde deprem anında ne yapmalıyız, deprem öncesi tedbirler ve depremden korunma hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

One thought on “Atatürk’ün En Güzel 10 Fotoğrafı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir