Breaking News

Başarılı Olmuş İnsanların 10 Davranışı

Başarılı olmak istiyorsak, daha önceden başarılı olmuş insanların öykülerinin okumak, onların hayatlarından ders çıkarmak bize çok şey kazandırır. Ben de sizler için başarılı olmuş insanların 10 davranışını çıkardım umarım faydalı olurum.

hayati-güzel-yasamak-hepsi10numaracom

KENDİLERİNİ TANIRLAR, YETENEKLERİNİ BİLİRLER

Kendilerini tanırlar; hangi konuda daha başarılı olacaklarını, neleri sevdiklerini, neleri yapmak istemediklerini iyi bilirler. Yeteneklerine uygun işler yaparlar. Micheal Dell in başarı öyküsünü kısaca anlatmak istiyorum. Anne ve babasının isteği üzerine Teksas Üniversitesi’ne kayıt yaptıran Michael’in kafasındaki tek düşünce bilgisayarıdır. Yurt odasında, bilgisayarın içindeki parçaları inceler ve bilgisayarın maaliyetinin aldığından çok daha az olduğunu fark eder. Babasının ısrarı üzerine üniversite hayatına bir dönem devam etse de, kesin kararını verir. Dünyanın en büyük bilgisayar üretim şirketlerinden biri olan Dell’in sahibidir.

ASLA PES ETMEZLER
Asla pes etmezler. Hiçbir güçlük onları yolundan alıkoyamaz. Gerekirse binlerce kez denerler ama yine de pes etmezler. Hiçbir başarı bir günde gelmiş değildir; emek ister, sabır ister. Geçenlerde kadınlar günü programında bir hanımefendinin anlattığı öyküyü sizlerle paylaşmak istiyorum. “İki kabile reisi bir araya gelmişler. Biri diğerine demiş ki; “senin kabilen de benim kabilem de yağmur dansı yapıyor fakat  siz her dans ettiğinizde yağmur yağarken bizde 2 yada 3 dans edişimizde bir yağmur yağıyor.Bunun sırrı nedir?”  diğer kabile reisi gülümsemiş ve “Biz yağmur yağana kadar dans ediyoruz demiş.” Yani demem o ki dostlar asla pes etmeyin o yağmur mutlaka yağacak.

BAŞARISIZLIKLARINDAN DERS ÇIKARIRLAR
Başarısız oldum diye üzülmezler bundan ders çıkarırlar ve yollarına devam ederler. Her insan başarısız olur, başarısız olmayan insan hiçbir şey yapmayan insandır. Thomas J. Watson’un da dediği gibi “Yolunuza devam edin ve hata yapın. Yapabildiğiniz kadar yapın çünkü başarıyı bu yol üzerinde bulacaksınız.”

baris-manco

SINIRLARI ZORLARLAR
Başkalarının imkansız dediği şeyleri yapmaya odaklanırlar. Sınırları zorlarlar, olanla yetinmezler. Başarıya ve yaptıkları işe aşıktırlar. Kendilerini sürekli yenilerler. Nasuh Mahruki’yi hepiniz bilirsiniz; Everest’e tırmanan ilk Türk ve ilk müslüman dağcı. İlk fırsatta Nasuh Mahruki’nin hayatını okumanızı öneririm. Sınırlar, zorluklar onlar için engel değildir.

KENDİLERİNE GÜVENİRLER

Kendilerine ve yapabileceklerine güvenirler. İşlerini sağlama alırlar, ne yapılması gerekiyorsa, ne zaman yapılması gerekiyorsa; yaparlar.Bir işadamının işleri bozulur ve biraz nefes almak için parka gider. Orada yaşlı bir adam yaklaşır ve onu üzenin ne olduğunu sorar. İş adamı derdini anlattığında ise beş yüz bin dolarlık bir çek yazar ve iş adamına verir. Altında o döneminin en zengininin imzası vardır. Yaşlı adam gelecek yıl borcunu ödeyebileceğini belirtir. İş adamı çeki bozdurmaz ve kasasına koyar. O çekin verdiği güvenle büyük işler başarır ve bütün borçlarından kurtulur. Ertesi yıl borcunu ödemek için gittiğinde ise yaşlı adamın dünyanın en zengin insanı olmadığını, çekin sahte olduğunu anlar. Önemli olanın kasadaki değil insanın kendine güveni ve inancı olduğunu anlar.

ŞİKAYET ETMEK YERİNE ÇÖZÜM ÜRETİRLER
Engeller üzerine şikayet etmek yerine çözüme odaklanırlar. Her işte mutlaka küçük problemler, pürüzler çıkacaktır. Önemli olan sorun ne kadar büyük olursa olsun çözmeye çalışmaktır. Bir başarının birden fazla yolu vardır. Önemli olan başka yolları da görebilmektir.Nerde okuduğumu hatırlamadığım bir  öyküde babası küçük kızını bir kuleye çıkarır, oradaki bütün yolları gösterir ve der ki “Bir yere gitmek için birden fazla yol vardır.” Yaşı küçük olduğu için babasının ne demek istediğini tam anlamaz. Okullarındaki yemekleri hiç sevmemektedir. Annesine bu durumu ne kadar anlatsa da fayda etmez. Bir gün okulda çıkan yemeği bir şişeye koyarak eve getirir ve aşçıyı o yemeği annesine vermeye ikna eder. Annesi yemeğin çok kötü olduğunu söyler ve aşçıyı kovmak üzereyken, küçük kız yaptığını anlatır. Annesi ise okul yönetimi ile konuşurak bu durumun düzelmesini sağlar. Aradan yıll
ar geçer, küçük kız büyür ve ünlü bir modacı olur. Kendi için çok önemli bir defileden kısa süre önce çalışanları işten ayrılır. Ne yapacağını düşünürken ürünleri bitmemiş halde defileye katılmak fikri aklına gelir ve tüm eleştirmenlerden övgüler alır.” Sorunlar ne kadar büyük olursa olsun şikayet etmeyin mutlaka bir çıkış yolu vardır.

7-odev-bilgileri

yakisikli

KENDİ KARARLARINI KENDİLERİ VERİRLER
Kendi hayatlarıyla ilgili kararları kendileri verirler. Bu demek değildir ki başkalarını hiç dinlemezler, başkalarının önerilerini dinlerler, düşünürler ve en son sözü kendileri söylerler.Einstein için öğretmeni zeka seviyesinin düşük olduğunu ve okuldan alınması gerektiğini söylemiştir. O ise bu sözlere kulak asmamış, bir dahi olduğunu kanıtlamıştır.

HAYATA POZİTİF BAKARLAR
Hayata pozitif bakarlar, geleceğe umutla bakarlar. Olumsuz düşünmezler, sorun odaklı değil çözüm odaklı yaşarlar. İmkansıza inanmazlar, öncü olurlar. Başarılı insanların sözlerine baktığımızda hepsinin olumlu olduğunu başarısızlıkları hakkında bile olumlu şeyler söylediklerini görürüz.


DOĞRU KİŞİLERLE ARKADAŞ OLURLAR
Çevrelerinde gelişimlerine olumlu yönde destek olacak insanlar vardır. Hayata negatif bakan insanların sözlerini önemsemezler. Osmanlı hükümdarlarına baktığımız zaman, iyi hocaları ve eğitimli arkadaşları olduğunu görürüz. Kalbimdeki sesler filmini izlediyseniz yaşanmış, güzel bir başarı ve dostluk öyküsü olduğunu görürsünüz.

Woody-Allen

 


EĞLENCEYE, DİNLENMEYE DE VAKİT AYIRIRLAR
Hayatları sadece işleri değildir; kendilerini dinlemeye ve eğlenmeye de vakit ayrırlar. Meslekleri dışında hobileri de vardır. Tek yönlü çalışmazlar, kendilerini başka yönlerden de geliştirler. Ünlü bir matematikçi olan Ömer Hayyam aynı zamanda bir şairdir.

Ali-ibrahim-Agaoglu

Başarı ve sevgi ile kalmanız dileğiyle…

 

*
Sibel Öğünçmert

sibeloguncmert@hotmail.com

www.hepsi10numara.com

 

Bir önceki yazımız olan Kıvanç Tatlıtuğ'un 10 Başarı Sırrı başlıklı makalemizde başarılı olmak, Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyım ve Kıvanç Tatlıtuğ filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir