Breaking News

Boşanmak Üzere Olan Eşlere 10 Öneri

uzgun-kadin

Her insan mutlu ve ömür boyu sürecek bir evlilik yapmak ister. Fakat bazen işler istenildiği gibi gitmeyebilir  ve iki taraf evlilik durumunu sonlandırmak isteyebilir. Boşanmak çok zor alınan bir karardır; üstelik ortada geleceğinin ne olacağı düşünülen bir çocuk varsa, çok daha zor bir karardır. Çocuklar aile içindeki olaylardan fazlasıyla etkilenirler. Peki, böyle bir durumda ne yapılmalı? Boşanmaktan vazgeçip mutsuz bir evliliğe devam mı etmeli? Bu durum çocuğa nasıl anlatılmalı? Boşanmadan sonra ebeveyn çocuk ilişkisi nasıl devam etmeli? İşte bu konuyla ilgili birkaç öneri;

ilginc-bilgiler
Çocuğunuzu karşınıza alın ve dürüstçe konuşun. Birbirinizin anlaşamadığını fakat bu durumun çocukla alakalı olmadığını, annesinin yine annesi babasının da babası olarak kalacağını belirtin. Bir çok çocuk boşanma olayında kendinin suçlu olduğunu düşünür. Çocuğunuza boşanmanızın onunla değil sizinle alakalı olduğunu, boşansanız bile onu hep seveceğinizi ifade edin.
faydali-bilgiler
Duygularınızı dürüstçe ifade edin fakat olayı büyük bir trajedi yaşıyormuşsunuz gibi de anlatmayın. Bu durumdan dolayı üzgün olduğunuzu, bunun sizin iyiliğinize alınmış bir karar olduğunu anlatın. Bugünleri hep birlikte atlatacağınızı belirtin.
odevlere-yardimci-bilgiler
Onun duygularını ve düşüncelerini de sormayı ihmal etmeyin. Anlatmazsa baskı kurmayın ve zamana bırakın siz dürüstçe duygularınızı anlattığınız zaman o da size açılacaktır. Çocuklar sizin ruh halinizden çabuk etkilenir siz güçlü olup mutlu olunca onlar da bu karara alışacaktır.
enterasan-bilgiler
 Çocuklar için kavga etmeyin. Çocuk sende kalacak bende kalacak tartışmalarını çocuğun gözü önünde ve yüksek sesli olarak yapmayın. Çocuğun kalmak istediği bir ebeveyn varsa saygı gösterin.
ogrencilere-bilgiler
Birbiriniz aşağılayıcı sözler içeren tartışmalardan uzak durun. Birbirinize olan sevginiz tükenmiş olsa bile saygınızı korumaya çalışın. Sonuçta bir çocuğunuz var mecburen de olsa arada sırada karşılaşacak ve yüzyüze bakacaksınız.
her-konudan-bilgiler
 Çocuğun her zaman kaldığı düzenli bir evi olsun. Kendine ait yatağının ve odasının bulunduğu bir yer; üç ay orda beş ay burda göçebe hayatı yaşamasın.
degisik-ve-ilginc-bilgiler
Velayetini  alamayan ebeveyn çocuğu ihmal etmesin. Her fırsatta çocuğu ziyaret etsin ve boşanmış olamanın annelik veya babalıktan da vazgeçmek olduğu sonucu ortaya çıkmasın.
en-kolay-bilgiler
Ebeveynler yalnız kaldıklarında diğer tarafı suçlayıcı sözlerde bulunmasınlar. Kendileri boşansa bile anne ve babalarını sevme hakkını elinden almasınlar. Çocukları boşanmadan sonra en çok üzen durumlardan biri taraf tutmak zorunda gibi hissettirilmesi.
turkiyenin-bilgi-sitesi
Çok iyi ebeveyn olmaya çalışmayın. Beni daha çok sevsin yarışına girip, ihtiyacı olmayan pahalı hediyelerden şımartmalardan abartılı hoşgörülü tutumlardan kaçının. Çocuk eğitimindeki püf noktalara dikkat edin. Biriniz annesi diğeri babasısınız birbirinizin rakibi değilsiniz. Alınan kararlarda tutarlı olun.

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Bu duruma hemen alışmasını beklemeyin ve mutlaka bir pedagog yardımına başvurun. Çocuklarınızın geleceği sizin için de bizim için de önemli.

*

Mutlu ve güçlü bir gençlik yetiştirmek dileğiyle…

*

Sibel Öğünçmert

sibeloguncmert@hotmail.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Yağlık Ciltler İçin 10 İpucu başlıklı makalemizde argan cilt bakım, cilt bakımı ve cilt bakımı bitkisel hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir