Breaking News

Call of Duty: Advanced Warfare

Bilim-kurgu teması ile karşımıza çıkan yeni CoD, oyunseverleri memnun edebildi mi? En önemli soru ise getirdiği yenilikler neler? İşte bu soruların cevabını ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

 

 

 

ilginc-bilgiler

Grafiksel Tasarım

183

Yeni neslin hayatımıza girmesi ile oyunlarda aranan en önemli unsur grafiksel tasarım oldu. 120-130 TL bayıldıktan sonra oyuncunun ekran karşısına oturduğuna büyülenmek istemesi gayet normal. Peki, CoD: Advanced Warfare bizi grafiksel tasarımı ile beni büyüleyebildi mi? (Öncelikle buradaki videoyu izleyin ve grafiksel tasarımın sizi memnun edip etmediğine karar verin.) Kesinlikle evet. Fragmanlarda paylaşılan videolarda ki grafiksel tasarım ile oyun içi grafiksel tasarım aynı düzeyde.

 

190
İnanması zor olsa da bu görüntü oyundan alıntı

Gelelim yenilenen grafik motoru muhabbetine, yapımcılar (Sledgehammer Games) serinin son 5 oyununda kullanılan grafik motorunu tamamen yenilediklerini söylüyor. Eski oyunları oynamış birisi olarak bu açıklamayı sonuna kadar savunabilirim. Ayrıca, oyunun eski nesil konsol çözünürlüğü 1280 x 720 fakat upscale edilerek 1920 x 1080‘e ulaşılmış. Yeni nesilde ise durum farklı. Yeni nesil konsollarda gerçek 1920 x 1080 çözünürlük kullanılmış. Bunu oynarken de ayırt edebiliyorsunuz.

Editör Notu: 5/5

 

 

 

faydali-bilgiler

Oynanış Mekanikleri

185

Bilim-kurgu teması nedeniyle oyuna birçok oynanışsal yenilik eklenmiş. Bunlardan birkaçı şöyle:

Dash: Karakterimizin, ciddi bir düşman saldırısı altında iken hızlı bir şekilde sağ ve sol yapması. (Titanfall’dan alışık olduğumuz üzere)

Jetpack: Karakterimizin, havaya fırlayıp düşmanların menzilinden uzaklaşmasını ve hızlı hareket etmesini sağlayan askeri donanım. (Yine Titanfall’dan alışık olduğumuz üzere.)

Manyetik Eldivenler: Bazı anlarda bir binaya tırmanmanız gerektiğinde manyetik eldivenler ile işinizi kolayca halletmeniz mümkün. Ayrıca çok da zevkli.

Akıllı Bombalar: Advanced Warfare, gerçekten çok farklı bir el bambası kullanışı sunuyor. Tek bir el bombasını tek bir tuşla farklı kullanım amaçlarına göre programlayıp kullanabiliyoruz.

Editör Notu: 4/5

 

 

 

odevlere-yardimci-bilgiler

Çevre Tasarımları

191

Öncelikle çevre ile etkileşim yok denecek kadar az. Oyunun seriye getirdiği en güzel şeylerden biri ise açık uçlu oynanış. Yani açık-dünya demiyorum, sadece görev alanlarının bazı yerlerde oldukça büyük olduğundan bahsediyorum. Ama dediğim gibi “bazı yerlerde”.

Editör Notu: 3/5

 

 

 

enterasan-bilgiler

Senaryo

192

Oyunumuz Atlas şirketi çerçevesinde gelişiyor. Paralı bir askeri birlik olan Atlas birçok devletten askeri teknoloji olarak çok daha ileride. Bu sebeple devletler tarafından askeri konularda ziyaret edilecek ilk yer konumuna geliyor. Atlas şirketinde bir asker olarak görev aldığımız oyun, paralı bir askeri birliğin yeterli teknoloji ve başarılı bir liderle hangi konuma gelebileceğini gözler önüne seriyor. Tehditleri ortadan kaldırmadaki başarısı ve bu başarıyı değerlendirme şeklinde de olaya oldukça gerçekçi yaklaşılmış. Oyun boyunca Atlas şirketinden aldığımız görevleri yapsak da hikaye baştan sona kadar sürekli gelişim içerisinde. Geliştiriciler Call of Duty’nin hızlı oynanışını hikayeye yedirmeyi iyi başarmış. Bazı anlarda yaşanan kaliteli sahne geçişleri ve kurgular da birinci sınıf bir oyun oynadığınızı size fazlasıyla hissettiriyor. (Senaryo Kaynağı: TuruncuLevye)

Editör Notu: 4/5

 

 

 

ogrencilere-bilgiler

Atmosfer

193

Grafiksel tasarım nedeni ile atmosfer çok sağlam. Kendinizi savaşın ortasında hisstememeniz için hiçbir sebep yok.

Editör Notu: 5/5

 

 

 

her-konudan-bilgiler

Müzikler

194

Kaliteli müziklere ev sahipliği yapan CoD: Advanced Warfare, yeri geldiğinde duygusal yeri geldiğinde aksiyonu körükleyici müzikleri ile iyi iş çıkarıyor.

Editör Notu: 3/5

 

 

 

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Sesler

195

Sesler genel olarak iyi. Ara sahnelerdeki diyologlardan oyun içi silah seslerine kadar tatminkar bir ses kalitesi sunulmuş.

Editör Notu: 4/5

 

 

 

en-kolay-bilgiler

Oynanış Süresi

196

Ortalama 5 saat civarı bir oynanış süresi bulunmakta ki bu sürenin oldukça az olduğunu belirtmekde fayda var.

Editör Notu: 2/5

 

 

 

turkiyenin-bilgi-sitesi

İnceleme Notları

197

 

 • Power Unlimited – 93
 • Hardcore Gamer – 90
 • EGM – 90
 • Xbox Achievements – 90
 • Game Informer – 90
 • Polygon – 90
 • XGN – 87
 • MondoXbox – 86
 • Canadian Online Gamers – 86
 • Digital Chumps – 86
 • GamesBeat – 86
 • AusGamers – 85
 • Vandal Online – 84
 • Meristation – 84
 • Lazygamer – 84
 • Giant Bomb – 80
 • GamesRadar – 80
 • Digital Spy – 80
 • Joystiq – 80
 • GameSpot – 80
 • Post Arcade (National Post) – 8

 

 

 

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Alınmalı Mı?

198

CoD hayranı iseniz çoktan almışsınızdır. Ara sıra CoD oynayan biri iseniz, size tavsiyem: Yılbaşı geldi çattı. Steam’de yılbaşına özel harika indirimler olmakta. Kesinlike en az %50 indirime girecektir Advanced Warfare. Onu kovalarsanız yarı fiyatına hatta daha ucuza bu güzel oyuna sahip olabilirsiniz.

Oyunu Satın Al: http://store.steampowered.com/app/209650/  (100 TL)

Sonuç olarak; Editör Puanı: 4/5

 

 

 

 

M. Endülüs ÖZBAY

endulusozbay@outlook.com.tr

www.hepsi10numara.com

www.callofduty.com

 

Bir önceki yazımız olan Dövüş Sistemi En İyi 10 Oyun başlıklı makalemizde dövüş sistemi en iyi oyunlar, en iyi oyunlar ve oyun hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir