Breaking News

Elektrik ve Su Tasarrufu İçin 10 Yol

Tasarruf yapmayı ihmal ettiğimiz için enerji kaynaklarımızı boşuna kullanıyoruz. GElin çok basit kurallara dikkat ederek enerji tasarrufu yapalım.

su-tasarrufu

ilginc-bilgiler
Bulaşık makinesi ile elde yıkamayı enerji açısından kıyaslarsak (50 derece ekonomik programa göre): Su: Elde yıkama ile 126 litre; bulaşık makinesi ile 13 litre su tüketilir. Enerji: Elde yıkama ile 2kWh; bulaşık makinesi ile 1kWh enerji harcanır. Zaman: Elde yıkama ile 106 dakika, bulaşık makinesi ile doldurma boşaltma için sadece 15 dakika harcarız.
faydali-bilgiler
 Musluğunuz dakikada bir damla su sızdırıyorsa yılda 12.500 litre boşa akmış demektir. Bu da 1.250 damacanaya denk düşmektedir.
odevlere-yardimci-bilgiler
 Dişlerinizi fırçalarken veya duş yaparken aralarda suyu mutlaka kapatın.
enterasan-bilgiler
 5 dakikalık bir duş sırasında 60 litre su harcanıyor. Yeni duş başlıkları suyu ekonomik ve aynı zamanda suyun basıncını artırarak verimli kullanıyor.
ogrencilere-bilgiler
 Tuvaleti günde 1 kez de olsa amacı dışında kullanıp sifonu çekerseniz yılda 4 ton su harcamış olursunuz.
her-konudan-bilgiler
4 kişilik ve gündüz evde olmayan bir ailenin tuvaletinde, her bir aile bireyinin klozeti günde ortalama 5 defa kullandığı varsayıldığında, gömme rezervuar günde 20 defa kullanılıyor. Bu veriler ışığında, bir gömme rezervuar ayda 600 defa, bir yılda ise ortalama 7.200 defa yıkama gerçekleştiriyor. Normal şartlarda her kullanıldığında 6 litre su harcayan bir asma klozet yıllık bazda 43.200 litre suyun kanalizasyona gitmesine sebep oluyor. Daha az suyla yani tasarruflu temizlik işlevini gerçekleştiren klozetlerle kanalizasyona akıtılan bu suyun 10.800 litresini tasarruf edebilirsiniz.
degisik-ve-ilginc-bilgiler
Banyo ve duş bataryalarında suyun sıcaklığının ayarlanması sırasında su boşa akıtılıyor. Akan suyun yarıya yakınını sıcak su oluşturuyor. Böyle bir konutta sıcaklık ayarı için israf edilen su miktarı klasik bataryalarda yılda 97 m3 iken, termostatik bataryada bu miktar yılda 34 tona iniyor. Dolayısıyla termostatik batarya kullanarak 63 ton tasarruf sağlayabilirsiniz.
en-kolay-bilgiler
Enerji etiketine sahip ürünler mümkün olan en düşük seviyedeki tüketimleriyle ortalama yüzde 45 enerji tasarrufu sağlıyor. Günümüzde çoğu ürün enerji ve su tasarrufunda A ve A üstü performans gösteriyor. Her “+” yüzde 10’luk daha fazla tasarruf anlamına geliyor.
turkiyenin-bilgi-sitesi
Akış sensörlü yani su metresi olan çamaşır makineleri, makineye tam olarak ne kadar su alındığını algılıyor ve çamaşırı yıkarken sadece gerektiği kadar su kullanılmasını sağlayarak israfın önüne geçiyor.

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Ampullerinizi tasarruflulardan seçiniz.  

su-enerji-tasarrufu

*

Kaynak: Kadın ve Kadın

Bir önceki yazımız olan En İlginç 10 Mahya başlıklı makalemizde ilginç bilgiler, ilginç mahyalar ve ilginç tasarımlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir