Breaking News

En Güzel 10 Kore Filmi

en-guzel-kore-filmleri

Kore filmlerini Korece izlemek için Korece öğrenmeye ne dersiniz?

Size harika bir kitap önerimiz var. Lütfen tıklayınız.

Kore sineması dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de kendi has bir kitlesi ve azımsanmayacak sayıda hayranı olan  bir sektör.

Çekik gözleri, güzel yüzleri, hayran bırakacak kadar düzgün dişleri, birbirlerinden hoş mimikleri ve sempatik tavırları ile her bir Kore oyucusu tek bir filmle bile kendine geniş bir hayran kitlesi oluşturabiliyor.

Tavırları, aile içi yaşamları, akrabalık ilişkileri ve  büyüklere gösterdikleri saygı gibi faktörler de onları kendimize yakın hissetmemizi sağlayan unsurlar.

Sizin için en iyi 10 Kore filmini listeledim. Filmlerle ilgili bilgi tabii ki Kore filmi severlerin 1 numaralı film portalı yeppudaa.com’dan. Hayatın günlük koşuşturması, iş yeri stresi, sınavlar, birlikteliğiniz, akrabalarınız, trafik… Canınızı sıkan ne varsa bir kenara atıp. Farklı bir dünyanın kapılarını sizlere açacak bu 10 güzel filmi, bir solukta izleyip bitirmenizi ve tüm dertlerinizden kurtulmanızı diliyorum.

Not: Özcan Deniz’in olay filmi Evim Sensin’in orjinali A Moment to Remember da bu listede.

İyi seyirler…

 


My Sassy Girl / Hırçın Sevgilim

My Sassy Girl

Romantik / Dram / Komedi

Konusu;

Kyun-woo bir akşam evine dönerken metroda güzel bir kıza rastlar. Ne var ki kız kör kütük sarhoştur ve ayakta bile duramamaktadır. Kız trenin önüne düşmekten kurtaran Kyun-woo, bindikleri trende de kıza destek olmaya çalışır.

Trendeki diğer yolcular baygın olduğu için onu taşıyan Kyun-woo’nun kızın erkek arkadaşı olduğunu düşünürler, bu nedenle çocuk da kızı bırakıp gidemez. Bu karar insanın da hayatında bir dönüm noktası olacaktır.

Ho-sik Kim’in internette yayınladığı kendi anılarına dayanan hikayelerinin kitap haline getirilen aynı isimli romanından uyarlanan film, Günye Kore’nin en iyi romantik-komedilerinden biri olarak kabul ediliyor.

 

A Moment to Remember

A Moment to Remember

Dram | Romantik

Konusu: Film Su-Jin’in sevgilisi tarafından istasyonda ekilmesiyle başlıyor. Patronuyla uzaklara kaçma planları suya düşen Su-Jin’in bu davranışı ailesine ve en çok da kendisine zarar veriyor. Unutkan karakterimiz bir gün markette çantasını ve aldığı kolayı unuttuğunu farkedip markete geri döndüğünde, marketten çıkan bir müşterinin kendi kolasını yürüttüğünü görerek ilginç bir harekette bulunuyor. Sonradan hatasını fark etse de geç kalıyor. Daha sonra bu kişinin (Cheol-su) babasının yanında çalışan adamlarından biri olduğunu öğreniyor ve özellikle bir iş için babasından yardım istemesi ve babasının o iş için Cheol-su’ yu göndermesiyle… İşte bundan sonra Jung Woo Sung’ ın karizması başlıyor.

Gerisini siz izleyin fakat film ilerledikçe olayla farklı bir yöne gidiyor, mendilleri de hazırda bulundurun.

 

 

Castaway On The Moon

Castaway On The Moon / Kim’s Island/ Kim’in Adası

Komedi, Romantik, Dram

Konusu:

Kim adında bir adam kendini Han Nehri’nin karanlık, suskun sularına atar. Uyandığında üstü başı kumla kaplanmış, yerde yatmaktadır. O zaman, kendisini öldürmeyi başaramadığını ve nehirde bilinmeyen bir adaya sürüklendiğini anlar. Nehir kenarındaki binalardan birinin bir dairesinde yıllarca odasından dışarıya adımını atmamış bir genç kız vardır. Bir gün dürbünüyle bakmaktayken bir ada üzerinde tek başına yaşayan bir adam gözüne ilişir ve merak eder. Günler günleri kovalarken, adamın yalnız ama halinden hoşnut yaşamı merakını öylesine artırır ki onca yıldan sonra odasından dışarı çıkmasına sebep olur.

200 Pounds Beauty

 

200 Pounds Beauty / Şişman Sevgilim

Komedi

Konusu : Hanna, Koreli popüler şarkıcı Amy için dudak senkronizasyonu yapan vokalistdir.Gizli aşkı Sang-ju’nun Amy’ye onu aşağılayıcı sözlerini duyana kadar o fiziksel görünüşünü daima gözardı etmiştir.Artık .Hanna yaşadığı yıkımın ardından 100 kiloluk bedenini değiştirmeye karar verir.Geçirdiği bir dizi estetik operasyon ile yepyeni bir görünüşe kavuşur.Sahte bir kimlikle yeniden Sang-ju’nun karşısına çıkar.Ancak bu baş döndüren güzelliği ile Sang-ju’nun kalbini kazanabilecek midir?

 

The Way Home

The Way Home / Ev Yolu

Dram

Konusu: Yazı anneannesinin yanında geçirmesi için köye götürülen şehirli ve inanılmaz şımarık bir çocuğu anlatır. Bu yaramaz çocuğun kadıncağıza yapmadığı kalmaz. Oysa anneannesi sevgi dolu, yaşını göstermeden torunu ile ilgilenen mükemmel bir varlıktır.

 

My Little Bride / Benim Küçük Gelinim 

My Little Bride

Komedi

Konu:.Çocukluğundan beri şımarık, çapkın ve sapık özelliklerini üzerinde taşıyan Sangmin eve dönüş yolculuğundaki uçakta ve havaalanında bile bu huyundan vazgeçmez. Sangmin ve Boeun eve vardıklarında, büyükbabanın hasatalığından daha büyük bir şokla karşılaşacaklardır.

Boeun’un büyükbabası Sangmin’in ninesine karşı hislerine rağmen, eski bir dostu ve de silah arkadaşı olan Sangmin’in büyükbabası ile çocuklarını evlendirmek üzere bir antlaşma yapmıştır fakat her ikisininde erkek evladı olduğu için anlaşma bir sonraki nesil için, yani torunları için geçerli olmuştur.Sangmin’in büyükbabasına verdiği sözü tutabilmek ve öldükten sonra onun yüzüne bakabilmek için ne olursa olsun Sangmin ve Boeun’nun evlenmesini sağlıcak.Bu uğurda her türlü hileye başvurmaktan çekinmeyecektir.

Boeun’nun annesi küçük yaştaki kızının bu şekilde evlenmesine razı değilsede geleneksel ailede kocalarının babalarına karşı çıkamayacağını bildiğinden, gönülsüz evliliğe razı olur.Sangmin için gece hayatı, özgür yaşam ve sınırsız kadın hayalinden vazgeçmek anlamına gelecek olan bu evlilik kesinlikle kabul edilemezdir.Boeun ise okuluna devam etmek, kendi yaşıtları olan insanlarla ilişki kurmak için ve küçüklüğünden beridir tanıdığı Sangmin’nin güvenilmezliğinden dolayı bu evliliği kesinlikle istemesde büyükbabaları onlardan daha zeki ve tilki olduğu için kendilerini evlenmiş bulurlar.

Ev içerisinde evcili oynayan bu çift dışarıda birbirlerinden bağımsız hareket edeceklerdir.Tabi birbirlerine alışana kadar.

 

 

 

Daisy / Deiji / Papatya /

Deiji movie

Dram

Konusu: Film Su-Jin’in sevgilisi tarafından istasyonda ekilmesiyle başlıyor. Patronuyla uzaklara kaçma planları suya düşen Su-Jin’in bu davranışı ailesine ve en çok da kendisine zarar veriyor. Unutkan karakterimiz bir gün markette çantasını ve aldığı kolayı unuttuğunu farkedip markete geri döndüğünde, marketten çıkan bir müşterinin kendi kolasını yürüttüğünü görerek ilginç bir harekette bulunuyor. Sonradan hatasını fark etse de geç kalıyor. Daha sonra bu kişinin (Cheol-su) babasının yanında çalışan adamlarından biri olduğunu öğreniyor ve özellikle bir iş için babasından yardım istemesi ve babasının o iş için Cheol-su’ yu göndermesiyle… İşte bundan sonra Jung Woo Sung’ ın karizması başlıyor.

Gerisini siz izleyin fakat film ilerledikçe olayla farklı bir yöne gidiyor, mendilleri de hazırda bulundurun.

 

Going by the Book

Going by the Book / Kitabına Göre /

Komedi

Konusu: Güney Kore suç, dedetif hikayeleri genellikle sert ve asık yüzlü olarak tanınır oysa Going by the Book / Kitabına göre alışılmışı bozarak hikayeye farklı bakış açısı yeni bir soluk kazandırır.İlk kez yönetmenlik koltuğuna oturan Ra Hee-chan için iyi bir başlangıç olan Going by the Book, iyi bir referans olması açısından da önem taşıyacaktır.Fakat bu onun şanslı olduğu gerçeğini göz ardı etmez, zira Ditto (2000), Guns and talks (2001), Someone Special (2004) gibi filmlerle başarısını tescillemiş ve hepsinden önemlisi Welcome to Dongmakgol (2005) hikayesiyle ödüller kazanmış olan Jang Jin’in elinden çıkmış bir hikayeye sahiptir. Going by the Book / Kitabına göre komedi türü açısındanda yüz akı filmlerden birisidir.

telkinCDler-3

Miracle of Giving Fool

Miracle of Giving Fool / Ba:Bo / Ahmaklık Mucizesi

Romantik, Dram, Komedi

Konusu: Ji-ho umut veren bir piyanisttir, ve yıllarca yurt dışında tahsil görüp piyano çalmaktadır. Ama bir gece ansızın bir sahne korkusu duygusuna yakalanır ve bir daha bundan kurtulamaz. Çaresizlik içinde, yurduna döner ve eski sınıf arkadaşı Sung-ryong ile karşılaşır. Bir zamanlar çok zeki bir çocuk olan Sung-ryong bir kaza geçirmiştir ve şimdi yirmili yaşlarının sonundayken hala altı yaşındaki bir çocuğun zekasına sahiptir. Çok unutkandır, ama ilk aşkı Ji-ho’yu asla unutmamıştır. Sung-ryong’un deforme olmuş aklının diğer yarısında sadece ailesi,  kız kardeşi Jee-in vardır. Ona bakmak için, Sung-ryong Jee-in’in okulu önünde tost satmaya başlar. Ama Jee-in zeka özürlü ağabeyinden utanır ve onu tanımazlıktan gelir. Sung-ryong’un iyi niyetli düşüncesini anlayansa sadece eski arkadaşı Sang-soo’dur. Ama Sung-ryong kaçınılmaz bir şekilde gangsterlerin dünyasına düşer. Ji-ho hala kendi derdindedir, Jee-in hastalanmıştır ve Sang-soo tehikeli bir çatışmaya karışmıştır. Ama onların tüm acıları hiç kimsenin öngörmediği bir şekilde sanki bir mucize olmuşcasına Sung-ryong tarafından dindirilir…

The Classic

 

The Classic / Keulraesik / Klasik /

Dram, Romantik

Konusu: Üniversitede okuyan bir genç kız olan Ji-hae ‘nin babası, O henüz küçük bir kızken ölmüş; annesi de, Ji-hae yeniden evlenmesini istese de bu fikre hiçbir zaman cazip bakmamış ve bir süre önce çalışmak için yurt dışına gitmiştir. Edebiyatı seven, duygusal bir kız olan Ji-hae, annesine olan özlemini onun geçmişine ait hatıraları tekrar gün yüzüne çıkararak gidermektedir…

En sevdiği hatıralar ise annesinin, babasıyla evlenmeden önceki flörtü ve ilk aşkı olan Jun-ho ile birbirlerine gönderdikleri mektuplardır. Ji-hae ‘nin buram buram sevda kokan bu mektupları sevmesinin bir nedeni daha vardır: Genç kız, içinde kopan fırtınadan bu mektuplara dalarak kaçmaktadır…

telkinCDler

*

Selma Topkara

topkaras@gmail.com

www.hepsi10numara.com

 

Share

38 thoughts on “En Güzel 10 Kore Filmi

  1. Merhaba ilginiz için teşekkür ediyoruz,
   Eksik filmlerin de olduğu bir liste siz hazırlarsanız yayınlamaktan keyif duyarız,
   Teşekkürler, iyi seyirler,

   Hepsi 10 Numara ailesi

  2. Akadaşım onlarda süper filmler ama burada yazarımız kendi beğendiği ya da en çok sevilen ve seyredilen 10 filmi yazmış. Lütfen biraz anlayış gösterelim…:)

  1. sen çok güzel misin de konuşuyosun yarım akıllı beğenmiyosan tıpışlarsın tuttan yok seni çok biliyorsanız siz yazıp yönetirsiniz anladın mı

 1. bu 10 unun içinden en güzeli bence küçük gelinim fakat ben listede bazı eksiklikler olduğunu düşünüyorum speed scandal ve runway cop bence listede kesinlikle yer almalıydı yine de güzel bir liste olmuş teşekkürler..

 2. burda bı fılm eksık bnce ‘dont belıeve her’ bu fılmı mutlaka ızleyın pısman olmayacaksınız
  lıstede olmamasına sasırdım

 3. Arkadaşlar buradaki herkese şiddetle tavsiye edeceğim bir film var. “Miracle un cell no 7 ” muhteşem bir film. Hem senaryo hem oyunculuk olağan üstü. Bu filmde aamir khan,tom hanks ve robin Williams kokusu var… Vakit kaybetmeden izleyin pişman olmazsınız.

 4. 4 Tanesini izledim diğer kalanlarıda izleyeceğim inş. çok sağlam senoryalar ve oyuncular var.. kore bir başka..

 5. Merhaba öncelikle mükemmel bir kore film listesi olmuş gerçekten mutlaka izlenmeli. Özellikle My Sassy Girl / Hırçın Sevgilim, Şişman sevgilim kore filmleri süper.
  Bu arada lee min ho seni çok seviyorum.

 6. Çok taraflı bir liste olmuş. Lütfen ismini En güzel 10 güney kore romantik draması olarak değiştirin. Çünkü sadece romantik filmlere yer vermişsiniz ki bunda bile başarılı olduğunuzu söylemek abesle iştigal yada sadece romantik filmler izlediğiniz için kore sinemasını sadece romantik komedi-dramdan ibaret sanmışsınız . Sonuç olarak başlığın hakkını vermeyen vasat bir liste olmuş. Bence bu listeyi ya düzeltin yada silin. Herhangi bir değeri yok çünkü şu durumuyla.

 7. A werewolf boy filmini de görmek isterdim. O filmi izlemeyen gidip utansın diyorum..
  Liste çok eksik, sadece dram-komedi-romantik üçlüsünü görebildim :/

 8. Merhaba,bende son zamanlarda kore filmlerini inanılmaz izlemeye başladım tarz olarak romantık komedı dram sevmıyorum daha cok şaşırtan fınallerıyle aksıyon gerılım gızem tutkunuyum. Bu tarzda bır kaç sağlam fılm onermek ıstıyorum. THE TRAFFICKERS / RAINBOW EYES / BEN BİR KATILIM / PSIKOMETRİ / MERHAMET YOK / DELI DEDEKTIS / CHASSER bunlarda korenın harıka fılmlerıdır. Teşekkürler,iyi çalışmalar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir