Breaking News

En Güzel 10 Uzay Resmi

Uzayın cazibesi insanoğlunu her zaman cezbetmiştir. Sonsuz bir boşlukta parlayan yıldızlar insanların meraklarını,durmadan kamçılamıştır.

Uzayda hayatın olup olmadığı konusu da bin yıllardan beri tartışılan ve bir türlü cevabı olmayan bir sorudur.

İnsanoğlu teknolojik açıdan geliştikçe gözünü uzaya dikmiş ve onu keşfetmek için atak üzerine atak yapmıştır.

Aya ilk ayak basan astronotun sözü bu açıdan önemlidir: Benim için küçük ama insanlık için büyük bir adım.

Bu adım insanoğlunun merakının adımıdır. Ayı keşfetmek bilmecenin ilk adımı olacak ve daha da içlere, uzayın karanlıklarına kadar gidilecektir.

Şimdi Mars’ta incelemeler yapan araçlar, uzayın karanlıklarını resimleyen teleskoplara sahibiz.

Öğrendiğimiz her bilgi bizi daha da çok meraklandırıyor.

Çünkü uzay inanılmaz devasa bir dünya ve uzayın ucu bucağı yok.

Uzayda hayat var mı?

Bizden başka canlı var mı?

Uzayın başlangıcını keşfedecek miyiz?

Uzayda kaç gezegen, kaç yıldız, kaç galaksi var?

Bu soruların cevapları her geçen gün veriliyor. Hem de uzayın milyonlarca yıl ötesinden çekilen resimlerle.

İşte bu resimleri çeken ve biz insanoğluna armağan eden“Hubble Teleskopu” her gün uzayın en derin ve karanlık köşelerinden inanılmaz resimler çekip gönderiyor.

Biz de sizler için onun gönderdiği milyonlarca resimden en güzel 10 adedini seçtik.

Şimdi gelelim muhteşem uzayımızın eşsiz güzelliğini yansıtan 10 fotoğrafa.

 

 Samanyolu Galaksisindeki Yıldızlar

Galaksideki yıldızlar ne kadar da muhteşem görünüyorlar değil mi? Sanki muhteşem bir ışık partisi. Bu resimdeki her bir parlak nesnenin dünyamızdan binlerce kat daha büyük olduğunu bilmek ise insanı daha fazla heyecanlandırıyor.

 

Samanyolu Galaksisinin Merkezi

Galaksimizin merkezinden bir kompozit görüntü. Sanki muhteşem bir yanardağın içi gibi. Ateş oyunu oynanan bir oyun bahçesi. Muhteşem evrenimizin milyarlarca muhteşemliklerinden biri sadece. Burada milyonlarca gezegen, yıldız, kara delik olduğunu bilmek ise inanılmaz bir duygu.

 

Galakside Bir Başak Küme

Harika bir görüntü değil mi? Sanki muhteşem bir ışık topu bir kaya parçasını delmiş geçmiş ve etrafını aydınlatıyor. Beyaz Güneş de diyebilirlermiş bunun adına bilim adamları ama Başak Küme demişler. Bu görüntü uzaylı iddialarındaki Ufo’lara da ne kadar çok benziyor değil mi?

 

 

Mavi Yıldızlar

Uzayda romantizm olmaz diye kim söylemiş. Alın size mavinin birbir yansımasının şov yaptığı mavi yıldızlar. İnsanın penceresini açıp saatlerce bakası geleceği bir manzara. Belki bir gün teknoloji gelişip herkes evinde minik bir Hubble sahibi olabilirse, neden olmasın değil mi?

 

 

Omega Kümesi

Bu resmin içinde 2 milyon yıldız olduğunu söylesek, Omega’nın da 10 milyon yıldızdan oluştuğunu söylesek ne dersiniz? Hani bizde bir deyim vardır ya, küçük dilini yutmak, işte gerçekten insana bu hissi yaşatan bir resim bu. Milyonlarca yıldız hep bir arada, harika bir yıldız cümbüşü. Muhteşem, muhteşem, muhteşem…

 

 Satürn’ün 4 Uydusu

Resmin güzelliği sizi zaten cezbetti biliyorum, ama sol tarafta çemberin üstüne dikkatli bakın lütfen. İşte oradaki o dört yaramaz en güzel gezegenlerden biri olan Satürn’ün 4 uydusu. Malum bizim dünyamızın sadece 1 tane uydusu var. O da ‘Ay’. Bir gün Satürn’lülerle karşılaşırsak muhtemelen bize şöyle diyecekler: Bizim aylarımız sizinkini döver.

 

Uzay Bulutu

Bulutları çok sevenlerdenseniz bu resim sizi kendinizden geçirecek eminiz. Bir de bulutlara bakıp resim çıkarmaca oyunu vardır. İşte bu uzay bulutları ile bunu oynamak çok daha güzel olacak. Baksanıza şuna, muhteşem bir görüntü. İçinde dinazorlar mı, dalgalar mı, gemiler mi ne ararsanız var. Yeter ki biraz dikkatli bakın.

 

Uzay Fırıldağı

Çocukken elimize rüzgar fırıldaklarımızı alıp, rüzgara karşı koşmak ne güzeldi.  Bu resmi görünce bizim aklımıza o geldi. Sizin ne geldi bilmiyoruz ama, düşünsenize böyle muhteşem bir fırıldağınız var ve uzayda dört dönüyorsunuz. Fantastik bir duygu olmaz mı? En azından hayalinizi kuruyoruz, bu da bir şey.

 

Uzayda Gaz Patlaması

Bu güzel görüntünün bir gaz patlaması sonucu oluştuğunu kim söyleyebilir değil mi. Harika bir çiçeğin taç yaprakları gibi duruyor oysa. İşte uzayımızda ki her şey bu kadar güzel ve gizemli. Bize bu harika görüntülerin ulaşmasını sağlayan tüm bilim adamlarını sevgiyle yad ediyoruz buradan. Teşekkürler bilim, teşekkürler idealler…

 

Uzay Kulesi

Yıldızların, gazların ve tozların oluşturduğu muhteşem bir kulede yaşamaya ne dersiniz. Cevabınız bizim gibi evetse sizi uzay kalemize bekliyoruz. Yüzüklerin Efendisi filminde İki Kule’yi hatırladınız mı? Bu kulenin karşısında ne kadar da küçücük ve ufacık kaldılar şimdi. Uzaydaki muhteşem kule ve diğer tüm güzellikler için evrenin Yaratıcı’sına teşekkürlerimizi ve sevgilerimizi sunuyoruz.

 

Not: Resimler ve bilgiler NASA‘nın sitesinden alınmıştır.

*

Hazırlayan: Lilay Koradan

lilaykoradan@gmail.com

www.Hepsi10Numara.com

Bir önceki yazımız olan En Güzel 10 Araba Logosu başlıklı makalemizde araba logoları, arabaların logoları ve başarılı logolar hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

One thought on “En Güzel 10 Uzay Resmi

  1. Muhteşemler vallahi, Allahım çok büyüksün, teşekkürler bu resimleri yayınladığınız içinn…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir