Breaking News

Su ve İnsan

Su, hayatımızda belki çok basit gördüğümüz ama aslında en önemli varlıktı. Susuz bir yaşam düşünebilir misiniz?

Bilge Karadeniz yazdı:

Terlediğinizde duş alırsınız, yorulduğunuzda ya da ağır bir iş yaptığınızda kana kana su içmek istersiniz, stres altında olduğunuzda bir duşa gireyim rahatlayayım dersiniz, sıcak havalarda yine vücut su ister, açlığa dayanabiliriz birkaç gün ama susuzluğa dayanamayız, bilim adamları suya dayanabilme kapasitemizi 168 saat olarak açıklamışlar.

Peki, neydi bu su? Ne yapmak gerekiyordu su için? Neden bu kadar önemliydi, kuran-ı Kerim mealindeki bu ayet, bilim insanlarının açıklamalarıyla birleşince bende merak uyandırdı, sağlıklı bir birey olmak için güzel su içmek gerekiyordu, zaten Kuran-ı Kerim mealinde de bu apaçık bir ayetle belirtiliyorsa bunda bir sır vardı.

Su ile ilgili kitapları okumaya başladım ve öğrendiklerim beni benden aldı, o günden beri suyu testiden içiyor ve asla ayakta içmiyorum.

Suyun kendine has bir şekli vardı ve su kelimelere göre şekil alıyordu, eskilerimizde boşuna dememiş, şu duayı suya üfle, hastaya içir. Demek ki eskilerimizin de bir bildiği vardı, Bilim ve ilim nasılda birleşiyordu.

Bedenimizin kendini 10 ayda bir yenilediği bu nedenle içtiğiniz suya çok dikkat etmeniz gerektiği belirtiliyordu. Suyun CANLI su olması gerekiyordu.

Mademki su söylenilen kelimelere göre şekil alıyor, o zaman söylediklerimize dikkat etmemiz gerekiyordu, içtiğimiz suya güzel kelimeler söyleyerek, hatta suya doğru dua ederek içersek hayatımızda ki birçok şey değişecekti, ne muazzam bir şey değil mi?

Peki, canlı su neydi? Kesinlikle pet şişelerde satılan, şehir şebeke borularından akan sular değil, bu sular susuzluğumuzu giderse de hücrelerimizi yenilemeye yardımcı olmuyordu, zaten son yıllarda alkali suyun öneminden de bahsedilince bütün taşlar yerine oturuyordu.

Su sızdıran testiden su içmek oldukça sağlıklıydı, testinin su sızdırması esnasında su dışarıdaki sıcak hava ile buharlaşıyor ve o su testiyi soğutuyor ve böylelikle suyun kirecini süzüp, filtreliyor ve bakterileri öldürüyordu, demek ki eskilerimiz boşuna testiden su içmiyordu, su-testinin ham maddesi olan toprakla harmanlanıyordu.

Yani su her şeyin başıydı

Yaratılışın, hayatın, sağlığın, ruhun, gönlün ilacıydı.

Su gibi aziz ol derler ya, dilerim, hepimiz içtiğimiz suyu düzenleyerek su gibi aziz olarak bir hayat süreriz.

*Bilge Karadeniz

Ruhun Bilgesi adlı kitabından…

ÇOK YAKINDA TÜM KİTAPÇILARDA

www.azkitap.com

Bir önceki yazımız olan Esnek Okuma Tekniği başlıklı makalemizde anlayarak okuma, hızlı okuma ve nasıl okumalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir