Breaking News

En İyi 10 Strateji Oyunu

en-iyi-oyunlar

ilginc-bilgiler

Worms: World Party

Her ne kadar 2000’li yılların başında çıksada benim solucanlarla tanışmam 2006(2007de olabilir) senesine rastlar. O sene lisede sınıfımızın bilgisayarına yüklenen bu oyun resmen milletin öğle arasını çalardı. Özellikle boş derslerde projeksiyona yansıtılarak oyun zevki arttırılır, küçük sevimli solucanların birbirlerini roketle, napalm bombasıyla yok etmesi zevkle izlenirdi. Worms serisinden bahsetmeme pek de gerek yok zira oyun artık klasikler arasında yer alıyor. Yine de en büyük artısından bahsetmek gerekirse, tek bilgisayarda çoklu oyuncu seçeneğinde bu kadar eğlence veren bir oyun türü henüz çıkmadı. İşte bu yüzden bu oyun sınıflarda arkadaşlarla, evde kuzenlerle en çok oynanan oyun olma özelliğini taşır.

faydali-bilgiler
Empire EarthEmpire Earth için en başarılı RTS’lerden biri dersek yanlış demiş olmayız. Oyunu diğer strateji oyunlarından en büyük farkı ultra geniş haritaları(kısacası EE’de rush yapılması imkansız) ve insanoğlunun yaşamış olduğu tüm çağları içermesi. Oynayanlar hatırlıyacaklardır, oyunun başında ilkel olarak doğan işçilerimiz-askerlerimiz biz teknoloji geliştirdikçe adım adım modernliğe yaklaşıyorlar ve hatta şu anın bile ötesine geçiyorlardı. İşte böylesine geniş çaplı bir oyundu Empire Earth. Şu an artık yapay zekaya karşı skirmish maçları yapmıyorum ama zamanında bu oyun bu yönden beni acayip sarmıştı. Sonradan 2 oyun daha çıkardılar ama hiç birisi ilk oyun kadar güzel olamadı.

odevlere-yardimci-bilgiler 

 

Lord of the Rings: The Battle For Middle Earth 2
İlk oyunun büyük başarısından sonra çıkan Middle Earth 2 bizleri yeni ırklarla tanıştırıyordu. İlk oyunun mekanikleri biraz değiştirilmiş, yeni karakterler ve olaylar eklenmişti. Kuşkusuz senaryo modu uydurulduğu için bu yönden oyuna söylenicek pek fazla şey yok. Oyunu asıl yapan multiplayer kısmı. Zaten bu yüzden listeye aldım. Bu yazıyı okuyan bazı arkadaşlar gittiğimiz internet kafelerde nasıl deli gibi Middle Earth 2 oynadığımızı hatırlarlar. Kimimiz elf seçip, kimimiz başka bir ırkı alıp bunları zevkle kapıştırırdık.

 enterasan-bilgiler

Medieval 2: Total War

Bana sorarsanız Total War serisinin tavan yaptığı oyun Medieval 2’dir. Orta çağ Avrupasını mükemmel bir şekilde yansıtan bir oyundu. Grafikleriyle, müzikleriye oynayanı başına bağlardı. Hatta zamanında bu oyunun turnuvasınada katılmış, 2.turda rakibime elenmiştim. Savaş, ekonomi ve diplomasi yönetimini bu derece gerçekçi yansıtan bir oyun daha zor gelir.

ogrencilere-bilgiler
Rise of NationsEmpire Earth’ün biraz daha güzel hali diyebiliriz bu oyun için. Ek paketiyle beraber onlarca farklı ırk seçeneği bulunan Rise of Nations bu açıdan en fazla çeşitliliğe sahip strateji oyunudur. Her ne kadar fikri Civilization serisinden araklanmış gibi dursada Dünya Harikaları(Eyfel Kulesinden Piramitlere kadar) dikme şansı oyunun kaderini değiştirir ve oyuna güzel bir tat katardı. Ayrıca klasikleşmiş et-odun-altın-taş kaynakları dışında bilim ve petrol gibi kaynaklarada yer vererek oyun daha bir statejik hal alıyordu. Ne yazıkki bizim internet kafelerde pek de yaygın olmadığı için RON’u sadece bir kaç kez multiplayer oynayabildim. Age of Empires gibi popüler olsa listede daha ileride rastlayabilirdiniz.

her-konudan-bilgiler
Warcraft 3: Frozen Throneİnsanların aklına Warcraft denice iki şey geliyor, birincisi milyonların oynadığı şu devasa online olanı ve diğeride DOTA. Warcraft 3 için aslında orc, elf gibi ırklarla oynanan klasik oyunuda güzeldi fakat oyuncuların kendi hazırladığı ve Warcraft 3 desteğini alan farklı oyunlar ana oyunun önüne geçti. Yukarıda bahsettiğim gibi Dota bunların en meşhur olanı. Bende lisedeyken özellikle belli bir dönem bayağı bir oynamıştım. Klasik strateji olmasa ve RPG öğeleri içerse de tam anlamıyla takım oyunu olduğunu belirtmeliyim. Oyunun tek olumsuz yanı Türklerin oyunu birazda Knight ortamına çevirmeleri. Küfürler, oyundan çıkmalar falan… Bu yüzden Valve’nin yaptığı, yeni çıkacak olan DOTA 2 umarım paralı olurda ortamın seviyesi düşmez. Neyse konuyu dağıtmadan Warcraft 3’ün Blizzardın yapmış olduğu harika oyunlardan birisi olduğunu söyleyerek 4 numaraya geçelim.

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Lord of the Rings: The Battle For Middle Earth

İşte bana göre filmlerden-kitaplardan oyunu yapılmış nadir güzel oyunlardan birisi. Özellikle siz de benim gibi Tolkien’in büyülü dünyasıyla o dönemlerde tanıştıysanız bu oyun sizi Rohan’a Minas Triht’e ve sayısız Orta Dünya mekanlarına götürmüştür. Multiplayer’ını çok fazla oynama şansım olmadı ama mükemmel senaryo modu bu oyunu 4.sıraya yerleştirmeye yetiyor. Aslında efsane olan bir senayoyu mükemmel bir şekilde oyuna yedirmek desek daha doğru olucak.

en-kolay-bilgiler
Age of Empires 2: The Conquerors
Age of Empires serisi duymayan yoktur zira yukarıdaki pek çok oyundan eski olması onu Pentium 4 işlemcili 128 mb’lık ekran kartlarına sahip olan yurdum internet kafesinde takılmadan oynanmasını sağlamıştır. Ama oyunu efsane yapan her sistem oynanabilmesinden ziyade bu alandaki pek çok oyuna öncülük etmesi ve stratejik ögeleri bünyesinde başarılı bir şekilde harmanlamasıdır. Teutons’un yavaş ama güçlü tapınak şövalyeleri, Perslilerin büyük filleri, Türk işçisinin “Yaparım”,”Emrin”, “Oduncu” gibi hepimizin hafızasına kazınmış şekilde konuşması, 7-8 kişilik arkadaş grubuyla oynarken sırf takımların kurulurken bile tartışma çıkması…Tüm bunlar eminim bizim jenerasyondan pek çok kişinin hatırladığı ve yaşadığı olaylardır.Bu yüzden Age of Empires 2 gibi bir oyun daha gelmemiştir.
turkiyenin-bilgi-sitesi
Starcraft 2

Listede pek çok oyun yıllar öncesinden çıkmış olabilir ama Starcraft 1 yılını bile doldurmamasına rağmen ikinci olmayı hak ediyor. Multiplayer’ına 2 hafta önce başladım ve uzun zamandır oyunlardan almadığım bir eğlenceyi yaşatoyor Starcraft 2. Serinin ilk oyununu oynamadım ama neden şimdi bu serinin Kore’nin milli sporu haline geldiğini anlıyorum. Senaryo modu benim gibi bilim-kurgu’yu pek sevmeyenleri bile kendisine çekiyor. Üstüne başarılı sinematiklerle senaryo modu daha da güzel hale geliyor. Daha sonra multi’ya daldığınızda da lig sistemi karşısınıza sizin gibi bir çömez çıkartıyor. Böyle bir sistemin olması noob oyuncularla pro pyuncuları ayırıyor. Bu da oyunun multiplayer kısmına kattığı bir güzellik. Kısacası Starcraft 2 benim uzun zaman sonra aldığım ilk orjinal pc oyunuydu ama kesinlikle buna deymiş. Size de öneririrm.

hepsi10numara-bilgi-sitesi
telkinCDler-3

C&C Red Alert 2

Ve işte geldik listenin bir numarasına. Tamam kabul ediyorum Red Alert’ı buraya koyarken biraz duygusal davranmış olabilirim 🙂 ama Allah aşkına hangimiz Tanya ile oynarken öldürdüğümüz düşmanların zevkini başka strateji oyunlarından aldık. Ya da o kel kafalı Yuri ? Üstelik oyunun geçtiği zamanı bile bilmiyordum o dönemler. Soğuk Savaş denen bir şey olduğundan haberim yoktu. Ama bana, hiçbirisini anlamsamda mükemmel sinamatikler ile sunulmuş senaryo modu Red Alert ismini efsane yapmaya yetti. Ayrıca eklemesem ayıp olur, hiçbir oyunda Red Alert 2 kadar güzel bir giriş yoktur. Amerikanın zeplinlerler ve diğer askeri araçlarla işgal edilmesi insanın tüylerini diken eden bir müzikle oyuncuya sunulur ve böyle bir giriş izleyen birinin zaten bu oyunu oynamama gibi bir durumu yoktur. İşte o efsanevi video aşağıda, sanki film gibi.

*
BONUS:
Listeye giremeyen ama yinede önerdiğim diğer kaliteli strateji oyunları ise şunlar: Company of Heroes, Age of Empires 3, Hearts of Iron, Rome Total War, Anno 1404.

strateji-oyunlari

Kaynak: You Will Never Walk Alone Blog
*
*
telkinCDler

Bir önceki yazımız olan En iyi 10 Android uygulaması başlıklı makalemizde android uygulamaları, bilgisayarda kısayolları kullanmak ve eğitimde bilgisayar kullanımı nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir