Breaking News

En Meşhur 10 Müslüman Bilim Adamı

bilim-adamlari-dini

İslam Tarihinde bilim adamı sayısı batılı bilim adamlarından daha fazladır. Buna Rağmen bizler çok azını bugün bilir ve tanırız ve çoğunu tanımayız. Gençlerimizin bunları kısaca da olsa tanımak ve bilmesi hem okulda, hem de hayatta genel kültürleri artacağından onlara fayda sağlayacaktır. Biz en fazla bilinin 10 Müslüman Bilim adamını size tanıtalım dedik.

Farabi

874-950Yılları arasında Ortadoğu da yaşadığı sanılan Farabi çağında tam bilinememiş ve değeri anlaşılamamış ve yaşadığı çağdan 200 sene sonra bilinmeye başlamıştır. Matematik, Botanik, Tıp, Felsefe, Mantık ve Musiki alanında eserler vermiştir. Büyük İslam âlimi, hekim, filozof olarak tanınmış, insan vücudunun, organların görevi, hastalıklar ve tedavi yöntemleri konusunda çalışmalarda bulunmuş. İnsanın sağlıklı bir bedene sahip olması için gereken sebepleri araştırmış ve hastalıklara çözüm yolları aramıştır.

Fizik alanında ses konusunda araştırmalar yapmış, ud ve kanun gibi musiki aletlerini bulmuştur. Kendinden sonra gelen hem Müslüman hem de batılı ilim adamlarına yol göstermiş günümüzde öğrenci değişim hareketlerinden birine adı verilmiştir.

İbn-i Sina

980-1037 yılları arasında bugün ki Özbekistan sınırlarında yaşamış olan İbni Sina tıp alanında mikrobun varlığını keşfeden bilim adamı olup, 150 den fazla eser bırakmıştır bunlardan 17 tanesi tıp ile alakalıdır.

Devlet hizmetlerinde bakan, hekim ve filozof olarak görev aldığından gündüz devlet işlerinde gece bilim işlerinde çalışarak eserler ortaya koymuştur.

Felsefe konularında kitaplar yazmış, Belirtiler ve uyarılar, kurtuluş kitabı gibi bu alanda meşhur eserlerini vermiştir. Tıp Kanunu kitabı 1000.000 kelimelik bir tıp ansiklopedisidir. Bu kitapları tüm dünyada ders kitabı olarak okutulmuştur.

Ali Kuşçu

1474-1525 yılları arasında yaşayan Ali Kuşçu Astronomi ve Matematik dâhisi olarak bilinir. Özbekistan sınırları arasında kalan Semerkant’ta doğmuştur. Fatih Sultan Mehmet zamanında İstanbul’a gelmiş ve Uluğ Bey Rasathanesinde çalışmıştır. Ayasofya da dersler vermiştir. Fetih Risalesi, Astronomu Risalesi ve risale-i Muhammediye yazmış ve Fatih Sultan Mehmet’e takdim etmiş ve 1474 yılında İstanbul’ da vefat etmiştir. Matematik ’ten dil ve belagat konularına kadar eserler bırakmıştır.

El Buruni

973-1051 yılları arasında yaşamış olan ve bugün Özbekistan ve Türkmenistan arasında bir bölge olan Harezm de doğmuş. Astronomi, Tarihçi, Botanikçi, Eczacılık uzmanı, Jeolog, Şair, Mütefekkir, Matematikçi, Coğrafyacı ve Hümanist olarak çok yönlü çalışmış olan bir bilim adamıdır. İlk kitabını 17 yaşında yazmıştır. Kitaplarının adı ise ilginçtir. Boş geçen asırlardan kalan eserler, Meskenler arasındaki mesafeyi düzeltmek için Mekânların sonunu sınırlama, Hint Tarihi, Cevherlerin bilinmesine dair kitap, Yıldızlar ilmine giriş, Eczacılık Kitabı. Pi sayısı ve Trigonometri üzerine araştırmaları ile ün yapmıştır. Günümüzde bu kadar çok yönlü insanları bulmak zor hatta imkânsızdır.

Mimar Sinan

Kanuni devrinin en büyük mimarıdır. Osmanlı İmparatorluğunun gelmiş geçmiş bilinen en büyük mimarlarındandır.1489 1588 yılları arasında yaşamıştır. 99 yıl hayatına binlerce eser sığdırmış ve 350 ye yakın eser yapmış bunlardan 84 cami 52 mescit, 57 medrese, 35 küçük saray, 20 kervansaray vb. Mimar Sinan’ı anlatmakla bitiremeyiz.

islam-bilim

Kindi

9. yüzyılda yaşamış büyük İslam âlimi olan Kindi, ilk defa pergel kullanan, sıvıların özgül ağırlıklarını bulan, felsefe, tıp, ilahiyat, siyaset, matematik, astronomi, meteorolojiye, psikolojiden diyalektiğe, optik, kimyanın da aralarında olduğu 20 den fazla farklı alanda 270 e yakın eser vermiş çok yönlü İslam âlimlerinden bir tanesi olup, Kufe de doğduğu bilinmektedir. 17 alanda 22 felsefe, 16 astronomi, 14 matematik, 32 geometri, 22tıp, 12 tabiat, 7 müzik, 5 psikoloji, 9 u mantıkla alakalı olmak üzere çok yönlü eserleri bırakmıştır. Bundan dolayı da 1100 yıldan bu yana unutulmamıştır.

Battani

859 929 yılları arasında yaşamış olan Battani bundan 1000 yıl kadar önce Matematikte Trigonometriyi bulan ve Müslüman ve Astronomi ve Matematikçi olarak bilinmektedir. Ayın güneş etrafında dönmesini 365 gün, 5 saat, 48 dakika 24 saniye olarak hesaplamıştır. Günümüzde ise bu 365 gün, 5 saat, 48 dakika ve46 aniye olarak hesaplanmıştır yani 22 saniye yanılmış Battani. Saygı ile anılası bir bilim adamıdır.

Razi

865- 925 yılları arasında yaşamış olan Razi, Tahran yakınlarında Rey de doğmuştur. Tıp, eczacılık, Simya gibi çok alanda eserler vermiş bir İslam âlimi olup, ilk göz ameliyatını yaptığı bilinmektedir. Suçiçeği ve kızamığın ayrı şeyler olduğunu 1100 sene önce keşfetmiş bir tıp dehasıdır.

Sabit Bin Kurra

9. yy yaşamıştır. Matematik, Astronomi ve tıp konularında çalışmalarda bulunmuştur. Diferansiyeli hesabını İlk o hesaplamıştır. Parabol, Pisagor genel ispatını yapmıştır. 79 eseri olup, 21 tıp, 2muzik, 25 felsefe matematik, astronomi alanında eserler vermiştir.

telkinCDler-3

Nurettin Batruci

Modern astronominin kurucusu kabul edilir ve bütün gezegenlerin iki kutuplu olduğu, gök cisimlerinin hareketlerinin kutuplar arasında olduğunu, gezegenlerin günlük dönüşlere sahip olduklarını, yıldızların bulunduğu gök tabakalarının değişken olduğunu, gök cisimlerinin hareketlerinin doğudan batıya doğru olduğunu v.b gibi birçok astronomi gerçeğini bundan 800 sene önce tespit etmiş batılı ilim adamları ise ondan 400 veya 500 sene sonra bunları fark edebilmişlerdir.

müslüman-bilim-adamlari

Buraya kadar gördüğümüz gibi Müslüman ilim adamları geçmişte çok yönlü olarak Kur’an ve Hadislerden faydalanarak her konuda eser vermişler ve bunları da gelecek nesiller ile paylaşmışlar Batı ise onlardan yüzyıllar sonra onlardan öğrendiklerini kendi buluşları gibi göstermişlerdir. Atalarımızla ne kadar övünsek azdır.

telkinCDler

*

Turan Yalçın

www.turanyalcin.com

www.Hepsi10Numara.com

 

Maviçatı Yayınları – İslam Bilim Tarihi (750-2017) – 5 Kitap Set

 

Bir önceki yazımız olan Önden Giden 10 Müslüman Kadın başlıklı makalemizde büyük kadın kahramanlar, dindar kadınlar ve islam dünyasının önemli kadınları hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

49 thoughts on “En Meşhur 10 Müslüman Bilim Adamı

 1. ıyıde mımar sınan hrıstıyandı..bana kesın bılgı verebılırmısınız.ateıst bı arkadaşım hrıstıyan oldugunu soyledı.nette araştırdım,oyle oldugu gorunuyor

 2. çok fazla yazım hatası var. bunun yanında bilgi hataları da var . sanki ilkokul çocuğu ödev hazırlamış gibi cümleler.

 3. tanımlar çok kısa biraz daha uzun olsa ödev olarak yazacaktım ama nerde çoooooooooooooooooooooooooook kısalar

 4. Yemin ediyorum çooook çooook çoook işime yaradı vallaha kısa bişi zaten hahaaaayyyt uyuz sosyal gıcık sosyal bekle beni naynini nay nay naaaayy naayy

 5. Sosyal hocamız çok gıcık ama beğeneceğinden şüphem yok. istediğim her bilgiyi sizde buldum! Teşekkürler 🙂

 6. Neden herkes bu mevzuyu dersin yukunden kurtulma araci olarak görüyor da ; burdan bir analiz yorum cikarmiyor.Egitim sistemi ile alakali olsa gerek.
  Demek ki neymis islam dinimizin hem gunluk sosyal hayatta hem de hukuki alanlarda yasandigi o donemler hic de bilim uretmemize mani olmamis.

  Bilim uretmek sadece gercek dine sahip olmasa da ateist veya deis olana da calistiktan sonra Hazreti Allah Rahman ismi ile bu dunyada veriyor. Ancak sen muslumanim deyip ; sadece yas
  am tarzi itibari su an bilim uretenleri taklit edersen burdan kisisel basarilar cikabilir ancak toplu basarilar cikmaz.
  Cunku mensup oldugun hakik dini kendinden uzakta gormeye calismakla toplumsal birliktelik ruhu olusmuyor, birliktelik olmayinca toplumsal basari gerceklesmiyor.

 7. Sellamlar hocam tam 7 çeşit çok sayıda meteor var hiç ilgilenen yok bu nasıl oluyor dünyada en çok meteor bende saygılarımla hocam

 8. Səlam lar , mən İran azerbajan Təbriz şəhərindən sizlə konuşuyorum , sizlə yazıram , lütfən olsa mənə cavab yazın. Türk bilim adamı islam və ərəb və Səlcuq dövrəsində varıymış? Kim??? Türk bilim adam lar dan mənə tanıtdır (Türkiyə, Azərbaycan, türkmən, Uzbek , kazzak və …. Ya Daha ayrı türk lerden )

  Türk bilim adam larin istirəm bilən kimlər dillər
  Oginstanote5@gmail.com

 9. Islam dini zaten insanı aklını kullanmaya ve bilime yönlendiriyor. Fakat ateist olanlar tek bir şeye yönelmiş durumdalar. At gözlüklerini takmış dümdüz ilerliyorlar. Güya bilime dayandırıyorlar herşeyi ama böyle olmaz araştırma yapacaksan her yönüyle araştıracaksın. Islam asla bilime karşı olmadı ki. Daima bilime yol gösterdi. Fakat insanlar isyan etmekte inatçı. Maalesef.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir