Breaking News

Beynimiz Hakkında Bilmemiz Gereken 10 Gerçek

Beynimiz müthiş bir dünya. Çoğu zaman onu tam anlamıyla bilemiyoruz. Beynimizi keşfettiğimizde nasıl da muhteşem bir organa sahip olduğumuzu anlayabileceğiz.

Beyin her geçen gün bilimin gelişen teknikleri ile inceleniyor. Ve inanılmaz bilgiler ortaya çıkıyor.

Beynin muhteşem yapısı bilim adamlarını olduğu kadar beyin ve hafıza üzerine çalışan herkesei hayrete düşürüyor.

Beynimizi bilmek, tanımak, keşfetmek ve anlamak zorundayız.

O zaman beynimizden de maksimum oranda faydalanırız.

İşte beynimiz hakkında bilmemiş gerekenler: 

beyin-hepsi10numaracom

Beyninizin herhangi güçlü bir bilgisayardan çok daha esnek ve çok boyutlu olduğunu bilin.

Beyninizin saniyede 7 şey öğrenebildiğini, bunun yaşamınızın her saniyesi için geçerli olduğunu ve ömrünüzün sonuna dek öğrenme potansiyelinizin sınırsız olduğunu bilin.

Beyninizin sadece kafatasınızın içinde yer almadığını bilin.

Nörobilimci Dr. Candace Pert der ki: “Zeka sadece beyinde mevzilenmiş değildir, tüm vücut hücrelerine yayılmış ve konumlanmıştır.” Bu demektir ki zihinsel süreçleri duygulardan ayıran geleneksel yaklaşım artık geçerli değil. Duygusal zeka denen bir şey vardır yani.

Beyninizin tek ve biricik olduğunu bilin.

Bugün yeryüzünde yaşayan 6 milyar ve geçmişte yaşamış olan 90 milyarı aşkın insanın hiçbiri size benzemiyor. Doğuştan gelen yetenekleriniz, parmak iziniz, mimikleriniz, DNA’nız, rüyalarınız hepsi eşi görülmemiş ve biricik. Hepsi sadece ve sadece size ait!

beyin-hakkinda-hepsi10numaracom

Beyninizin sınırsız sayıda snaptik bağlantı yaptığını ve sonsuz bir düşünce potansiyeline sahip olduğunu bilin.

Pavlov’un öğrencisi, Moskova Üniversitesi’nden Pyotr Anokhin 1968 yılında yaptığı araştırma sonuçlarını şu şekilde özetler: “Normal bir beynin yapabileceği bağlantı ve yolların sayısı hesaplarıma göre 1’den sonra 10 milyon kilometre daktilo yazısıyla yazılmış ‘sıfırlar’dır. İnanın bana, bu mütevazı bir tahmindir.”

 Zekanızın ve beyin gücünüzün standart IQ testi ya da SAT skorundan daha fazla şey ifade ettiğini bilin.

Bu testler genel olarak sözel ve matematiksel akıl yürütme becerisi ölçer. Bu dar bakış açısı modern psikolojik araştırmalar sonucu çürütülmüş durumda. Psikolog Howard Gardner 1983 yılında yayımlanan kitabı Zihnin Çerçeveleri’nde çoklu zeka kavramından bahsetti ve zekanın 8 türünü açıkladı. Daha sonra meslektaşları ve takipçileri bu sayıyı 25 farklı alt kategoriye kadar ayırdılar.

Zekanın doğumdaki düzeyde kalmadığını ve geliştirilebilir olduğunu bilin.

IQ üzerinde yapılan 200’ü aşkın araştırmanın istatistiksel sonuçlarında göre “Nature” dergisinde yayımlanan makalesinde Bernard Devlin, genlerin IQ üzerindeki etkisinin %48 olduğunu, %52’sinin ise anne karnındaki bakım, çevre ve eğitim tarafından belirlendiğini söylüyor.

-beyin-hepsi10numaracom

IQ’nuzun uygun eğitim sonrasında ciddi oranda yükselebileceğini bilin.

Genleriniz, yani doğuştan gelen yetenekleriniz size birçok alanda avantaj sağlasa da Buzan, Machado, Wenger gibi araştırmacılar IQ sonuçlarının yeterli, uygun ve bilinçli eğitim sonrasında yükseldiğini söylüyorlar.

Eğer onu iyi ve etkin şekilde kullanırsanız beyninizin zamanla daha fazla gelişeceğini bilin.

Bu şaşırtıcı gerçekleri öğrendikten sonra kendi beyninizin ve çocuklarınızın beyninin sonsuz potansiyelini sınırlandırmanızın kendinize ve onlara yapacağınız en büyük haksızlık olduğunu bilin.

guclu-beyin-hepsi10numaracom

*

Susan Dunn

Çeviri: Lilay Koradan

lilaykoradan@gmail.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Tembellikten Kurtulmak İçin 10 Öneri başlıklı makalemizde nasıl çalışkan oluruz, tembel başarı ve tembel insanlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir