Breaking News

Evlenmeden Önce Yapılması Gereken 10 Şey

evlilikte-mutluluk

Evlilik iki kişilik bir yaşam. Bazen çok zor bazen kolay. Evlenmeden önce karşı tarafı tanımak için yapılması gerekenleri yazar Ayşegül Kuşçu yazdı.

Evlenmek mi istiyorsun, eyvallah.

Gerçi evlenip de kim mutlu olmuş ki şu hayatta.

Evlilik hayatını sil baştan yapılandırma gibi bir şey. Tekken iki olmak kolay iş değil.

İki farklı ama âşık insanın bir evin içine girmesiyle asıl tanışma başlar.

Aslında her iki taraf da göründükleri gibi değil oldukları gibidirler artık. Böylece hayal kırıklıkları üşüşür başımıza.

İşte bunu yaşamamak için yapılacaklar listesi.

*Evlilik flört etmeye, aşk yaşamaya, küsmeye, barışmaya benzemez. Bunları yaşarken inanılmaz haz duyarız. Sanırız ki evlenince de hayatımız böyle geçecek. Oysaki yaşamın gerçekleri farklıdır. Alabildiğince sorumluluk, görevler listesinin içinde kaybolacağımız gerçeğini hep hatırlamalıyız. Bir kadın için evlilik öncesindeki romantik anlar yerini don, gömlek ütülemeye, temizliğe, yemek ve bulaşığa bırakır.

Erkekse bir kadının ve evin sorumluluğunu üstlenmiştir. Her akşam toplaşılan evde artık aşk sözcüklerinden çok dır dırlar, istekler havada uçuşur.

Kadın yorgun, erkek bıkkındır. Bunları göze alabilen kişiler evlenmelidir bence.

*Özgürlüğünü unutacaksın. Evlendikten sonra istediğini yapamaz, istediğin gibi yaşayamazsın. Ciddi bir sorumluluktur. Yani toplumun algısı böyle. Sen istersen farklı yaşa, sürer mi evliliğin bilemem. Bir de çocuk oldu mu özgürlük denilen duygu sadece bir olgu olacak senin için.

Bunu kabul edeceksen evlen.

mutlu-evlilik

*Evlenmeden önce bir süre sevgilinle yaşamanı tavsiye ederdim ama imza başka bir enerji. Nedense o imza atıldığında kişiler havalara girmekten     kendini alıkoyamıyor. Evlenmeden önce kişiler aslında nasıl bir evlilik yaşamak istediğini bilmeli.

Hasbel kader yapılan evlilikler sonunda yıkılmaya mahkûm. Çiftler aralarında bunu konuşmalılar. Aşk yaşanmayacak, bir kurumun üyeleri

olunacaktır. Anlaşma işte. Sınırlar belirlenmeden evlenme.

*Evliliğin temel ayaklarından biri cinsel yaşam. Sakın bunu yaşamadan evlenme. Binlerce evlilik bitiyor cinsel uyumsuzluk yüzünden.

Uymuyorsanız ya da başka sorunlar varsa o imza atılmadan ya çözüm bulursunuz ya da ayrılırsınız. İmza atıldıktan sonra geri dönmesi öncesi kadar kolay olmaz. Yaşadığımız her travma hayatımızı etkiler.

*Evleneceğin kişinin ailesi, nasıl yetiştiği, alışkanlıkları çok önemli. Uyuşmuyorsanız zorlanırsınız. Ama en uygun evlilik ailelerden bağımsız olanıdır. Tabi başarabilirseniz. Sizi onlara entegre etmeye çalışacak mı çalışmayacak mı anlamalısınız. Siz de istiyorsanız sorun yok. O kadar kız arkadaşım var ki, kaynanası evine gelince odasından çıkmayan. Saygılı olunmalıdır evet ama insanlar sevmedikleriyle aynı ortamda bulunmak zorunda değiller. Bunlar önemli ayrıntılar. Neticede evlendiğin kişinin annesi ve babası senin de annen ve baban oluyor. Saçmalığın dik alası bence ama bu böyle. Ama bence aile yapısı, görgüsü uyuşmalı. Neticede evlendiğimiz kişiyi o aile yetiştiriyor.

*Arkadaşlarını tanı. Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyimi hatırla.

*Maddiyat önemli. Madde dünyasında yaşıyoruz. Bir hırka, bir lokma devri ya da samanlıkta seyran aldatmacası geçersiz günümüzde.

Maddi sıkıntı evliliğin bitmesindeki diğer önemli etken. Eğer sıkıntı çekecekseniz, kör topal yaşayacaksanız evlenme. Aşk yaşamaya devam et.

İnsan kendi maddi sıkıntısını kolayca kaldırırken bir başkasınınki kaldırmada zorlanıyor. Yani evliliğinde bakarlığından daha fazla sıkıntı çekeceksen evlenme derim. Bu söylediğim acımasız mı geliyor sana? Yaşa ve gör öyle ise.

eglenceli-evlilik

*Sevgilinle ne denli sohbet edebiliyorsun, gülebiliyorsun dikkatli gözlemle. Sohbet edemediğin, gülemediğin, eğlenemediğin kişiyle evlenme.

Yoksa evliliğiniz TV karşısında geçer ki bu da evliliğiniz çoktan ölmüş demektir. Ağır sorumluluk olan evliliğini renklendiremeyeceğin kişiyle evlenirsen, pişman olursun.

*Evleneceğin kişiyi her şekilde gözlemle. Onunla gururla toplum içine çıkabilecek misin, arkadaşlarınla tanıştırabilecek misin bir bak.

Davranışlarına dikkat et, seni utandırıyorsa, kızıyorsan, onaylamıyorsan evlenme. Seçtiğin kişi seni yansıtır hatırla.

Yani anlayacağın evlilik hiç de öyle peri masalı değil. Bildiğin kağıt üzerinde anlaşma. Kimse aşkını resmileştirmiyor, kaldı ki aşkın resmiyete ihtiyacı yok. Yo, evliliğe karşı değilim, gerçekten anlaşabildiğin ve karşılık fedakarlık yapabildiğin kişiyle evlilik keyifli bile olur. Hayat yalnız geçmez. Zorunluluklar, dayatmaların es geçildiği bir evlilik ömür boyu sürer hem de isteyerek. Sahiplenebiliniyorsa karşılıklı umut her daim vardır. Aile güzel bir şey.

Hadi sen de nasıl bir evlilik hayal ediyorsun sorgula.

Mutlu bir aile kurman dileği ile, sevgiler.

*

Ayşegül Kuşçu
aysegulkuscu2013@gmail.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan 10 Güzel Aşk Sözü başlıklı makalemizde adem özbay sözler, anlamlı sözler ve aşk güzel sözler hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

One thought on “Evlenmeden Önce Yapılması Gereken 10 Şey

  1. sadece kişilerin özgürce dışarıda takılıp birbirlerini tanıması üzerine bir yazı yazmışsınız . hiç te yeterli değil coğrafi koşulları görücü usül evlenmeleri hiç katmamışsınız asıl gerçekliği bunlar gösterir . biraz bilimsel bilgilere dayalı bilgi verseydiniz daha uygun olurdu .bide şunu yapmaktan vazgeçin artık ey türkiye insanları; bişeyi güzel gösterirken diğerini itin gözüne sokmayın lütfen. örnek(sana şu kişinin 10 aksi davranışını sayayım der sayar sonrada dur bide 10 atrı davranışını sayayım der kafasını allak bullak eder) yine de yorum yapmam konusunda ikna edici bir yazı olmuş tabiki. cevabınızı bekliyorum iyi çalışmalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir