Breaking News

Faaliyette Olan En Büyük 10 Yanardağ

Tarihde onlarca kez patlayarak civar köyleri ve kasabaları yok eden en tehlikeli aynı zamanda aktif 10 yanardağı listeledik.

 

 

 

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Sakurajima Volkanı

454

Eskiden yalnız başına bir ada olan Sakurajima zaman içinde sürekli lav ve çamur püskürterek yeni topraklar oluşturmuş ve bu topraklar adayı Japonya’nın Osumi bölgesine bağlandı. 1955 yılında aktif hale gelen Sakurajima 45 yılda 7300 kez patlayarak rekor kırdı.

 

 

 

turkiyenin-bilgi-sitesi

Popocatepetl Volkanı

455

Popocatepetl Meksikadaki en yoğun ikinci volkan. Mexico City’nin 70 kilometre güney doğusundaki Yanardağ. Dünyanın gördüğü en şiddetli patlamalara sahne oldu. 1519 yılından beri 20 defa felaket ölçüsünde patlama yaşadı. En son patlama 1994 yılındaydı ancak yanarda hala aktivitesini koruyor.

 

 

 

en-kolay-bilgiler

Soufriere Volkanik Tepeleri

456

Karayiplerdeki tepeler, 1995 yılında harekete geçti ve hala aktif. Şubat 2010′da ise yine ciddi bir patlama ile lav ve kül püskürttü.

 

 

 

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Kilauea Volkanı

457

Kilauea Hawai adalarında yer alıyor ve Büyük Ada’yı oluşturan 5 kabuklu volkandan biri. Son patlama 1983 yılında başladı ve volkan büyük miktarda lav püskürttü. 117 kilometre karelik bir alanda etkili oldu. Denize doğru akan çamur ve lavlar, 2 kilometrekarelik yeni bir toprak parçası oluşturdu.

 

 

 

her-konudan-bilgiler

Saint Helens Yanardağı

458

Bu dağ, Amerika’nın Washington Eyaletindeki Skamania Kırsalında yer alıyor. 1980 yılındaki ünlü patlama ile bilinir. Bu patlamada 57 kişi hayatını kaybetmişti ve 250 kilometrekarelik bir alanda etkili olmuştu. Volkan 2008 yılında tekrar harekete geçti ve kraterinden duman ve kül çıkarmaya başladı.

 

 

 

ogrencilere-bilgiler

Whakaari Volkanı

459

Whakaari Volkanı aslında White Island / Beyaz Ada olarak bilinen bir ada. Yeni Zelanda’nın kuzey adasının doğu sahilinde yer alıyor.  En büyük patlamaları 1981 ve 1983 yıllarında olmuştu ve 2000-2001 yıllarında yeniden harekete geçti.

 

 

 

enterasan-bilgiler

460

Nyiragongo Yanardağı, Demokratik Kongo Cumhuriyetinde yer alan Virunga Ulusal Parkı’nın içerisinde. Ana kraterinin genişliği tam 2 kilometre, bu krateri resimde görebilirsiniz. Nyiragongo 1882 yılından beri tam 34 kez infilak etti.

 

 

 

odevlere-yardimci-bilgiler

Etna Yanardağı

461

Sicilya’nın doğu sahilinde yer alan Etna, İtalya’daki 3 aktif yanardağdan en geniş olanı. Deniz seviyesinden yüksekliği tam 3329 metre. Dünyadaki volkanlar arasında da en aktiflerden biri olan Etna, neredeyse sabit bir aktiviteye sahip. Mütemadiyen harekete geçen Etna en son Nisan 2010′da kül püskürtmüştü.

 

 

 

faydali-bilgiler

Mayon Yanardağı

PHILIPPINES-VOLCANO

Mayon Volkanı Filipinlerde bir yanardağ. Bu volkan pasifik ateş çemberinin bir parçası. Mayon, Filipinlerdeki en aktif volkanlardan biri ve ayrıca son 400 yılda tam 49 kez harekete geçmiş.

 

 

 

ilginc-bilgiler

463

Şili’nin güneyinde, deniz seviyesinin 1122 metre üstünde olan volkan, Mayıs 2008′de harekete geçti.Büyük bir güçle jeol ve lav püskürtmeye başladı. Şubat 2009′da volkanın bir kubbesi çökerek nehir vadisine doğru aktı.

 

 

 

M. Endülüs ÖZBAY

endulusozbay@outlook.com.tr

www.hepsi10numara.com

Kaynak: farketmez.net

Bir önceki yazımız olan Türk Televizyonlarının En Çok Seyredilen 10 Dizisi başlıklı makalemizde dizi, en çok seyredilen diziler ve türk dizileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir