Breaking News

İnsanların Hayatına Etki Etmenin 10 Altın Kuralı

 etkin-ögrenme

“Yaşamak için ne çok neden var! balıkçı teknelerinin etrafında o rutin, sıkıcı dönüp dolaşmadan başka nedenler de var yaşamak için. cehaletimizi kırabiliriz, becerilerimizi, yeteneklerimizi ve zekamızı kullanarak kendimizi bulabilir, kendimiz olabiliriz. en önemlisi, özgür olabiliriz, uçmayı öğrenebiliriz” Richard Bach’ın efsane romanı Martı Jonathan Livingstone’da bir martı olmanın ne derece özel olması gerektiğini, öylesine yaşayıp tamamlanmaması gerektiğini anlatmış.Bugünkü genel insan yaşayışına baktığımızda öldükten sonra “Kimseye zararı olmamıştı” denilen insan olmak bile bir başarı belki. Normal olmaya çalıştığımız kadar iyi olmaya, sıradan olmaya çalıştığımız kadar sıradışı olmaya çalışmıyoruz. Peki sıradışı hayat nedir?

Seçilmiş insan olmayabiliriz, ama sizce seçilmiş insan gibi davranmamak için hiçbir sebebimiz yok. Sıradışı hayat, seçilmiş bir insan gibi düşünerek atılan adımların vardığı yerdir. Sıradışı hayat, farklı olanların değil, farklı hissedenlerin ya da kendisine farklı bir yol çizenlerin yaşadığı hayat.

Konferanslarda “Burada, bu salonda seçilmiş insan var mı?” diye soruyorum. Birkaç ürkek el kalkıyor, bazıları bu cümleyi kendimi övmek için söylediğimi düşünerek “siz” diyor sessizce. Kısacası sıradanlığı kabul etmiş durumdayız fazlasıyla.

Şöyle bir düşünelim, sıradan bir hayat yerine, sıradışı yaşamanın, sıradan bir insan yerine “seçilmiş insan” gibi hissetmenin ne zararı olabilir?

Bir araştırmaya göre bir insanın en yakınını kaybettikten sonra unutma süresi 17 ay. İstediğiniz kadar kendinizi en yakınlarınıza adayın, istediğiniz kadar küçük çemberiniz için kendiniz parçalayın, 17 ay sonra unutulma tehlikesi de var.

Milyonlarca insanın tanıdığı, saygı duyduğu, milyonlarca insana dokunan, etki eden biri olmak istemez misiniz? Hem de olanca sıradan bir insan oluşunuza rağmen.

Hatırlatıyorum, bu yazı sıradan insanlar içindir. Burada gördüğünüz maddelerilütfen evinizde ve ve hayatınızda deneyin.

1-     Süper Kahraman Hissedin
Sokakta yürürken sade vatandaş gibi yürüyün, ama süper kahraman gibi hissedin. O sokaklar, caddeler hatta şehirler farzedin ki sizin sorumluluğunuzda.“bana ne”cilikten, etrafınızda olup biten her şeyden sorumlusunuz. En azından kendinizi sorumlu tutun, çok yorulursunuz ama keybetmezsiniz.

2-     Mutlaka bir blog tutun
Blog tutun ama yüzbinlerce blogger’dan biri gibi değil, ilk yazınızdan itibaren “değer üreten” ve sanki milyonlarca kişi okuyacakmış ciddiyetiyle yazın. isimsoyisim.com alan adınızı alıp bu alan adı üzerinden blog tutmanız da ayrıca tavsiyedir. Siz bu satırları okuyorsanız, bana size bu anlattıklarımı anlatma fırsatı veren şey blogum.

3-     Yüreğinizi büyütün
İnsanlar yan komşusu ne durumda bunu bile merak etmezken, siz ülkenizdeki ve hatta başka ülkelerdeki insanların derdiyle hemdert olun, yüreğinizde onların acısını hissedin ve onlar için dua edin. Dua ilk adım, zamanla onlar için daha fazla şeyi yapmak isteyecek, küçük adımları büyük adımlara katacaksınız zaten.

4-     Topluluk önünde konuşmanızı mutlaka geliştirin. Kurslara giderek ya da kitap okuyarak işin teorik kısmını öğrenmekten bahsetmiyorum. Toplulukların önüne atın kendinizi, 3-5 insanla başlayın zamanla arttırın. İnsanlara etki etmek için onlara hitap etmek, hatta çok etkin hitap etmek en iyi yöntemdir.

5-     Kitap yazın. Yazana kadar da kitap yazmayı hayal edin ve bu yolda kabınızı doldurmaya çabalayın. Kitap yazma hayali bile sizi sürekli besleyecek ve geliştirecektir. Bir kitap yazmak için bin kitap okumak gerekir, yazacağınız bir kitap size yüzlerce kitap okutacak bir motivasyon unsuru olacaktır.

6-     İnsanları kucaklayın. İnsanlara değer katacaksanız kimseyi yadırgamayın, kimseyi ötekileştirmeyin. Hata yapanların kendilerini değil, hatalarını dışlayın. Unutmayın, sevdiğiniz biri bir çukura düştüğünde ona kızmak yerine bir halat sarkıtırsınız hemen. Hata yapana da bir sevgi halatı sarkıtın. Herkesi kucaklayın, herkesi sevin, herkesle aynı masaya oturabilecek kadar geniş yürekli olun.

7-     İletişiminizi Geliştirin.

Doğru iletişim kurmanın tek bir yolu varken yanlış anlamanın ve yanlış anlatmanın onlarca yolu vardır. Yani çift taraflı doğru iletişim zor ve küçük bir ihtimal. Doğru iletişiminizi arttırın, zira binlerce, onbinlerce iletişim kuracaksınız, size gerekecek.

8-     Ekibi Kurun.

En yakınınızda olacak, yüreğinizin aynı amaçlar için birlikte çarpabileceği birkaç insanı bir araya getirin, 3 kişi de olabilir 10 kişi de, başlarken de hedefleri beklentileri çok yüksek tutmayın. “Belli aralıklarla bir araya gelip beyin fırtınası yapalım” gibi masum bir hedefle yola çıkın, kim bilir belki dünyayı değiştireceksinizdir.

9-     Odaklanın

Bir gökdelen diker gibi sürekli taş üstüne taş koyun, bir merdiven tırmanır gibi hep bir üst basamağa tırmanın. Gelecekte temsil edeceğiniz konuda, en iyi olacağınız konuda her gün mutlaka küçük de olsa bir gelişme kaydedin. Bir satırlık bir yazı yazmaksa o gün elinizden gelen, onu mutlaka yapın. Ama her gün mutlaka küçük bir katkı yapın.

10-  Kendinizi Çok Ciddiye Alın
Önemli, değerli insanlar kendilerine sadece iyi bir yerlere geldiklerinde saygı duymadılar, ilk günden beri kendilerini çok ciddiye aldılar. Siz kendinize saygı duymazsanız, kimseden saygı beklemeyin. Siz kendinizi ciddiye almıyorsanız, “benden ne olur ki?ben ne yapabilirim ki? Tek başıma neyi değiştirebilirim ki?” demeyin.

İlk on maddeyi yazdım, bu maddeleri gerçekleştirenler için bir on madde daha yazacağım.

Başlık ya da içerik, fazla mı uçuk geldi size? O zaman siz kendi potansiyelinizin farkında değilsiniz.

Lütfen şu küçük çocuğun yaptıklarına bir göz atın. Süper kahraman olmak aslında ne kadar kolaymış, bir görün.

*

Yazar: Ömer Ekinci
omerekinci.com

Bir önceki yazımız olan Sosyal Fobiyle Baş Etmenin 10 Yolu başlıklı makalemizde güzel konuşma örnekleri, kişisel gelişim ve rahat davranma hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

One thought on “İnsanların Hayatına Etki Etmenin 10 Altın Kuralı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir