Breaking News

IŞİD Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

IŞİD 2

Sokaklarımızı kasıp kavuran terör olaylarının başlamasına neden olan IŞİD adlı örgüt hakkında bilinmesi gereken gerçeklere değiniyoruz.

 

 

 

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Irak ve Suriye’de eylem gösteren radikal İslamcı silahlı örgüt olarak tanımlanabilir IŞİD.

 

 

turkiyenin-bilgi-sitesi

Petrol kaynaklarına yakınlığı nedeniyle dünyanın en zengin terör örgütleri arasındadır.

 

 

en-kolay-bilgiler

IŞİD, binlerce sivil Iraklı, Irak hükümet üyeleri ve onların uluslararası müttefiklerinin ölümlerinden sorumlu tutulmaktadır. Irak Savaşı’nın son evrelerine doğru grup gerilemeye başladıysa da, ABD’nin Irak’tan çekilmesiyle 2012’de gücünü tekrar yenilediği ve üye sayısını iki katından fazla arttırdığı öne sürülür.

 

 

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Nisan 2013 ile birlikte IŞİD, Suriye’nin kuzeyinde hızlı bir şekilde askerî güç kazanmaya başladı ve bu bölgedeki en güçlü gruplardan biri oldu. Suriye’de etkin olduğu bölgelerde şeriat kanunlarını icraya başladı ve rakip gördükleri askerleri, yabancı gazetecileri, yardım kuruluşlarına üye insanları sürgüne gönderdi veya hapsetti.

 

 

her-konudan-bilgiler

Suriye İnsan Hakları Gözleme örgütünün raporuna göre Ağustos 2014’te grubun Suriye’deki savaşçı sayısının 50.000, Irak’ta ise 30.000 olduğu bildirildi. CIA ise Eylül 2014’te örgütün Suriye ve Irak’ta toplam 20.000 ile 31.500 arasında savaşçıya sahip olduğunu açıkladı.

 

 

ogrencilere-bilgiler

Türk istihbarat birimlerinin son değerlendirme raporlarına göre, şu an IŞİD’in içinde 600-700 Türk olduğu tahmin edilmektedir.

 

 

enterasan-bilgiler

Ağustos 2014 itibariyle IŞİD’i terörist organizasyon olarak ilan eden ülkeler listesi:

-Endonezya

-ABD

-İngiltere

-Avusturalya

-Kanada

-Suudi Arabistan

-Türkiye

 

 

odevlere-yardimci-bilgiler

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, koalisyonu oluşturmak üzere bir dizi görüşmeler gerçekleştirmiştir. IŞİD, ABD’li iki gazeteciyi acımasızca infaz etmiş ve bu görüntüleri tüm dünya ile paylaşmıştır. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack H. Obama, Florida’daki Tampa askeri üssünde yaptığı konuşmada IŞİD hakkında; “Elimiz her yere uzanır. Eğer ABD’yi tehdit ederseniz, kendinize güvenli bir cennet bulamazsınız sizi her yerde buluruz.” demiştir.

 

 

faydali-bilgiler

  • Türkiye Türkiye:  

Türkiye, IŞİD’e katılmak üzere Suriye’ye gitmek isteyen kişileri engelleyecek ve IŞİD’in aldığı maddi yardımları önleyecektir.

  • Fransa Fransa:  

Fransa, kara operasonu yapmayacaklarını sadece hava operasyonlarına katılacaklarını açıklamıştır. Fransa, daha sonra 18.000 tane 0.50 kalibre mermi bağışlamıştır.

  • Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri:  

Amerika Birleşik Devletleri, kara operasyonu yapmayacaklarını, IŞİD’i havadan vuracaklarını açıklamıştır. Temsilciler meclisinden onay alınan yasa ile de muhalif gruplar silahlandırılacak ve onlara eğitim verilecektir.

  •  Avustralya:  

Avusturalya, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Birleşik Krallık üssüne 8 tane F/A-18 savaş uçağı, bir tane E-7A erken uyarı sistemi uçağı ve KC-30A çok amaçlı tanker ve nakliye uçağını göndereceğini açıklamıştır.

  • Birleşik Krallık Birleşik Krallık:  

Birleşik Krallık, bölgedeki Kürtleri silahlandıracağını, Irak hükümetine destek vereceğini, insani yardımlara devam edeceğini ve Birleşmiş Milletler’i IŞİD’e yönelik operasyonda koordine edeceğini açıklamıştır.

  • Almanya Almanya:  

Almanya, Irak’taki Kürt bölgesine askeri danışman göndereceğini açıklamıştır.

  • Hollanda Hollanda:  

Hollanda, 50’den fazla özel hareket askerini askeri danışmak olarak görevlendirmiştir.

  • Suudi Arabistan Suudi Arabistan:  

Suudi Arabistan, Birleşmiş Milletler Irak acil yardım kuruluşuna 500 milyon Amerikan Doları yollamıştır.

 

 

ilginc-bilgiler

Operasyonlara sadece Amerika Birleşik Devletleri’nin günlük 7 ile 10 milyon dolar arası harcama yaptığı düşünülmektedir.

 

 

 

M. Endülüs ÖZBAY

ozbayendulus@gmail.com

ww.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan 10 İlginç Deyimin Öyküsü başlıklı makalemizde çukurova deyimleri, dergi ve deyimler ne anlatır hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir