Breaking News

İşyerinde Odaklanmayı Engelleyen 10 Şey

universite-bilgisyar-bagimligi-hepsi10numaracom copy

Sosyal Medya
Eğer dikkat eksikliği ya da zaman zaman odaklanma sorunu yaşıyorsanız bunun sebebini bulmanız çok zor olmayacaktır. Sosyal medya ile başlayan dikkat dağıtıcı unsurlarla başa çıkma yöntemleriyle ilgili ipuçlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Çalışırken facebook ve twitter gibi sosyal medya araçlarını kullanmak birçok kez saatler süren zaman kaybına yol açabilir. Yapılan her durum güncellemesi veya paylaşım odaklanmış olduğunuz işe geri dönmenizi zorlaştırmaktadır.

Sosyal Medya Sorununun Çözümü
Çalıştığınız ve odaklandığınız bir iş üzerindeyken sosyal medya sitelerine girmekten kaçının. Eğer sık sık durum güncellemesi yapmak zorunda hissediyorsanız, mesai akışı saatleri dışarısında verilen molalarda yapmanız konsantrasyon ve odaklanma sorunu yaşamamanız açısından daha faydalı olacaktır. Kendinize engel olamıyorsanız, dizüstü bilgisayarınızı internet erişimi olmayan bir bölgeye taşımanız odaklanmanız açısından basit bir çözüm olacaktır.

E-Posta
Gelen e-postaların çoğunluğu iş ile ilgili olmasına rağmen, sürekli kontrol etme ve hemen yanıtlama isteği dikkat dağıtıcı bir unsur sayılır. sürekli her gelen e-postayı yanıtlamak için odaklanmış olduğunuz işinizi kesiyorsanız konsantrasyon bozukluğu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

E-Posta Sorununun Çözümü
E-postalarınızı sürekli kontrol etmek yerine belirli aralıklarla kontrol etmeyi deneyin. Sadece meşgul olduğunuz işe konsantre olmak ve odaklanmak istiyorsanız kullandığınız e-posta programını belirli bir süre için kapalı tutmanızda fayda var. Bu yöntem kesintisiz çalışmanıza olanak verir.

Cep Telefonu
Sıklıkla gelen e-postalar bile cep telefonunuzun zil sesinden daha rahatsız edici ve dikkat dağıtıcı değildir. Pek çoğumuz telefonun zil sesinden rahatsız olmamasına rağmen, odaklanmış olduğunuz iş esnasında gelen bir telefonda harcanılan zamanın maliyeti hiçbir şekilde telafi edilemez.

Cep Telefonu Sorununun Çözümü
Arayan kişilerin numarasını rehbere kaydedin, bu sayede çok acil olmayan çağrıları kabul etmeyerek odaklanmış olduğunuz projeye üzerinde çalışmaya devam edebilirsiniz. Özellikle yoğun bir proje üzerinde çalışıyorsanız telefonunuzun sesini kısmayı veya tamamen kapatmayı deneyin. Aynı anda gelen tüm aramalara cevap vermek, sürekli olarak işinizin kesilmesi ve konsantrasyonunuzun bozulmasına yol açmadığı için odaklanma sorunu da çekmezsiniz.

İş Yükü
Aynı anda birçok proje ile ilgilenmek yerine tek bir projeye konsantre olmalısınız. Bir projeyi bitirmeden diğerine geçtiğinizde bu durum kafanızın karışmasına ve dikkatinizin dağılmasına sebep olabilir.

İş Yükü Sorununun Çözümü
Her seferinde farklı bir projeye dikkatinizi vermek yerine yüksek öncelikli olan işlerin üzerine yoğunlaşmanız çok daha yararlı olacaktır. Bu şekilde sıralı çalışmanız dikkatinizin dağılması ve odaklanma sorunu yaşamanızın da önüne geçmiş olacaktır.

Can Sıkıntısı
Her gün yapmak zorunda olduğunuz görevlerden bazıları diğerlerinden daha farklı olabilir. Sıkıcı olan görevler diğerlerine göre daha dikkat dağıtıcıdır. Sıkıldığınız bu süreç içerisinde ise telefonunuz ve internet cazip görünebilir.

Can Sıkıntısı Sorununun Çözümü
Kendinizle bir anlaşma yapın: işinizi belirli bir süre yaptıktan sonra 10 dakika mola verin. Kahve veya çay favori bir atıştırma olabilir veya dışarıda bir yürüyüş yaparak kendinizi ödüllendirin. Sıkıcı işlerde çok sık ara vermeden sürekli çalışmak zorunda iseniz radyo kafanızı dağıtmanızda yardımcı olabilir.

Olumsuz Düşünceler
Evde veya başka bir yerde yapılacak işlerin olması odaklanmada zorluklara yol açabilir. Bu tarz düşünceler kafanızda dolaşırken başka bir işe odaklanmak oldukça zordur.

Olumsuz Düşünce Sorununun Çözümü
Aklınızda uçuşan birçok düşünce var, bunların çözümleri ise aklınızı meşgul eden asıl problem. Bu tarz sorunları aklınızda tutmak yerine onları bir yere not almak ve liste oluşturmak üzerinde çalıştığınız projeye geçici olarak da olsa daha rahat odaklanmanızı sağlar.

Stres
Üzerinizde çok fazla baskı hissetmeniz, bireysel görevlerinize odaklanmanızı zorlaştırabilir. Ayrıca stres, vücut üzerinde farklı fiziksel etkiler görünmesine de yol açabilir. Konsantrasyonunuzun bozulması baş ağrısı gibi sorunlara da yol açmaktadır.

Stres Sorununun Çözümü
Meditasyon gibi stres azaltma teknikleri öğrenmeniz oldukça yararlı olacaktır. Bu tarz yöntemler sıkıntılı düşüncelerinizi dizginleme konusunda yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışmada, araştırmacılar sekiz haftalık meditasyon dersi alanların odaklanma yeteneklerinde gelişme görüldüğünü buldu.

Yorgunluk
Yapılan araştırmalar uykunun dikkat dağılması ve kısa süreli hafızanın kullanımı konusuyla ilişkili olduğunu göstermektedir.

Yorgunluk Sorununun Çözümü
Yetişkinlerin çoğu gecelik 7-9 saat arası uykuya ihtiyaç duyar. Bu süreden daha az uyumak odaklanma ve konsantrasyon problemleri yol açmanıza yol açabilir. İyi bir uyku uyumak için erkenden yatmanız gerektiğinde uykunuzdan çalmayıp uyumalısınız ki ertesi güne dinç bir şekilde başlayıp işlerinize daha iyi odaklanın.

Açlık
Öğün atlamak (özellikle kahvaltı) konsantrasyon bozukluğunun en büyük sebeplerinden birisidir. Araştırmalar kısa süreli hafıza kullanımı, yükseliş ve gelişim konusunda yemek yeme zamanının önemine dikkat çekmektedir.

Açlık Sorununun Çözümü
Her ne olursa olsun her durumda kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin. Yüksek proteinli aperatifler (peynir, fındık), basit karbonhidratlar (tatlılar, makarna) ve kompleks karbonhidratlar (kepekli tahıllar) tercih edin.

Depresyon
Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü, sürekli olumsuz düşünen insanların depresyona girme olasılığının daha yüksek olduğunu söylemekte. Eğer odaklanma sorunu yaşıyor, umutsuz hissediyor ve olan olaylar karşısında kayıtsız kalıyorsanız depresyon yaşıyor olabilirsiniz.

Depresyon Sorununun Çözümü
Eğer depresyonda olabileceğinizi düşünüyorsanız, ilk adım olarak bir doktor veya danışman ile konuşmanız gerekmektedir. Depresyon tedavi edilebilen bir hastalıktır. Yapılan birçok çalışma, anti-depresan ilaçlar ve konuşma terapisinin bazı depresyon türleri üzerinde etkinliğini göstermiştir.

İlaç
Ne yazık ki, depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar konsantrasyon bozukluğuna sebebiyet verebilir. Aynı durum diğer birçok ilaç için de geçerlidir. Eğer bir ilaç kullanıyor ve bu ilacın konsantrasyonunuzu etkilediğini düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun.

İlaç Sorununun Çözümü
Eğer aldığınız ilaçların konsantrasyon bozukluğuna sebep olduğundan şüpheleniyorsanız, sorunun başka bir şey olduğunu düşünüp bu seçeneği ortadan kaldırmayın. Alınan ilacın dozunun ayarlanması veya farklı bir ilaca geçiş konusunda doktorunuza danışın.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
DEHB, sadece çocuklarda görülen bir sorun değildir. Çocukluğunda DEHB sorunları yaşamış olanların yetişkin olduğunda da aynı sorunla karşı karşıya kaldığı görülmektedir. Klasik belirtilerinden biriyse odaklandığımız konu veya işte kısa sürede dikkatin çok çabuk dağılması olarak söylenebilir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Sorununun Çözümü
DEHB sorunu hakkında bir doktor veya terapiste danışın. Davranış uzmanları ve ilaçlar da dahil olmak üzere bu sorunla başa çıkmanın birçok yolu bulunmaktadır.

*

Kadın ve Kadın

Bir önceki yazımız olan İş Yerinde Sıkılanlar İçin 10 Öneri başlıklı makalemizde evde çalışma, iş hayatı ve iş yeri kuralları hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir