Breaking News

Keyifli Olmak İçin Sıradışı 10 Öneri

Bazen hayatımızın sıradan bir döngü içinde gittiğini hissederiz. İşte böyle zamanlarda bir silkelenip kendimizi gelmemiz gerekebilir.  Kendi kendimize yapabileceğimiz eğlenceli uygulamalar ile keyfimizi yerine getirebiliriz.

Yazar Adem Özbay’ın “Büyük Prens’in Gezegenleri” adındaki minik cep kitabında böylesine güzel öneriler yer alıyor. Bu önerilerden sizin için 10 tanesini seçtik. Umarım sizin hayatınıza da keyfi ve eğlence katacak öneriler olur bunlar.

Unutmayın hepimiz bir prens ve prensesiz, yeterki kendimizi öyle hissetmesini bilelim.

Gelelim eğlenceli gezegenlerimize:

 

Halinden Memnun Olan Birisi Ol Gezegeni

 

Her daim şikayetle yaşayanlar olmayı bırak. İşlerin iyi gitmiyorsa yakında düzelir. Sevdiğin insanı hala bulamadınsa bekle, gelecek yakında nasıl olsa. Yoruldunsa dinlen geçer, açsan ye doyarsın, üzüldünse sevinirsin… Dünyanın her hali geçicidir. Aynı hızda ve aynı yükseklikte gitmek mümkün değildir . Rüzgar dağları iner çıkar, ovaları geçer, vadileri dolanır ama rüzgarlığı bırakmaz. Rüzgar gibi ol, gerektiğinde kasırga gibi es, gerektiğinde meltem gibi, gerektiğinde çekil köşene kimseye bulaşma, gerektiğinde lodos ol. Ama rüzgarlığından şikayet etme.

 

 

 

Dünyanın En Saçma Hayali Seninki Olsun Gezegeni

 

Hayal et. Hayal eden sadece bu dünyada yaşamaz. Onun hayal ettiği kadar çok dünyası vardır. Büyüdüm adam oldum hayal kurmak benim neyime deme. Güneşe yolculuk yapan ilk insan sen ol, kanatsız uçabilen ilk kişide. Hatta kelebek kız ol, ejderha adam. Sevdiğin yazarın evine misafir ol onun kulağına ölümsüz eseri için birkaç cümle fısılda. Beğendiğin komutanın yanında savaşlara katıl, zaferler kazan, payına düşen mutlulukları canının istediği kadar al.

 

 

 

Okumayı Ciddiye Alma Gezegeni

 

Okumak için kendini mecbur hissetme. Canın çektiği zaman oku. Sıkıcı kitapları sırf çok satıyor yada arkadaşım tavsiye etti diye okuma. Kapağını beğendiğin berbat bir kitabı zevkten dört köşe olarak oku. Okurken o sayfalara kendini vermiş ağacın, altında oynaşan çocukların, öpüşen sevgilileri, meleşen kuzuların seslerini dallarda ötüşen kuşlarla birlikte sende işit. Kitabı okurken oradaki yazarın harflerini değil dünyanın o kitaba kattığı harfleri oku.. Bu kitap da dahil.

 

 

 

Çiçek Kokulu Bir Eşyan Olsun Gezegeni

 

Çiçek kokulu bir yarin olsun, en güzeli odur. Yoksa da bir silgi edin, gül koksun mesela. Araban varsa bol bol karanfil kokan kokuluk edin. Araba benim neyime tek vasıtam ayaklarım diyorsan al bir menekşe kokulu parfüm her durakta iki fısfıs yap kendine. Kendini çiçek gibi hisset asıl. Tüm dünyanın karmaşasında, insanı boğan kalabalıkta bir karanfilin güzel duruşundan daha iyi nasıl yaşabilinir bu hayatta!

 

 

 

Sıkı Bir Dostun Olsun Gezegeni

 

Sıkı bir dost edin kendine. Yeri geldiğinde arkadaşın yeri geldiğinde kardeşin yeri geldiğinde kendin olabilecek kadar dost olsun sana. Gerektiğinde çekinmeden ağlayabilmesin omzunda, gerektiğinde tüm malını paylaşabilmeli senle. İşte böyle bir dost bulursan 7 milyar insanın kalabalıklığı seni korkutmasın. Yeldeğirmenlerine bile saldırabilirsin, en azından yaralarını saracak birisi var.

 

 

 

Ara Sıra Kayıp Tayfa Ol

 

Gönlünün okyanuslarına yolculuğa çık canın istediğinde. Yapılacak işleri bir kenara bırak en büyük işin okyanusdaki hazine adasına varmak olsun sana. Adada keyfince yaslan kayalıklara, balık tut uzun uzun ve şarkılar söyle dalgalarla beraber. Kayıp bir tayfa olup pusulanın seni nereye götürdüğüne bakmadan atıl uzak köşelere. Otobüsle gitsen bile küçük bir kasabaya farz etki Barbarosun gemilerinden birindesin ve denizler ortasında rüzgar saçlarını savururken sende içinin sıkıntısını savuruyorsun geride kalan limanlara doğru.

 

 

 

Eşsiz Olma Gezegeni

 

Sen sen olduğun için eşsizsin. Bu dünya için vazgeçilmezsin. Sen olmadığında bu evren bir eksik unutma. İlk olarak hangi salak söylediyse ‘Mezarlıklar kendilerinin vazgeçilmez olduğuna inanan insanlarla doludur.’ diyenlere kulak asma. Senin mesleğini yapan binlerce insan olabilir ama hiç birisi senin gibi gülemiyor, senin gibi kızamıyor, senin gibi yaşamıyor hayatı. Tıpkı parmak uçlarımızın, retinalarımızın, yüz yapımızın bir benzeri yoksa, kalbimizin, hislerimizin, bakışlarımızın, insanlığımızın da bir benzeri yok. Tek kelimeyle eşsiziz.

 

 

 

Hayır Demekten Korkma Gezegeni

 

Gerektiğinde hayır de. Bazen hayırların evetlerden daha fazla değerli olduğunu unutma. İstemeyerek bile olsa, iyilik yapmak için bile olsa söylediğimiz her evet başımıza daha çok olumsuz işler açacaktır. Yapabilirlik alanımıza girmeyen istekler için hayır diyebildiğimiz gün hem kendimize hem de isteklerinin gerçekleştiremeyeceğimizden dolayı hüsrana uğrayacak insanlara büyük bir iyilik yapmış oluruz. Hayır diyelim hayır işleyelim.

 

 

 

 

 

İkiz Kardeşini Unutma Gezegeni

 

Dünya senin ikiz kardeşindir. Sen mutluysan oda öyledir. Sen hüzünlüysen dünya daha çok hüzünlü olur. Dünya dediğin senin gözünün gördüğü, kulağının işittiği, cep telefonun kapsama alanı kadar bir yerdir. Oralara hükmedebilirsin, oralarda olup bitene yön verebilirsin. Dünyanın dönüşüne kalbinin atışı kardeştir. Unutma ve kardeşini sev. Onu koru ve kolla. Ki oda sana tüm şefkati, merhameti ve sıcaklığıyla davransın.

 

 

 

Dünya Hayatı Bir Gündür Gezegeni

 

Kocaman bir ömür yaşasak ta aslında yaşadığımız ömür bir günden ibarettir. Gözümüzü kapattığımızda hayat bir kısa film gibi kısacık zamanda gözümüzün önünde geçerken o günü ne kadar iyi yaşadıysak mutlu bir vedaya da hazırız demektir. Eğer dünya hayatının bir günden ibaret olduğunu ve o günün de bugün olduğunu bilirsek her günümüz kendiliğinden güzelleşecek ve mutlu sonlara kendimizi hazırlamak kolaylaşacaktır. Kim son gününü dolu dolu bütün saniyelerin nabzını tutarak yaşamak istemez ki…

 

 

Lilay Koradan

lilaykoradan@gmail.com

www.hepsi10numara.com

 

 

Bir önceki yazımız olan Beyni Parlatan 10 Zeka Sorusu başlıklı makalemizde akıl oyunları, çözümlü zeka soruları ve ilginç zeka soruları hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir