Breaking News

Öğrenilmiş Çaresizlikten Kurtulmanın 10 Yolu

Öğrenilmiş çaresizlik; başarma isteğinden vazgeçme, tekrar başarısız olunacağını kabullenme durumudur. Küçük bir çocuğun iğneden ipi geçirmeyi denemesi, bunu başaramaması, ilerleyen zamanda da bunu yapamayacağını düşünüp tekrar denememesi bu konuya örnek olabilir. Bense size öğrenilmiş çaresizlikten nasıl kurtulabileceğimizi anlatmak istiyorum. Öğrenilmiş çaresizlikten kurtulmanız da yardımcı olacağını düşündüğüm 10 madde:

caresizlik-hepsi10numaracom


KENDİNİZİ TANIYIN, YETENEKLERİNİZİ KEŞFEDİN
Belki uğraştığınız konuyla ilgili yeteneğiniz yoktur fakat başka bir konuda çok daha başarılı olabilirsiniz. Yeteneklerinizi iyi keşfedin. İlla resim yapacağım diyerek içinizdeki Mozart’ı toprağa gömmeyin. Çeşitli alanları deneyin ve en başarılı olduğunuz üzerine yoğunlaşın.


BÖL-PARÇALA-YUT
Hedefinizi de kendi içinde parçalara ayırın ve her atladığınız basamakta kendinize ödül verin. Örneğin; sınava hazırlanan bir öğrenciyseniz  ve sınavı kazanmak için 100 nete ihtiyacınız varsa, şu an 40 net yapıyorsanız ilk hedefiniz 50 net olsun. 50 netten sonra kendinizi ödüllendirin ve ardından hedefi 60 a çıkarın, hedefiniz ne kadar yakınınızda olursa o kadar kolay motive olursunuz. Uzak hedefler sıkılımaya neden olabilir.

BAŞARI ÖYKÜLERİ OKUYUN
Başarılı insanların hayat hikayelerini okuyun. Göreceksiniz ki onlar da başarısızlığa uğramışlar fakat onların farkı asla vazgeçmemiş olmalarıdır. Örneğin; Henry Ford, ilk arabasına geri vites koymayı unutmuştur. Edison ampülü bulmak için 2000 deney yapmış.

HATALAR EN GÜZEL TECRÜBELERDİR
Geçmişte yaptığınız hatalara tecrübe gözüyle bakın. O zaman başarısız olmanız şimdi de başarısız olacağınız anlamına gelmez. Hatalarınızdan ders alın ve takrar deneyin. Her yeni başlangış yeni bir sonuçtur. Geçmişe takılmayın.

İÇ KONUŞMALARINIZ OLUMLU OLSUN
İç konuşmalarınız olumlu olsun. Diyelim ayağınız taşa takıldı ve düştünüz; “ayy ne kadar sakarım” demeyin. Bir anlık dalgınlık herkesin başına gelebilir. Sabah uyandığınızda aynada kendinize gülümseyin ve “bugün çok mutlu ve verimli bir gün olacak öyle hissediyorum” deyin. Kendinizi güne olumlu hazırlayın, güzel ve sağlıklı bir kahvaltıyı ise asla ihmal etmeyin.

KENDİNİZİ YENİLEYİN
Her geçen gün kendinize yeni bir şeyler katın. Dil kursuna gidin, bir müzik aleti öğrenmeye çalışın, bol bol kitap okuyun, film izleyin, tiyatroya gidin. Ne yaparsanız yapın bir önceki günle aynı kalmayın. Şartlar değiştikçe başarma ihtimaliniz de artacaktır.

7-odev-bilgileri

BAŞARILI OLDUĞUN İŞLERİN LİSTESİNİ ÇIKAR
Daha önce başarılı olduğun işlerin listesini çıkar. Göreceksin ki aslında yapabilirsin. Daha önceden hiç başarın olmadıysa üzülme, bu durum başaracağın işler yapmak için bir fırsattır. Neler yapmak istediğinin bir listesini çıkar ve hemen denemeye başla.


KENDİNİ TAKDİR ET
Kendini takdir et, iyi bir insan olduğunu ve başarabileceğini düşün. Kendini takdir etmek için illaki büyük başarılara ihtiyacın yok. İşten eve giden yolu bulabildiğin için, karının adını unutmadığın için bile kendini takdir edebilirsin. Bunlar çok küçük şeyler herkes yapabilir deme. Sen kendini takdir ettikçe bilinçaltın bunu önemli bir başarı olarak kaydedecek ve zamanla daha büyük başarılar elde etmeni sağlayacak.


OLUMLU İNSANLARLA KONUŞU
Hayata pozitif bakan insanlarla konuş. Göreceksin ki enerjin ve başarma isteğin artacaktır. Sürekli şikayet eden, hayata olumsuz bakan insanlar biziden yaşam enerjimizi çalarlar. Bununla ilgili bir hikaye okumuştum. Bir gün kurbağalar bir yarış yapar hedef ise bir kulenin en üstüne çıkmaktır. Alttaki kurbağalar yarışmacılara bağırır “asla çıkamazsınız, orası çok yükse, denemeyin bile” vs vs. Yarışmanın sonunda tek bir kurbağa kuleye çıkar ve başarısının sırrını sorduklarında ortaya çıkar ki kurbağa duymuyordur. Olumsuz insanların söylediklerini boşver, sen hayatına olumlu insanları çek.

ASLA VE ASLA PES ETME
Şartlar zor olabilir, hedefin çok yüksek olabilir ama asla vazgeçme. Pes dersen hiç şansın kalmaz. Ara ver, dinlen, planlarını gözden geçir, nerelerde hata yaptığını bulmaya çalış fakat asla pes etme.

yapamam-korkusu-hepsi10numaracom
*
Başarılı ve mutlu bir hayat geçirmeniz dileğimle…

*

Sibel Öğünçmert

sibeloguncmert@hotmail.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Mutsuz Olmak İçin 10 Öneri başlıklı makalemizde insan kendine nasıl zarar verir, kötü enerlji ve mutsuz insan hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

2 thoughts on “Öğrenilmiş Çaresizlikten Kurtulmanın 10 Yolu

 1. Merhaba,
  Tam da bu konuyla ilgili olarak sizi yeni çıkan kitabımızdan haberdar etmek isterim.
  Coaching heute dergisi tarafından verilen koçlukta özel başarılar için en üst kategoride 2012 Koçluk Ödülü’nün sahibi, yazar, konuşmacı, yönetim danışmanı ve koç Petra Block’un MINDFUCK-BEYNİ BECERMEK isimli kitabı Paloma Yayınevi’nden çıktı!
  Almanya’da 20.000 adetten fazla satan kitap 2011 yılında Yılın Koçluk Kitabı Ödülü’ne layık görüldü.
  Kitabın sizin için de verimli bir sürece eşlik etmesini dilerim.
  Saygılar

 2. Sürekli ders çalışıyor olmama rağmen üniversite derslerimde başarısızım. Sizce nerde hata yapıyorum?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir