Breaking News

Özgüven Kazanmak İsteyen Gençlere 10 Tavsiye

ozguvenli

Özgüven gençlerimiz başta olmak üzere insanlarımızın en büyük sorunlarından bir tanesi. Ne yazık ki özgüven sorunu yaşayan gençlerimizin en az yüzde 95 i bu sorununu  aşmak  için bir çaba da  bulunmuyor. Bu sorununu çözmek isteyenler ile dalga geçilmeye , alay edilmeye bakılıyor. Bunun da özgüven olduğu zannediliyor. Özgüveni, insanın başkalarını küçümsemeden ,  aşağılamadan alay etmeden ve kıskanmadan  kendisini bir  basamak daha yukarılara taşımak  olarak algılamaktayım ben.Özgüven aşılamaya çalıştığımız gençler ya bizlerden uzaklaşarak  dedikodumuzu yapmakta veya küsmekteler  ya da alay etme, dalga geçmeyi tavsiye etmekteler. Gerçek manada  özgüven elde etmek isteyenler ise bizlere saygı göstererek  ziyaret ederek, bizi okullarına davet ederek , özgüven sahibi olmak isteyen arkadaşları ile tanıştırarak  bizim bilgimizden faydalanmaktalar. Bu yazımda 40 yılın tecrübesini  gençler ile paylaşayım dedim.

Özgüven sahibi olmak isteyen gençlere  10 tavsiyem şunlar kısaca:

1.Çok genç kendisi ile konuşmak isteyen insanlardan hemen rahatsız olur. Bana zarar vermesin diye. Halbuki , belki de sizinle konuşmak isteyen insan  size faydalı olmak isteyen insandır. Sizin ona bakmadığınızı görünce sizden uzaklaşır. Gençler bundan dolayı yüz okuma sanatı olan fizyonomiyi iyi öğrenerek   kendisi ile konuşmak isteyen insanlar ile diyalog kurar.İlerleyen zamanlarda  Kötü niyetli olmadığını  anlarsa  o insanın bilgi ve tecrübesinden faydalanmaya bakar. Kötü niyetliyse zaten  uzaklaşır. Ama gençler her kendine yaklaşanı kötü olarak algılarsa  sapla samanı karıştırırlar.

Birde kendileri faydalandıkları  halde, sırf arkadaşları o insan hakkında olumsuz  düşündü diye kendisine özgüven aşılayan insanlardan uzak kalan gençler var. Arkadaşınızın her  uzak kaldığından sizde kalacak  değilsiniz özgüveni düşük insanlar   arkadaşlarının özgüven kazanmasını istemez ve özgüven sahibi insanlardan da uzak kalmasını isterler. Bunu  da unutmamak lazım.

2.Öğrencilerin çoğu anlamadıkları halde  arkadaşları ayıplamasın diye veya  hocalarımız terslemesin diye derste soru soracakları halde soru sormazlar. Siz soracağınız soruyu sorun. Eğer  sizi tersleyen hocanız varsa bu onun psikolojik sorunları olduğunu gösterir. Alay eden arkadaşlarınız ise sizin özgüveninizi kıskanan ve   özgüven sorunu olan arkadaşlarınızdır. Bu yüzden sizler  cesaretle soru sormak istediğiniz zaman “ kim ne der? “ diye düşünmeden   soracağınız soruları sormaya bakın.

3. Arkadaş ortamında  çok genç arkadaşlarım beni ayıplamasın diye soru sormazlar. Sizler  arkadaş ortamında sözü geçen insanlar olmak istiyorsanız, söyleyeceğiniz ve içinizden gelen düşüncelerinizi açıkça anlatın ve  kimse beni ayıplar mı diye düşünmeyin. Ayıplamak isteyen alay etmek isteyen insan  konuşsanız da sussanız da gene sizi ayıplamaya devam edecektir. En iyisi  cesurca çıkıp konuşmak  başkalarına bakmamak , bir söz vardır “ elin ağzı çuval değil ki büzesin” derler.  Biz başkalarının mutluluğuna kendi mutluluklarımızı  kurban etmeden açık sözlü olmaya bakalım.  Unutmayalım, söylemek isteyip de söyleyemediğimiz her söz  bizi strese sokacak ve içimizden bir şeyleri götürecektir. Açık sözlü olan insanlara bakın daha mutlu ve daha uzun yaşar çoğu zaman.

ozguven-kazanma

4. Okulda çok zaman sosyal etkinliklere gençler katılmak istemezler. Üniversitelerde çok sayıda kulüp vardır. Öğrencilerin çoğu bu kulüplerin ismini bile bilmez. Sorduğumuz zaman da bir işle yaramadıklarını söylerler. Halbuki kulüplere önyargısız olarak yaklaşan ve   kulüplerde görev alan insanların hayatta daha başarılı olduklarını  görmekteyiz. Kulüp çalışmaları  gençlerin özgüvenini artıracak güzel  yerlerdir. Tabii ki  kulüplere laf olsun diye değil aktif olmak için  giren ve söz sahibi  olan insanlar için geçerli  bu. Kulüp çalışmalarında  tanışacağınız  özgüven sahibi herkes sizleri özgüvenli  insan olmaya bir adım daha yaklaştıracaktır. Tabii ki siz onlardan  faydalanmasını bilirseniz.

5. Okullarda konferanslar verilir. Çok genç bu konferansları önemsemez. Halbuki bu konferanslarda  bilgi birikimi yüksek sanatçılar, hocalar, yazarlar  ve özgüven sahibi insanlar  konuşur. O insanlardan  etkilenirseniz mutlaka konferans sonrasında onlarla özel olarak konuşmaya bakın. Olabilir ki  o insanlar sadece konferans  zamanı değil ileriki kariyerinizde de sizlere yol  gösteren insanlar olacaklardır. Verdiğim konferanslardan sonra tanışarak dostluk kurduğum çok sayıda genç vardır. Onlara severek yol göstermek bana zevk veriyor mesela…

6. Özgüveni yüksek tecrübeli insanlar ile tanışmaya bakın. Arkadaşlarınız  böyle insanlar  ile tanıştıklarını anlatıyor ve sizde etkileniyorsanız  önyargılara kapılmadan o insanlar ile başkaları tanıştırmasa bile siz tanışmaya bakın.Çevremde çok insanın “ Ağabey, sizi daha önce bana anlatmışlardı da özgüven düşüklüğünden dolayı gelip senle tanışmamıştım.Keşke daha önce tanışsaydım” diyen çok gence rastladım. Demek ki birileri bizi  tanıştırsın diye beklemeden bizler bize faydalı olacak insanlar ile tanışmaya bakalım ki, özgüven sahibi insanların  yanında özgüvenimiz artsın.

7. Düğün, cenaze ve bayramlarda yeni insanlar tanımak insana  güç ve kuvvet verir. Bu törenlerde belki de tanışacağınız insanlar sizlere özgüven aşılayacak dostluklar kurmanıza sebep olacaklardır.  Çok genç bu törenleri sıkıcı bulurlar. Halbuki  bu gibi sosyal ortamlar hayat hakkında düşünmemize ve kendimize çeki düzen vermemize imkan sağlayabilir.  Bu toplumsal  olaylar insanın  tecrübe  kazanmasına  yeni insanlar tanımasına  , hayata pozitif açıdan bakmalarına imkan sağlar.

8. Olumsuz insanlardan uzak kalmaya bakmak lazım. Durmadan şakalaşan, alay eden, sizde eksik yönlerinizi  durmadan anlatarak  kendisini üstün görmeye gayret eden ama aslında çok özgüveni düşük insan olduğu  anlaşılan   insanlardan uzak kalmak daha mutlu olmamıza sebep olur. Kim ne derse desin ben hep olumsuzlukları  anlatan insanlardan uzak kalmaya bakarım.Çocuklarımı da durmadan dedikodu yapan , huzur bozan insanlardan uzak tutmaya bakarım . Bu insanlar kardeşlerimiz  bile olsa çünkü gelecek nesilleri  olumsuz  düşünen ve boş konuşan insanlardan uzak tutmak  onlara en güzel   şeyleri armağan etmektir. Çevremdeki gençlere de bunu anlatmama rağmen nedense onlar  olumsuz  insanlar ile bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorlar. Bu da bir hayat  şekli olsa gerek.

9. Özgüven üzerine gazete ve dergi yazılarını okumak bana büyük mutluluk verir. Özgüveni anlatan yazıları dikkatle okurum. Kitaplarda  özgüven kazanmak  üzerine  bölümler varsa bunları da mutlaka okurum. Bu bana özgüvenimi artırmak için  biraz daha güç ve kuvvet verir. Bazıları bana “ sen özgüvenin yüksek  olduğundan çok yanlış yapıyorsun” deseler de aslında onlar özgüvenlerinin ne kadar düşük  olduğundan dolayı yaptıkları yanlışların asla farkında değiller. Özgüven sahibi olmayanlar özgüvenin insana yanlış yaptırdığını zannedecek kadar özgüven fakiridirler yani.

ozguven

10. Normal  bir insanın özgüven sahibi olması normal olabilir ama bir de kadın olan,  engelli olan , genç olan insanlar vardır ki , bunlar özgüven sahibi iseler  akıllı ,insanlar bunların  engeline rağmen nasıl başarılı olduklarından ders çıkararak , onları izleyerek onlardan faydalanmaya ve ders çıkarmaya bakarlar. Onlar ile dost olarak onları modellemeye  gayret ederler. Özgüveni düşük  ve cehalet ile dolu insanlar ise onlardan ibret almaz ama  önemsemiyormuş görünerek aslında kendilerini önemsemediklerini gösterirler.

Ben hayat özgüven konusunda hayat tecrübelerimi bu yazı ile sizlerle bir kere daha paylaştım. Faydalı olması dileğimle.

*

Turan Yalçın

www.turanyalcin.com

www.Hepsi10Numara.com

Bir önceki yazımız olan Sosyal Fobiyle Baş Etmenin 10 Yolu başlıklı makalemizde güzel konuşma örnekleri, kişisel gelişim ve rahat davranma hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir