Breaking News

Sağlıklı Olmanın 10 Temel Kuralı

saglikl-disler-hepsi10numaracom

Hayatta en büyük zenginlik sağlıktır. 

Ne garip değil mi ? İnsan..para kazanmak için sağlığını harcıyor. Sonra sağlığını geri kazanmak için para harcıyor. İnsan vücudunun dengesi çalışma prensiplerine göre belirlenmiştir. Sadece para kazanmayı amaçlayıp sağlığıyla ilgilenmeyen insanlar, daha sonra kazandıkları para ile ne yazık ki sağlıklarını geri alamamaktadır. Madem ki vücudumuzun sağlıklı kalması için bir denge var, onu eşit tutmalıyız.

Sağlıklı olmanın temel kurallarını şöyle sıralayabiliriz:

Haftada en az 3, en çok 6 gün egzersiz yapmalıdır. Yürüyüş, bisiklet ya da evinizde yapabileceğiniz kontrollü egzersizleri tercih edebilirsiniz. Çalışmalar minimum 35 dakika, maximum 60 dakika arasında olmalıdır.

Egzersiz sadece şişman olanlar için değildir.

Günlük sıvı alımınız günde 2 litre ile 3 litre arasında olmalıdır. Cildinizin daha canlı ve pürüzsüz olmasının yanında, boşaltım sistemi için de çok önemlidir.

Metabolizmamızın daha iyi çalışması için mineral ve vitaminlere ihtiyaç vardır. Sebze ve meyve yiyerek dengeli bir beslenme uygulayanmış olur.

Az ve sık beslenmeye dikkat edin, günde 6 öğün tüketin.

Çok fazla şeker ve hayvansal yağlar yemekten kaçınılmalı.

Okuyup yazarken yeterli ışığın olmasına dikkat edilmeli. Hareketli taşıtlarda veya yüzüstü kitap okunmamalı , bu durumlarda gözün uyum yeteneği bozulabilir. Yine göz sağlığı açısından televizyon ve bilgisayar başında fazla durmamak gerekir.

Yüksek tonda ve kulaklıkla müzik dinlemek işitme kaybına neden olabilir.

Belirli aralıklarla diş ve göz doktoruna görünmeyi ihmal etmeyin.

Alışılmadık, olağandışı ya da rahatsız edici herhangi bir belirtide hemen doktora başvurulmalı.

Ve en önemlisi stresten uzak durmak. Bilindiği gibi stres bir çok hastalığa neden olmakla beraber ruh sağlığımızı da bozmaktadır. En çok dikkat edilmesi gereken kural da budur diye düşünüyorum.

*

Ada Yılmazer

ada_yilmazer@windowslive.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Lionel Messi'nin 10 Rekoru! başlıklı makalemizde başarılı futbolcular, en iyi futbol ülkeleri ve futbol hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir