Breaking News

Tolstoy’dan 10 Yaşam Dersi

tolstoy

Büyük yazar Lev Nikolayeviç Tolstoy 9 Eylül 1828-7 Kasım 1910 yılları arasında yaşamış ve Rus edebiyatına önemli eserler kazandırmış başaılı bir yazardır. Önceleri basit, anlaşılır ders kitaplarıyla yazım hayatına başlayan yazar daha sora Anna Karenina (1875), Savaş ve Barış (1865) kitaplarını yazmıştır.  1900’lü yıllarda bir tür Hıristiyan anarşizmi savunduğu için 1901 de kilise tarafından aforoz edilmiştir. Daha sonra Diriliş, Kazaklar, Serge Baba, Hacı Murat, İnsan Ne ile Yaşar, İvan İlyiç’in Ölümü, Kröyçer Sonat eserlerini vermiştir.

Bu büyük düşünce adamı ve yazar ıssız bir tren istasyonunda zatürreden ölmüştür. Gelin şimdi Tolstoy’dan on büyük yaşam dersine bakalım.

tolstoy-resimleri

Şayet konuşamadığın söz için bir defa üzülüyorsan, susmadığın için bin defa üzülebilirsin.

tolstoy-güzel-sözler

Gösteriş için yapılan hayırdan kötü bir şey yoktur. Reklam için yapılan hayır, açıkça yapılan bir kötülükten daha fazla birbirinden uzaklaştırır.

tolstoy-hakkinda-yazilanlar

3)Temiz bir hayat için çalışmak ve başarısızlıkta yeniden başlamak, tekrar bırakıp yeniden başlamak, sonsuza kadar mücadele etmek ve devam etmek gerekir.

tolstoy-karisi

Mutlu olmanın mümkün olduğuna inanmalısın ki mutlu olabilesin.

tolstoy-kitaplari

Kararlı olmadığın anda çabuk ol ve ilk adımı kendin at. Hatta o adım yerine ulaşmasa bile…

tolstoy-kimdir

6)Dikkat et, ahlak kurallarına basıp geçme! O intikamını çabuk alır.

tolstoy-romanlar

İnsanın gerçek gücü sıçrayışta değil, sarsılmaz duruşundadır.

tolstoy-ölümü

Düşünmeyi öğrenebilen hiç kimse hiçbir şeye körü körüne inanmaz .

tolstoy-rus-edebiyati

Espri yapmak bir özelliktir. İnsanları güzel ve kalbe dokunmayan, kırmayan bir gülümsetme kadar hiçbir şey birbirine yakınlaştıramaz.

tolstoy-sözleri

Çalışmaktan başka hiçbir şey insanı kendine karşı hayırsever edemez. İnsan kendi değerini ancak çalışıp didinmekle koruyabilir.

*

Aylin Tankaş

aylin.tankas@hotmail.com

www.Hepsi10Numara.com

Bir önceki yazımız olan Yazar Olmak İsteyenlere 10 Öneri başlıklı makalemizde adem özbay, blog yazmak ve güzel yazmak için hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

One thought on “Tolstoy’dan 10 Yaşam Dersi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir