Breaking News

Yazar Olmak İsteyenlere 10 Öneri

Günümün belli saatini bana gelen mailleri cevaplamaya ayırıyorum. Kişisel sorunlarını yazanlar olduğu gibi, bir çok konuda bilgi isteyen mailler alıyorum. Bazı mailleri de hemen ilgililerine yönlendiriyorum. Mümkün olan en kısa zamanda cevaplamaya çalışsam da bazı zamanlar gelen mesajların yoğunluğu karşısında süre uzuyor. Bunu çözmek için en çok sorulan soruları yazı olarak yazmaya karar verdim. Dolayısıyla artık birisi bana “Nasıl yazar olabilirim?” diye sorduğunda direkt bu yazıya yönlendireceğim.

İnanın gelen her 10 mailden biri bu soruyu içeriyor. Güzel insan Aziz Nesin‘e atfedilen “Her 3 Türk’ten 5’i şairdir!” sözü gibi gerçekten yazmayı seven bir milletiz. Birçok yazar arkadaşım bu durumdan yakınıyor. Eline kalem alan kendini yazar zannediyor, diye sitemlerde bulunuyor.

Ama ben aynı görüşte değilim. Zira yazmanın da insanlar için bir ihtiyaç olduğuna inanıyorum. Kimi günlük yazarak, kimi ajandasına notlar alarak, kimi şiir yazarak bu ihtiyacı gidermeye çalışır. Bunun kötü hiç bir yanı yok.

Ben yazmak isteği ile gelen herkese yardımcı olmaya, onlara kendi bilgim ölçüsünde yoldaşlık yapmaya çalışıyorum. İlişkide olduğum sitelerde, dergilerde yazılarının çıkmalarını sağlıyorum. Sonrası kendilerine kalmış. Ortalama bir tahminle 500’ün üzerinde arkadaşın ilk yazılarını böyle yayınlamışızdır. Şu an yurt dışında yaşamam sebebiyle edebiyat dergilerini çok takip edemiyorum. Kimler yazmaya devam ediyor ya da etmiyor bilmiyorum ama bir kişi bile yazsa, dünyanın güzelliklerini paylaşsa, bundan daha güzel ne olabilir.

Konuyu çok dağıtmadan hemen mevzumuza gelelim. İçinde yazmak duygusu olan, kalemle kelimelerle arası iyi olan ve “Nasıl yazar olabilirim?” diye soran arkadaşlarıma tavsiyelerim şunlar olacak.

İşte yazar olmak isteyenlerin yapması gerekenler: 

iyi-yazarlar

Okumalı

Yazar olmak için yazmalı demem gerekirdi değil mi? Hayır önce okumalı. Yazarlık bir bardak gibidir. Doldurmadan boşaltacağınız bir şey olmaz.  Ne kadar çok okursanız, o kadar çok yazmaya hazır hale gelirsiniz. Yazar ayırt etmeyin ve herkesten bir şeyler okumaya çalışan.

ünlü-yazarlar

Araştırmalı

İyi bir yazar iyi bir araştırmacıdır aynı zamanda. Bir konuyu yazarken hafızasındaki bilgilerle yetinmez. Her zaman değişik bilgilerle yazısını zenginleştirir. Yerli yabancı bulabileceği tüm kaynaklardan yapılan bir araştırmadan sonra yazılan yazı da tadından yenmez.

güzel-yazmak

Not Almalı

İyi yazar kalemi ve defteri yanından ayırmaz. Her zaman aklına gelenleri not alır. Hatta uykudan uyanınca rüyasında hatırladıklarını not alır. Kalemi yoksa telefona not alır. Olmadı telefonuna sesini kaydeder. Yani illaki notunu olur. Bu notları da yazarken zamanı geldiğinde bir güzel kullanır.

 

ilk-yazi

Gözlemlemeli

İyi yazar gözünü dört açandır aynı zamanda. Bakmakla görmek arasında farkı anlamış bir şekilde dünyadaki her canlıyı, her olayı, her hissi görür. İnsanların bakışlarından hikayeler yakalar. Kuşların, çiçeklerin, yıldızların söylediği her şeyi belleğine kaydeder.

kitap-yazmak

Dinlemeli

Bir yazarın en büyük zenginliği başka insanların hikayeleridir. O hikayelerden şiirler yazılır, romanlar yazılır, kelimelerle can verilir. Özellikle çocukların ve yaşlıların dünyaları büyülüdür. Onları dinleme fırsatı olduğunda hemen dinleme moduna geçilmeli ve “of the record” yapıyormuş görünümünde zihne her şey kaydedilmelidir.

 

nasil-yazar-olunur

Bilgisever Olmalı

Nice yazarlar bilirim, ansiklopedileri sözlükleri ellerinden düşürmezler. Ansiklopedi ve sözlük sayfalarında müthiş bilgiler saklıdır Hayat boyu duymadığınız bir kelimeye bir sözlüğün sayfasında rastlayabilirsiniz. O yüzden iyi yazar olacağım diyen herkes bilginin peşinde koşmalı, elinden sözlük, ansiklopedi eksik etmemeli.

nasil-yazilir

Gezmeli

Çok yaşayan mı çok gezen mi diye sorulup durulmuştur ya, bence gezerken okuyan çok bilir. İyi yazar adayı da gezmeli, dolaşmalı, bir taraftan da gezdiği yerlerin bilgilerini okumalı, insanlarla konuşmalı, hikayeler biriktirmelidir. Gün gelecek yazdıklarınıza mekan ararken o gezdiğiniz yerler ‘Buyur benden olsun.” diyecektir.

okunan-yazar-olma

Konuşmalı

İnsanların hikayelerini onlara anlattırmanın en iyi yolu tabiki karşılık sohbetten geçer. Hiç bir insan yoktur ki beş dakikalık samimi bir sohbetten sonra bülbül gibi hayatını şakımaya başlamasın. O zaman konuşun, konuşun, konuşun. Apartmanın kapıcısıyla, otobüsünüzün şoförüyle, kapı önünde laflayan teyzelerle, durakta bekleyen öğrencilerle, kimi bulursanız işte. Konuşun ve anlatılan kelimeleri yazarlık heybenize atıp, bekletin.

blog-yazari-olmak

Paylaşmalı

Hep başkalarının hikayelerin peşinde olmamalı yazar adayı. Kendi hikayelerini de paylaşmalı. Arkadaşlarına, dostlarına, ailesine ve okuruna anlattıkça anlatmalı. İnsan anlattıkça hikayesinin içinde gizlenen bir sürü detayı fark eder. Bu ince detaylar hikayelerin asıl güzellikleridir.

yazar-olmak

Düzenli Yazmalı

Ve yukarıda saydığımız her şey yapıldı ise sıra geldi yazmaya. Yazmaktan maksimum verim almak istiyorsak düzenli yazmalıyız. Aklımıza estikçe değil, belli bir disiplinde yazılmalı. Kalem ve kelimeler yazarı değil yazar onları yönetmeli. Elbetteki iç sesimiz çok önemli, ama o sesin de bir düzene sokulması gerekiyor.

***

Düzenli yazmaya başlayınca bir süre sonra yazmanın güzelliği sizi esir alacaktır zaten. Zaman geçtikçe de kendinizdeki gelişimi göreceksiniz. Bir iki sene önce yazdıklarınızı beğenmeyeceksiniz mesela. Bu yazarlık yolunda durmadan ilerlediğinizi gösteren bir durum.

Yazdıktan sonra yazılarınızı kontrol etmeyi, iyice gözden geçirmeyi unutmayın. Bence iyi yazar geldiği gibi yazan değil, gelenleri iyi bir süzgeçten geçiren yazardır.

Umarım bu anlattıklarım, bu konuda soru soran arkadaşlar için faydalı olur.

Yazmayı seven, yazar olmak isteyen tüm adaylara bol kelimeler,cümleler ve noktalama işaretleri diliyorum.

*

Adem Özbay

ademozbaya@gmail.com

www.Hepsi10Numara.com

Bir önceki yazımız olan Albert Camus'tan 10 Hayat Tecrübesi başlıklı makalemizde Albert Camus hakkında, Albert Camus hayatı ve Albert Camus kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

26 thoughts on “Yazar Olmak İsteyenlere 10 Öneri

  1. Yazar olmak için üniversitede değil, hayat okulununda okumak gerekir. O kadar edebiyat profesörü var, kaç tanesi bunlardan yazar?

 1. Çok faydalı bir paylaşım olmuş.Teşekkür ederim.Bende artık bir şeyler karalamak istiyorum.Ama sanırım yazmaya gecmeden önce kaydedecek olduğum çok mesafe var.

 2. Çok teşekkür ederim güzel bir yazı olmuş… Yazmayı seviyorum, başkaları beyenmese de kendim için yazıyorum… Ama düzene sokamıyorum. Çünkü sadece duygularım birikince iyi yaza biliyorum….. Herkese iyi yazmalar

 3. ben 13 yaşındayım ama yazılarıma bütün okuldaki öğretmenler çok sever (abartma değil gerçek )ama nasıl yayınlayacağımı bilmiyorum

 4. Ben 13 yaşındayım yazarlığı çok seviyorum ama ben daha çok roman okumayı daha çok seviyorum inşallah iyi bir yazar olabilirim:

 5. slm lar arkadaşlar yazmak istiyoruz iyigüzelde kimler yazar olabilir nasıl başlanır nereden başlanır ve ney yazmak istiyorsunuz maddi güç gereklimi sonra matbaya mı gidilir vs.bunlarıada bilmek lazım.

 6. hikaye tarzı değil de haytın ön görüsü hakında yazıyorum yani batimleme tarzında fikirlerle yazı yazıyorum bundan sonra ne yapmalıyım???

 7. Üç kitabım çıktı .Hepsinde de hüsrana uğradım. O kadar çok hata var ki.Yayın evi uyarmadı. İşi bağlamada önce tamam diyorlar, sonra yok.
  Yani her şey yazarın sırtından geçiyor.Gerisi laf..

 8. Bunlarin basi bende yok ama dogustan gelen bi yazarlik yetenigim var cocuklumdan beri siir hikay ve roman yazıyorum ama hic birin sonu getiremiyor sizce napmaliyim

 9. Ben de çocukluğumdan buyana okuma yazma hastasıyım ..Hatta delisiyim diyebilirim..Okuma yazmayı beş buçuk yaşında öğrendim… Bana bu konuda öz güven aşılayan ve kitaplarında da kendisini “Kitap ve ağaç delisi çöpçü Halil Güler “olarak tanımlayan dedeme şükran borçlu
  olduğumu söylemeliyim.Kendisini rahmet ve minnetle anıyorum..İlerde roman yazabilecek duruma gelirsem büyükannem ile onun aşklarının romanını yazacağım inşaallah..Eşim siyasi tarih ve uygarlık tarihi konularında beş tane basılmış kitabı olan eğitimci araştırmacı yazar. Elli yaşında bir hukukçu ve eğitimci biri olarak hala çocuklarıma ve öğrencilerime “Ben büyüyünce yazar olacağım ” diyorum.Onlar da ; daha büyümedin mi diyorlar…Büyüdüysem nerede hani yazarlık? diyorum…Laf aramızda belki bir gün yaşlanıcam ama asla büyümeyeceğim galiba ..çünkü içimde her daim bir çocuk var..Onun coşkusu çılgınlığı var…Bu benim hem fırsatım hem de handikapım sanırım..Onun için bundan sonra Kuantum Düşünce Teorisine göre “Ben yazar oldum” mu demeliyim acaba..Çünkü asla büyümeyeceğimi bile bile “Ben büyüyünce yazar olacağım “demek asla olmayacak birşeyi istemek gibi birşey..ÇOMAĞIN UCUNDAKİ HAVUCA BİR TÜRLÜ ULAŞAMAYAN DOLAP BEYGİRLERİ GİBİ..Çocukluğumdan buyana düzenli olarak günlük tutmaya çalışıyorum..Şiir ve kompozisyonlarım 79 Dünya Çocuk Yılı’nda İzmir çapında dereceye girmişti.Yirmi yıllık eğitimcilik hayatım boyunca da öğrencilerime Bayram ve Belirli gün ve haftalar kutlamaları için kendi yazdığım yazı ve şiirleri ki bazıları destan gibi okutmaya çalışıyorum..ELLİ YAŞINDA BİR ÇOCUK VE BİR OĞLAK OLARAK gençlere şunu söylemek isterim..Hayatta en çok beni motive eden şey ,kendime belirlediğim OLUMLU VE TABİİ Kİ HEM KENDİMİN HEM DE BÜTÜNÜN HAYRINA VE YARARINA OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜM HEDEFLER İÇİN BANA BAŞARAMAYACAĞIMI SÖYLEYENLERİN OLUMSUZ KEHANETLERİNİ BOŞA ÇIKARMAKTIR.BAŞARAMAZSIN DENİLEN ŞEYİ BAŞARMANIN VERDİĞİ KEYİF HİÇ BİR ŞEYDE YOK İNANIN…Sizi aşağıya çekenlerin ağırlıklarını bırakıp hafifleyerek yükselmektir…Bir yazar adayı olarak genç yazar adaylarına da kendilerine ve hayallerine inanmalarını ve hedefe kilitlenmelerini tavsiye ederim..Sizden de yazmaya çalıştığım öykü ve denemelerimi yayınlatabileceğim edebiyat dergilerinin veya yarışmaların bilgilerini edinebilirsem minnettar kalacağım..

  1. Yazarlık bir meslek değil, bir felsefedir, tutkudur. ‘Yazar olacağım’ demeyin lütfen, ‘yazıyorum’ deyin. Yazarlık, kitabınızın çıkması değil, kitaplara konu olacak bir hayat yaşamak, yaşatmaktır. Gençlerimize olan öğütleriniz de tam yerinde. Elinize sağlık, ayrıca ayvakti.com’a bir bakın derim, sizin gibi yaratıcı kalemler ilgilerini çekecektir 🙂

 10. bana göre kitap okumak zor değil ben günde 500 sayfayı geçik kitap okurum şu an 14 yaşındayım hedefim yazar olmak değil iyi bir yazar olmak ben istediğim şeyi yaparım dediysem yaparım gerekirse sabaha kadar çalışırım ama yinede yaparım ama şu an merak ettiğim bir şey var napmalıyım bütün derslerim üzerine yoğunlaşıp fen lisesine gidip istemediğim bir meslek okumak mı yoksa istediğim kadar kitap okuyarak istedğim bir liseyi gidip oradan mezun olup çok çalışarak iyi bir yazar olmak mı aklım karışık gezmeyi severim konuşmayı bir insanı saatlerce hiç bıkmadan dinlemeyi yazmayı çok severim ama şu an napmak istedğimi bilmiyorum o kadar ileri bir zekam olmadığını biliyorum ama istediğimi istediğimde yapabileceğimi de biliyorum napıcam bir boşluktayım nasıl bir tercih yapmam gerek çünkü biliyorum ki seçtiğim şey benim geleceğimi belirliycek bunun için doğru bir karar vermem gerek işte o vermem gereken karar ne kafayı yiyicem napmam gerek bunu şimdiden karar verem gerek ki şimdiden olmak istediğim meslek için çabalamalıyım napıcam bilmiyorum yazdıklarım biraz kafa karıştırıcı olabilir o yüzden şimdiden özür dilerim bana yardım edebilecek biri varsa şimdiden teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir