Breaking News

Türkiye’de Gezilmesi Gereken 10 Yer

nemrut-dagi

Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde bulunan Dev heykeller mekânı Nemrut dağı.

Bölge, tarih meraklıları için ideal.

  

amasya

Amasya

Orta Karadeniz’de, Yeşilırmak vadisi Harşena Dağı eteklerine kurulan Amasya, 7 bin yılın üzerindeki eski tarihi boyunca krallık başkentliği yapmış, bilim adamları, sanatkarlar, şairler yetiştirmiş, şehzadelerin eğitim gördüğü bir belde olmuştur. Kurtuluş savaşının başlangıç temelleri de Amasya’da atılmıştır. Amasya, tarihi ve kültürel zenginlikleri yanı sıra, özellikle Yeşilırmak kıyısına yapılmış Yalıboyu evleri ile dikkat çekmektedir.

 

Kapadokya

Nevşehir Kapadokya‘da balon turu fotoğraflarına bakıp iç geçirenlerden misiniz? Cevabınız evetse bu yaz, tatilinizin bir kısmını peribacalarını görmeye ayırın.

  

Balıklıgöl

Şanlıurfa Balıklıgöl, (Halil-ür Rahman Gölleri)

İbrahim Peygamber’in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak biliniyor. Bu iki göl Urfa’nın en çok ziyaretçi çeken yerleri. 

Ve Bir masal şehri Harran
Ş.Urfa’nın 45 km. güneydoğusundaki Harran, Mezopotamya ile Akdeniz’i birleştiren önemli bir durak noktası. 5 bin yıllık bir geçmişe sahip. İlk çağlardan beri önemli kültür merkezi.

 

Tortum-selalesi

Erzurumda bir şelale
Tortum’a 35 km. uzaklıktaki şelale, 48 metrelik yüksekliği ile Asya ve Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise üçüncü büyüklükteki şelalesi olarak biliniyor.

    

konya-Sille

 Konya’ya Sille’yi görmeden gitmeyin

Tarihi ve kültür mirası ile tam bir açık hava müzesi. Hz. Mevlânâ’nın iklimini hissetmek, onu yaşamak isteyenler yolunu muhakkak bu kente düşürmeli. 

  

antik-havuz

Denizlide bulunan Egenin beyaz incisi ve Antik Havuz, Antik Tiyatro, Arkeoloji Müzesi‘nin de yer aldığı bölgeyi, hem bir doğa harikası hem de tarihî bir mekan olarak gezebilirsiniz.

 

canakkale-Gelibolu

Çanakkale/Gelibolu

Tüylerin diken diken olduğu bir mekan.Mutlaka görülmesi gereken bir yer,

Çanakkale tarihi boyunca birçok olaya vakıf kalmıştır. Osmanlı Devleti’nin yıkılmasından sonra Anadolu’ya sahip olmak isteyen devletler bize en çok bu cephede savaş açmıştır.

Tarihi boyunca unutulamaz anlar yaşanan ve gezilip görülmesi gereken bir ildir.

 

Aspendos

Antalya 

Aspendos meşhur bir antik kent. Antalya’nın 49 km. batısında yer alıyor. Romalılar tarafından inşa edilen tiyatro 15 bin kişi kapasitesi ile en iyi korunmuş eski yapılardan.

  

Mimar-sinan-köprüsü

Ve tabiki İSTANBUL Mimar Sinanın şaheserleriyle dolu

Büyükçemece: Mimar sinan köprüsü

Zigetvar seferine çıkarken Kanuni Süleyman’ın emriyele başlamıştır. Köprü II. Selim zamanında 1566-1567 yılları arasında tamamlanmış ve 73.853 akçe harcanmıştır.

Adalar: Haftasonu kaçamakları için en ideal mekanlar… Bahar, yaz ve sonbaharı çok keyifli…

Poyrazköy: Boğaz’ın Anadolu yakasında, Karadeniz’e en yakın yerleşimlerden biridir Poyrazköy. Fazla büyük olmayan köy tam tepede. Koy ise yatların uğrak mekanı.

Anadolu Kavağı: Hem İstanbul’un içi hem dışı… Muhteşem bir manzara ve bambaşka bir hava, Balıkçıları ile ünlü…

Topkapı Sarayı, Sultanahmet ,Ayasofya ,Süleymaniye Camii, Kız Kulesi, Yerebatan Sarnıcı ,

Pierre Loti, Mısır Çarşısı .Ve daha bi çok yazamadığımız yerler…

 

*

Hazırlayan :

Ahsen El Efşan

twitter.com/Pnrdurn

www.Hepsi10Numara.com

Bir önceki yazımız olan Barış Manço Hakkında 10 Bilgi başlıklı makalemizde barış manço hayatı, barış manço kimdir ve barış manço resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

3 thoughts on “Türkiye’de Gezilmesi Gereken 10 Yer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir