Breaking News

Verimli Üniversite Yılları İçin 10 Öneri

Üniversite yıllarımız öğrencilik hayatımızın en güzel yıllarıdır. Ders çalışma zorunluluğu olmadığı çoğu zaman da yoklama alınmadığı için kendimizi daha rahat hisseder, dersleri asıp arkadaşlarla bahçede, kantinde veya sinemaya giderek vakit geçirmeyi tercih ederiz. Sosyalleşmek tabi ki de önemli ama bir ayrıntıyı da gözden kaçırmamak gerekir. Zaman yönetimi artık size ait. Fanusun içinden çıkıp gerçek yaşama adım atacağınız yıllara hazırlanmanız için sadece 4 yıl vardır ki bu süreyi iyi kullanmak geleceğinize yapacağınız bir yatırımdır. Kişisel deneyimlerimden yola çıkarak hazırladığım bu 10 kural umarım üniversite yıllarınızı daha verimli geçirmenize ışık tutar.

üniversite-programlari

Yabancı dilinizi geliştirin, dil bilmiyorsanız mutlaka öğrenin. Lisan, globalleşmenin de etkisiyle gerek iş gerekse de sosyal yaşamın vazgeçilmez bir zorunluluğu haline geldi.  Yabancı dilinizin iyi derecede olması gelecekte fark yaratmanızı kolaylaştıracağı gibi ilgi veya uzmanlık alanınız ile ilgili son gelişmeleri ve kaynakları takip etmenizi sağlar. Bilmeniz gereken yabancı dillerin başında İngilizce gelir. Öğrenim kolaylığı ve genel geçerlilik derecesi açısından en çok kabul gören dil İngilizce olduğu için  dünyanın neresinde olursanız olun çevrenizde bu dili bilen en az bir kişiyi bulmak mümkün. Üniversitenin son senelerinde dil bildiğinizi kanıtlayan birkaç sene geçerliliği olan TEOFL, TOEIC, proficiency, KPDS vb. bir sınava girip iyi bir puan almanızı tavsiye ederim. Mezun olduktan sonra ister yüksek lisans yapın isterse iş başvurusunda bulunun bu iyi puan sizin işinize çok yarayacak. Bir de yanına ikinci veya üçüncü dili eklerseniz yabancı dilin avantajlarını ikiye, üçe katlamış olursunuz.

 

üniversite-ögrencilerine-öneriler

Yazın boş durmayın. Staj yapın veya çalışın. İş yaşamı okul hayatından çok farklıdır. Yoğun tempo, rekabet, stres, kişisel gelişim, iyi ilişkiler, vs. Her şey sizden aynı anda beklenir. Üniversite hayatı ise daha dingindir. İş koşullarını bilmeyen çoğu mezun iş hayatına girince sudan çıkmış balığa dönebilir.  Bu nedenle üniversite yıllarında staj yaparak veya mümkünse çalışarak iş yaşamının havasını koklamak üniversite sonrası için yapılabilecek en güzel hazırlıklardan biridir. Hatta birden fazla ve farklı işletmede staj yapıp farklı kurumsal kültürleri, departmanları tanımak kişinin ilerde ne tür bir yerde çalışmak istediğini belirlemede şekillendirici rol oynar.

 

üniversiteli-kizlar-ne-yapar

İnter rail veya inter-air ile dünyayı dolaşın. Ne yapıp edin, yemenizden, giyiminizden kısıp harçlıklarınızı biriktirin ve bu birikiminizle sadece üniversitelilere sağlanan yabancı ülke turlarına çıkın. Farklı ülkeler, kültürler, insanlar tanımak insanın ufkunu açar, dünyanızı genişletir.

 

üniversitede-calismak

Sosyalleşin, iyi arkadaşlıklar kurun. Üniversite arkadaşlıkları dost kazanacağınız, ileriki yaşamınızda sürdürebileceğiniz son duraklardan biridir. Yaşam koşullarının ağırlaşması, sorumluluklarınızın artması ve iş hayatının yoğunluğu nedeniyle çok yakın arkadaşlıklar kurmanız sonraki yaşamınızda biraz zor. Ayrıca networking denilen iyi ilişkiler, dostluklar kurma olgusu eski bir atasözü olan “Komşu komşunun külüne muhtaçtır.” atasözünün güncellenmiş halidir. Arkadaş arkadaşın bilgi, deneyim ve referansına muhtaçtır.

 

üniversiteli-kizlar

Kütüphaneden yararlanın, araştırın. Kütüphane deyince akla tabiri caizse inek öğrenciler gelir. Ancak bir üniversitelinin alanında öğrendiği bilgilerin sadece ders kitabı ile sınırlı kalmaması, farklı kaynakları araştırıp güncel yayınları takip etmesi son derece önemlidir. Yurt dışında yaşadığım bir anekdotu sizinle paylaşmak isterim. Paris’ e gittiğim bir seyahatte genç insanların inanılmaz uzunlukta (yaklaşık 200-300 metre) bir kuyrukta beklediklerini gördüm. Fransızcam olmadığı için gençlerden oluşan kuyruğun önündeki binanın neresi olduğunu anlayamadım ve tur rehberine sordum: “Acaba bu insanlar neden bu kadar uzun bir sırada bekleşiyorlar? Sinema mı burası?“ Rehber hiç duraksamadan gülümseyerek cevap verdi : “Hayır, onlar kütüphaneye girmek için bekliyorlar.” Bilim ve teknolojide bizden neden bu kadar ileride olduklarını o gün daha net anlamıştım.

 

üniversiteli-erkekler

Derslerde aktif olun, soru sorun. Ders işleyiş şekilleri üniversiteden üniversiteye değişse de genelde hocalar duraksamadan ders anlatımı ve sonunda soru-cevap yöntemini tercih ederler. Aklınıza gelen soruları hocanıza çekinmeden yöneltin. Tabi zamanlamayı ve sorunun anlamlılığını beyin süzgecinizden geçirmeyi ihmal etmeyin.

 

üniversitede-yapilmasi-gerekenler

Kültürel aktivitelere katılın. Her zaman ders çalışmak olmaz. Sanat ruhu besler; kişisel gelişimin ayrılmaz bir parçasıdır. Sinema, tiyatro, konserler, resim sergileri, bienaller… İlgi alanlarınız hangi konudaysa sanat etkinliklerini kaçırmayın. Sesinizi duyar gibi oldum. Hepsine katılmak pahalıya mal oluyor. Artık hemen hemen her sanatsal etkinliğin öğrenci tarifesi var, bu indirimlerden yararlanabilirsiniz.

 

üniversitede-ne-yapilir

Okul kulüplerinde aktif olarak yer alın. Konunuzla ilgili veya değil.Okulunuzdaki herhangi bir kulübe katılmanın, aktif görev almanın ileriki yıllarda çok faydasını göreceksiniz. Dans, fotoğraf, dağcılık vb. kulüpler size bir hobi kazandırırken takım çalışmasının ilk adımlarını da atmış olursunuz. Yardımlaşma kulüplerinde çalışmanın manevi getirileri işin bir başka boyutu…

 

üniversitede-hobi

Hocalarınız ile iletişim içinde olun. Unutmayın ki okuduğunuz alanla ilgili en bilgili kişiler hocalarınızdır. Onlarla devamlı iletişim içinde olun ve onlara danışın. Gerek kişisel gelişim gerekse de dersler konusunda onların yardımlarını isteyin.

Artık hayatınızı sizden başka kimse yönlendiremez, hazır haplar yok. Ama bu demek değildir ki koçluk veya mentorluk desteği almayacaksınız. Üniversitede en iyi mentorluğu hocalarınız yapabilir. Elinizde böyle bir kaynak varken değerlendirin.

 

üniversitede-calismak

Mümkün olduğu kadar farklı alanlarda kitap okuyun. Kitap okumak insanı en çok geliştiren aktivitedir. Sadece uzmanlık alanınızda değil aklınıza gelebilecek her alandan kitap okumaya gayret edin. Farklı türlerde kitap okumak, farklı alanlarda fikir sahibi olmanızı sağlamanın yanı sıra beynin farklı bölümlerini harekete geçirerek daha hızlı düşünmenize ve kararlar almanıza, daha objektif ve yaratıcı olmanıza katkıda bulunur.

*

Beyza Bozok Şener

bzbozok@hotmail.com

www.Hepsi10Numara.com

 

Bir önceki yazımız olan 10 Soru Cevap İle NLP Nedir? başlıklı makalemizde NLP eğitimleri, NLP hakkında ve nlp ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

2 thoughts on “Verimli Üniversite Yılları İçin 10 Öneri

  1. Çok teşekkür ederim, tam da böyle bir şey arıyordum. Bu sene ilk senem ve burada yazan tüm önerileri 4 sene içinde yapacağım inş, Beyza hanıma çok teşekkür ediyorum, bize böyle yol gösterdiği için. İstanbul hukuka da selam ayrıca 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir