Breaking News

William Shakespeare’nin 10 Başarı Sırrı

William-Shakespeare-

William Shakespeare tarihin en başarılı yazarlarından biri. Yazdığı kitaplar yüzyıllardır okunuyor. İşte bu başarının şifreleri:

 

1- AZİM: Bıkmadan usanmadan tiyatro aşkı ile çalışarak hem aktör hem yönetmen hem oyun yazarı hem de tiyatronun patronu olmak ancak olağanüstü azim, sabır ve çaba ile elde edilecek bir şey. Azim ve çaba olmadan bir şey olmaz.

2- GİZEM: Hayatında gizem hâkim. O da ona başarı getiriyor. Hayatı hakkında fazla bilgimiz olmamış. Hatta bir dönem yaşayıp yaşamadığını ve nerede yaşadığını bile bilmiyoruz. Gizemli bir hayatının olduğunu ve sadece eserleri ile ortaya çıktığını, bu gizemin de ona başarı getirdiğini anlıyoruz. İnsan,özel hayatı ile değil, sanatı ile gündeme gelmeli gerçeğini en iyi onun hayatında görebiliriz.

3-TİYATRO AŞKI: Tiyatroya âdetaâşık olan Shakespeare, onunla yatıp onunla kalkan, işini aşk derecesine seven bir insan. Tiyatroda temizlikçilikten yönetmenliğe ve oradan kumanya ortaklığına kadar yükselen insan. Bunu da aşkla, şevkle yapıyor ve bu, ona başarı sağlıyor. Günümüzde de başarılı tiyatrocuların hayat hikâyelerine baktığımız zaman onungibi aşk ve şevkle tiyatroyu sevdiklerini görmekteyiz. İnsan ya işine âşık olmalı ya da âşık olduğu işi yapmalı ki yüzyıllar sonra da onun gibi iz bıraksın.

4-AİLE DESTEĞİ:William Shakespeare, daha on sekiz yaşında, kendisinden büyük bir kadınla aşkla evlenerek genç yaşta baba oluyor ve asıl tiyatroya âşıkolmasına rağmensonunda eşine ve çocuklarına, kasabasına dönüyor. Gençliğinde de kasabanın önde gelen insanı olan babasından ve annesinden manevi destek alarak,hayata genç yaşta atılan insan olarak başarı sağlıyor. Başarılı insanların çoğu için aile desteği olmazsa olmazlardan.

5-ÖZLÜ SÖZ: Shakespeare, hem tiyatro yapıyor hem de özel hayatında akılda kalacak özlü sözler ile yüzyıllar sonrasına bile mesaj veriyor. Bunu tiyatro eserlerinde de yansıtıyor. “Olmak ya da olmamak! İşte bütün mesele.” sözü, onun“Hamlet” tiyatro oyununda yer alan ve insanların hafızalarında yer edinerek günümüze kadar gelen önemli bir sözdür. Onun özlü sözlerine baktığımız zaman, gerçekten mantıklı ve hayatta insanlara ders veren sözler olduğunu görüyoruz.

William-Shakespeare

6- DOĞRULUK: Hayatında doğru insan olmanın önemli yer teşkil ettiğini, onun özlüsözlerinde ve tiyatro eserlerindeki repliklerinde görüyoruz. Topluma ve gençlere, doğru olmanın, insan olmanın önemini anlatmaya çalışıyor. Hamlet’te “Olmak yada olmamak işte bütün mesele…” derken, doğru olmanın önemine vurgu yaparak, doğru olan insanın,kısa vadede zarar etse de uzun vadede kazanacağını biliyor.Gençlere, her zaman, “Doğru olun, doğru kalın, doğru yaşayın ki gelecek nesiller sizi doğru insan olarak ansın.” mesajını veriyor.

7- İNANÇ:İnançları sağlam bir insan. Bunu, özlü sözlerinde ve tiyatro eserlerinde de açıkça görmek mümkün. Zaten inançlı insanların ortak özelliği de doğru olmak değil mi? Her din, insanın doğru ve dürüst olmasını savunmaz mı? Özlü sözlerine baktığımız zaman inançları sağlam bir tiyatrocunun portresi ile karşılaşıyoruz.

8- DOSTLUK:Yine özlü sözlerinden ve tiyatro eserlerinden,onun gerçek manada dostluklara ne kadar önem verdiğini görmekteyiz.Özlü sözlerinde,dostluğun önemini dosdoğru anlatıyor. Aynı zamanda şair olan Shakespeare, şiirlerinde de aşk ve gerçek dostluklara temas ederek, sahte aşklara hicivli yaklaşımlarda bulunuyor. Doğruluk hepimize, hayatın her aşamasında lazımdır. Tabii ki gerçek dostluğu tadan ve anlayanlara…Bunları anlatıyor işte Shakespeare.

9- GÜVEN: İnsanlar arasında sevgi ve doğruluktan sonra oluşması gereken duygu, güven duygusu. Tabii ki illa da insanın kendine güven duygusu önemli. Kendine güvenemeyen insan,başkalarına da güvenemez. Shakespeare, özlü sözlerde ve eserlerinde güvenin de önemini belirterek, insanın önce kendine ve ailesine sonra da dostlarına güvenmesi ve kendisinin de güven vermesi gerektiğini söylüyor.

10- TASARRUF: Sevgi, doğruluk ve güvenden sonra tasarrufa önem veren Shakespeare, bunu sadece maddi anlamda yapmıyor. Aynı zamanda özlü sözleri ile kısa şiirleri ile de gösteriyor ve hayatın tezatlarını ve insanların bu tezatlar içerisinde var olma savaşını anlatıyor. Kısaca o, bizlere hayatın özetini sunuyor.

*

Turan Yalçın

“Engelleri Aşanlar” kitabından

 

 

Bir önceki yazımız olan Devlet Bahçeli'nin En Önemli 10 Özelliği başlıklı makalemizde bilinmeyen devlet bahçeli, devlet bahçeli özellikler ve devletin gücü kiabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir