Breaking News

Fantastik Roman Severlere: Dünya Kapısı

dunyakapisi-mini

Yazar Ayşegül Kuşçu Lacivert Ay üçlemesi adını verdiği fantastik roman serisinin 1. kitabı olan Dünya Kapısı’nı yayınladı. Biz de hemen kendisiyle kitabı hakkında konuştuk.

 

Neden fantastik roman?

Çocukluğumdan beri hayalperest ve masalsıyımdır. En büyük hobim hayal kurmaktır.

Yaşam çok sıradan, sıkıcı gelir, hayallerimde süsler, püslerim. Yazım şeklim de liriktir.

Çok sorgularım kendimi, yaşamı, insanları, evreni. Uzay, gezegenler, ufolar, sıra dışı her şey ilgimi çeker. Aslında hem fantastik, hem mistik bir aşk romanı oldu.

Bize biraz romandan bahseder misiniz?

En çok merak ettiğim şey dünyaya nereden geldiğimiz. Siz hiç düşündünüz mü bunu? Sanki gerçek bir yuvam var, dünyada gözlerimi kapayacağım ve yuvamda açacağım.

Bir gece rüyamda romanımın baş gezegeni Zenya’ya gittim. Hissettiğim tek şey huzur ve sevgiydi. Bence böyle bir gezegen var. Doğum, ölüm, yaşam beni heyecanlandırıyor. Kısa süreli kalbi duran vakaları ve yaşadıklarını ilgiyle okumuşumdur. İnsan olmak bence bir lütuf çünkü belki de tek özgür varlıklar biz Dünyalılarızdır. Ayrıca bence zıt kutupluluk sadece bizim gezegenimizde yaşanıyor.  Gece, gündüz döngüsü ışık ve karanlığın simgesi. Her ikisi de biz insanoğlunda mevcut. Güneşli bir günde gölgemizin siyah olması gibi.

Romanın kahramanlarından bahseder misiniz?

Lacivert Ay üç serilik bir roman. Romanımda çok fazla karakter var ve hepsiyle ayrı bir kitap yazabilirim. İki temel karakterim hayalimdeki aşkın kahramanları Sasha ve Kieroks. İkisinin de en sevdiğim özellikleri bağlılıkları ve isyanları. Diğer kahramanlarım da oldukça renkli, sevileceklerine inanıyorum. Ama en sevdiğim Sasha çünkü insanoğlunun iyiliği için kurban ediliyor. Saf ışık bir varlık karanlığa mahkum edilse ne hisseder sizce?

aysegul,kuscu

Neden Lacivert Ay Dünya Kapısı?

Ay benim ruhsal ışığım. İsmim de ay ile başlıyor. Zenya’da gece ve gündüz döngüsü mavi ve lacivert ayla yaşanıyor. Dünya bence holografik bir gezegen. Bir nevi ilizyon yaşıyoruz. Varmış gibi. Dünya Kapısı ismi ve kitap kapağı ile bir ilizyon yarattım, gerçek kitabın içinde.

Lacivert Ay serisinin ikinci kitabını yazmaya başladınız mı?

Evet, başladım. Kafamdaki kurgunun çoktan dışına çıktım. İlk kitap Sasha’yı anlatırken, ikinci kitap Kieroks’u anlatıyor. Sanırım Kieroks kendi kaderini kendi belirleyecek. Bu beni oldukça heyecanlandırıyor çünkü neler yaşanacak ben de çok merak ediyorum. Öylece kalemime dökülecek. Hepinizi ölümsüz Lacivert Ay dünyasına davet ediyorum…

 Eklemek istedikleriniz var mı_

Lacivert Ay Dünya Kapısı’ nı okuyan okurlar muhteşem bir aşkın, isyanların, cesaretin, mücadelenin  tadını alacak ve kendilerini gizemli bir macera ve sorgu zincirinde bulacaklar. Mesela benim en büyük sorgum ‘ Sasha ve Kieroks’un yaşadığı aşk ise, benim yaşadıklarım neydi?’ olmuştur.

En son şunu söyleyebilirim Sasha’nın da dediği gibi ‘ Esas sihir insanoğlunun kalbinde’ öyle ise isyan edin çünkü yaşam dayatılanı kabullenecek kadar uzun değil.

Teşekkürler.

*

Lilay Koradan

lilaykoradan@gmail.com

www.hepsi10numara.com

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Genç Gelişim + Beyin Gücü Dergisi'nden 10 Konu başlıklı makalemizde beyin gücü, beyin gücü yeni sayı ve genç gelişim hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir