Breaking News

Yeni Bir Yaşam İçin 10 Taze Adım

nlp-mutluluk

Yeni bir döneme başlamanın en güzel taraflarından biri de taze başlangıçlara “merhaba” diyecek cesareti bulabilmektir. İçimize yeni bir enerji dolar, üzerine kalın bir örtü çektiğimiz umutlarımız tekrar gelip bizi bulur, başarma isteği ile dolar planlar yapmaya başlarız. Kimileri bu durumla pek ilgilenmese de aslında yeni bir dönem hayatımızı daha değerli kılmak ve kendimizi yenilemek için bulunmaz bir fırsattır. İşte bu noktadan hareketle, en önemli görevimiz; dumanı üzerinde tüten bu döneme hakkını vermek, kendimiz için neler yapabileceğimizi düşünmektir.

ilginc-bilgiler

Yeni Dostlar Edinin: İnsan sosyal bir varlıktır. Çevresini genişletip sosyal ağına yeni dostlar kattıkça mutluluğu da artar. Bu arada eski dostlarınızı unutmanız ya da ihmal etmeniz gerekmez. Herkese gerekli zamanı ayırabilmek biraz yorucu olsa da verilen emek yaşanan mutluluğa değecektir.

 faydali-bilgiler

Kendinize Yeni Hedefler Bulun: Bu dönem de kendinize ulaşabileceğinizi düşündüğünüz yeni hedefler seçin. Bu hedeflerinse mümkünse önceki yıllarda yer alanlarla aynı olmamasına özen gösterin. Geçmişi bırakıp geleceğe bakabilmek insanın daha güçlü, daha kararlı ve daha dinamik olmasına yardımcı olur.

 odevlere-yardimci-bilgiler

Yeni Kitaplar Okuyun: Kitap okumayı seven biriyseniz harika ama değilseniz kendinizi zorlamanız gerekse bile her ay yeni bir kitap okumaya özen gösterin. Seçeceğiniz kitaplarda dikkat edeceğiniz en önemli unsur, o güne dek okumadığınız yazarları bulmaktır. Değişik yazarlar ve değişik tarzlar hayata bakış açınızı da değiştirecek, gelişmenize katkıda bulunacaktır.

 enterasan-bilgiler

Yeni Eserler Seyredin: Nasıl bir hayat yaşarsanız yaşayın, kültür ve sanata zaman ayırmaktan asla vazgeçmemeye gayret edin. Tiyatro, film, müzikal, opera, klasik müzik konserleri, konu ne olursa olsun yeni eserleri takip etmeye özen gösterin. İstanbul veya diğer büyük şehirlerden birindeyseniz işiniz nispeten daha kolay olacaktır. Ancak değilseniz bile internet sayesinde tüm yenilikleri takip etmeniz mümkündür. Yeter ki isteyin.

 ogrencilere-bilgiler

Enerji Vampirlerini Hayatınızdan Uzaklaştırın: Son yılların moda haline gelen ‘Enerji Vampirleri’ söylemi bizi her ne kadar güldürse de bu tür insanların var olduğunu ve hayatımızda yer aldıklarını bilmekteyiz. Yeni yılda bu tür vakalardan mümkün olduğunca uzak durmak yararımıza olacaktır.

iş-hayatında-basari

 her-konudan-bilgiler

Bilmediğiniz Yeni Konular Saptayarak Hızla Öğrenin: İnsanın öğrenme isteği hiçbir zaman tükenmez. Yedisinde veya yetmişinde her zaman öğrenilecek bir şeyler bulur. İlerleyen yaşlarda öğrenme hızı düşse de sonuçta akıl yerinde durdukça istek hep bakidir. Siz de bu dönem kendinize bir iyilik yapın ve bilmediğiniz konuları saptayarak (ki bunun sonu yoktur) bilgi düzeyinizi yükseltin. İnsanın bilgisi arttıkça kendisine olan saygısı da kaçınılmaz olarak artar.

 degisik-ve-ilginc-bilgiler

Spor Yapın: Aklımızı düşünürken vücudumuzu ihmal etmeyelim. Günün herhangi bir saatinde hiç olmazsa 10 dakika spor yaparak vücudunuza olan görevinizi yerine getirin. Zorlanmamak için hafif hareketler ve kısa süreli başlangıçlarla kendinizi alıştırmayı deneyebilirsiniz. Kararlı olup buna göre davranırsanız bir süre sonra spor rutin hayatın içine kendiliğinden dahil olacaktır.

 en-kolay-bilgiler

Ailenize Zaman Ayırın: Günlük hayat karmaşası içinde kimi zaman en yakınlarımızı bile ihmal etme riskimiz doğmaktadır. Bundan kaçınmak için ailemize düzenli vakit ayırmayı öğrenmeliyiz. Aile hayatımızın vazgeçilmezlerinden olup her durumda sığınabileceğimiz yegane kurumdur.

 turkiyenin-bilgi-sitesi

Beğenmediğiniz Davranışlarınızı Değiştirin: Herkesin kendine göre beğenmediği kimi davranışları vardır. Kendinize gerçekçi bir gözle bakarak beğenmediğiniz yönlerinizi not alıp dikkatle üzerinde durarak değiştirmeye çalışın. Beğenmediğiniz her davranıştan kurtulmayı başardığınızda mutluluğunuzun ve kendinizle ilgili memnuniyetinizin arttığını göreceksiniz.

 hepsi10numara-bilgi-sitesi

Bir Ağaç Dikin: Ağaçlar dünyamızın nefes almasını sağlayan, iklimi değiştirebilen doğanın ayrılmaz birer parçasıdır. O halde siz de bir ağaç dikerek doğaya katkıda bulunun. Onu bir daha görmeniz ya da büyüdüğünü seyretme imkanınız olmasa da önemli olan yaşamla ilk bağını sizin kurmanızdır.

 

*

BONUS 

Hayatı Ertelemeyin: Kimi zaman başarmaktan şüphe duyduğumuz eylemleri erteleriz. Süre kazanmak adına kabul edilebilir bir davranış olsa da bazılarımız için devamlı hale gelir ve bir süre sonra o denli yerleşir ki farkında bile olmadan bu kez ertelenen koca bir hayat olur. Bu tehlikeden kaçınmak için her işi gününde yapmayı alışkanlık haline getirin ve yeni bir sayfa açarak keyifli bir başlangıç yapın.

*

Herkesin yeni döneminde tüm hedeflerine kavuşması dileği ile. Sevgiyle kalın.

*

kalite-olmak-icin

Patricia Muradi

patricia_muradi@yahoo.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan En Karizmatik 10 Kadın Oyuncu başlıklı makalemizde başarılı kadınlar, büyük kadın kahramanlar ve dindar kadınlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir