Breaking News

10 Adımda Manevi Gelişim

manevi-gelisim

Kişisel Gelişim, İletişim ve Psikoloji bilimleri ile ilgilenen ve tasavvufa ilgi duyan bazı değerli meslektaşlarımız gibi bizler de seanslarımızda ve verdiğimiz seminerlerde Hz. Mevlana’dan esinleniyor, O’nun bilgeliğinden istifade ediyor ve de sonuçlarını mutlulukla görüyoruz.

Ancak okumanın yeterli olmadığını da söyleyebiliriz. Yaklaşık 15 yıldır tasavvufu anlamaya ve de anlatmaya gayret ediyoruz. 2009 Yılına kadar bir çok değerli mutasavvıfın sohbetlerine katıldık ve kitaplarını okuduk. Bu konuda yalnızca Türkiye’de değil, ABD’de Amerikalılara eğitim verme ve bir çok değerli alimden eğitim alma imkanımız oldu.

Ancak 2009 yılında anlatılanları daha derinden idrak etme merakı ve heyecanı düştü yüreğimize. Eşim Ceyda Altuntecim ile birlikte İstanbul Yenikapı Mevlevihanesi’nden Konya Mevlana Türbesi’ne kadar yürüyerek gittik. Tam 49 gün yürüdük. Herhangi bir ulaşım aracı kullanmadık. “Aşk Yolunda Adım Adım” adını verdiğimiz bu yürüyüş Türkiye’de ve Dünya’da da büyük bir teveccü ile karşılandı. 10 milyona yakın sayıda vatandaşımız yolculuğumuzdan haberdar oldu ve de halkımızın desteği azımsanmayacak boyuttaydı.

Nihayetinde Bursa, Bilecik, Kütahya, Eskişehir, Afyon, Akşehir güzergahını kullanarak Konya’ya vardık. Yolculuk tamamlandığında içsel bir değişim yaşadığımızı da fark ettik. Issız çöllerde yol aldık,kalabalıktan uzaklaştıkça kendimizle daha çok beraber olduk. Anadolu’daki dervişlerle karşılaştık, hatta bazı Veli insanların sıradan insanların arasına karışmış, sade bir yaşam sürdüğüne şahit olduk. Tüm bu yaşadıklarımızı da “Aşk Yolunda Adım Adım” isimli kitabımızda okurlarımızla paylaştık.

Yolculuk sona erdiğinde mesleki çalışmalarımızda da farklılıklar ve gelişmeler gözlemledik. Mesnevi’nin anlattıkları ile yaşadıklarımız arasında bağlar olduğunu gördük ve bunu eğitimlerimizde de paylaşma fırsatı bulduk. Şu anda da 20’den fazla üniversite de ve önemli akademik platformlarda bu konuda deneyimlerimizi paylaşmış bulunmaktayız.

Bizler sık sık Mesnevi okuyor, Mesnevi okuyanlarla bir araya geliyoruz. Fırsat buldukça Konya’ya gider, Yeşil Türbe’nin kubbesi altında arınırız. Bizler insanların psikolojik ve iletişimsel sorunları ile muhattab oluyoruz. Olumsuz düşünce radyasyon gibidir, uzun süre maruz kalırsanız hastalanırsınız. Bizler de olumsuz düşüncelerden insanları uzaklaştırırken zaman zaman ara veriyor manevi arınmaya giriyoruz. Bu konuda çalışan ve sizin gibi lezzet alan birileri de mutlaka karşınıza çıkıyor. Hz. Mevlana “Düşünceler, suret dokumasının ipliğidir” der.

 

Düşünceleriniz güzel olacak ki suret, yani iç dünyanızın yansıması olarak kabul edebileceğimiz dış dünyanızın dokuması, motifleri de güzel olsun. Düşüncelerimizi ve düşlerimizi gözden geçiriyoruz Hz. Mevlana’nın beyitleri, sözleri ile… Bir müzik enstrumanının akord edilmesi gibi, hizmet vermeden önce kendi iç dünyamızı akord ediyoruz…

Günümüzde kişisel gelişim uygulamalarının çoğu yetersiz kalmaktadır. Kişiliği çok gelişmiş ancak manevi yönü cılız kalmış bireyler daha çok acı çekiyor. Bizler manevi gelişimi salık veriyoruz. Manevi gelişimde “kişilik” katmanlardan biri. Daha birçok katman var insanda, dolayısıyla o katmanlarında ele alınması gerekiyor. “Ancak el elden üstündür taa arşa kadar.” Diye de bir söz var. Tasavvufta gerçek bir kılavuz olmadan da bu katmanları ele almak çok güç bir mesele… Dolayısıyla kişisel gelişim uygulamalarında ve sorunları çözmede geleneksel ve kadim metodların daha kalıcı ve gerçek iyileşmelere vesile olacağına inanıyoruz.

Psikolog, Kişisel Gelişim Uzmanı, Terapist, İletişim Bilimci ve Yaşam Koçu olan meslektaşlarımız da bun doğrultuda kendilerini geliştirmek, donatmak zorundalar… Çünkü modern bilimin insanın iç dünyası hakkında dönüp dolaşıp keşfettiği ve de keşfedeceği çoğu bilgi yüzyıllar önce keşfedilmiş zaten.

Kişisel Gelişim, manevi gelişim ile eşzamanlı ele alınmadığında kişiliği gelişmiş ancak maneviyatı zayıf bireylerle karşı karşıya gelinebilir. Manevi gelişim için de Uzakdoğu ya da Uzakbatı’ya girmenize gerek yok. Yaşadığınız coğrafya’da maneviyatın izlerini sürebilirseniz, kendinizle daha kısa sürede karşılaşabilirsiniz.

*

Emrah Altuntecim
www.emrahaltuntecim.com

 

www.Hepsi10Numara.com

 

 

Bir önceki yazımız olan 10 Adımda Şems'in Dostluk Terapisi başlıklı makalemizde mevlana terapi, şems hayatı ve şems hikayeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir