Breaking News

Beyni Güçlendirmenin 10 Yolu

Beynimizde zamanla güçlenen ya da tam tersi zayıflayan bir organdır. Etkin kullanımla ve doğru yöntemlerle beynimizin gücünü arttırabiliriz. İşte sizlere beynimizi güçlendirmenin 10 yolu;

etkin-ögrenme

Kitapları ortasında başlayarak okumaya çalışın ortasını okuduğunuz kitabın başını ve sonunu tahmin etmeye çalışın. Böylelikle yaratıcılığınızda gelişir. Sonra kalan yerlerini okuyun ve tamamlamaya çalışın.

mental-ögrenme-teknigi

1 den 100’e kadar değişik şekillerde saymaya çalışın.

ögrenme-yöntemleri

Bulutları izleyin ve neye benzediğini düşünün o şekillere kendinizce anlam vermeye çalışın.

mental-ögrenme

Sağ elini kullananlar sol, sol elini kullananlar sağ elini kullanmaya çalışsınlar ya da yazı yazarken aynadaki yansıması gibi yazmaya çalışsınlar. Böylelikle beynin farklı bölgeleri uyarılmış olur.

mental-ögrenme-nedir

Çalışma odanızda ya da masanızda aromalı nesneler bulundurmaya özen gösterin. Özellikle lavanta kokusunun konsantrasyonu artırdığı bilinir.

mental-dil-ögrenme

Tat alma duyumuzu geliştirmek için farklı yemekler yapmaya çalışın. Farklı tatlar deneyin farklı mutfakların, farklı kültürlerin yemeklerini yapmaya çalışın.

mental-ingilizce-ögrenme

İlk defa izleyeceğiniz bir filmi sessiz bir şekilde izleyerek oyuncuların dudaklarını okumaya çalışın. Sonrasında bakın ne kadarını bilebilmişsiniz.

ingilizce-ögrenme

Yolculuk yaparken tabelaları sayın. Kalan kilometreyi bilmeye çalışın.

beyin-ögrenme

İlk defa gittiğiniz bir yer hakkında, hiç duymadığınız bir konu hakkında ya da ilk defa karşılaştığınız bir insan hakkında tahminlerde bulunmaya çalışın.

beyni-calistirmak

Gideceğiniz yeri kaç adımda gidebileceğinizi tahmin edin ya da merdivenin kaç basamağı olduğunu kalabalık bir yere girdiğinizde oradaki inan sayısını tahmin edin. Sonra saydığınızda ne kadar yaklaştığınıza bakın ve giderek tahminlerinizin daha da yaklaştığını fark edeceksiniz.

*

Aylin Tankaş

aylin.tankas@hotmail.com

www.Hepsi10Numara.com

Bir önceki yazımız olan En Zengin 10 Türk başlıklı makalemizde en başarılı türkler, en zengin insalar ve en zengin türkler hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir