Breaking News

10 Bilgi İle Subliminal Mesaj Nedir?

Subliminal-mesaj

Bilincimiz, duyusal girdileri analiz eder. Düşünür, muhakeme eder, eleştirir, değerlendirir. Fikir ve/veya telkinleri yargılar, kabul eder veya reddeder. Yani mantık süreçleri egemendir ve bilişsel fonksiyonlar üstlenir. Bilinçaltı ise beynimizin farkında olmadığımız yanıdır. Otomatik bir pilot gibi bütün deneyimlerimizi depolar.

Subliminal etki, insanların bilinçaltına belli bir mesajı empoze etme olayıdır. Normal şartlarda bu mesajı doğrudan alan kişinin reddetme veya kabul etme seçenekleri onun kararlarına bağlıdır. Ama bilinçaltı manipule edilmiş bir kişi görmüyor, duymuyor, hissedemiyor, yani kişinin algı frekansına yakalanmıyor. Böyle bir şeyi kabul etme ya da reddetme şansımız tamamen bu mesajı yayınlayan kişilerin elindedir. Gizliden gizliye hedefteki kitlenin veya toplumu bilinçli bir şekilde oyuna getirmektir. Bunu kısada sürede yapmak zor olduğu kadar imkânsızdır. Yıllarca izlenen çizgi film, çeşitli gençlik dizileri, sinema karelerindeki hileler, müziklerdeki gizli frekanslar, yavaş ve uzun bir süre zarfında kişileri etkiler. Reklamcılık ve bazı şeylerin propagandasının yapılmasında bu tekniğin imzası vardır. Özellikle sinema sektöründe kullanılan bu mesajların birçok tekniği vardır.

Söz konusu çalışmalar ile insan üzerinde, insan iradesi dışında belli bir olgu veya kavramın pekişmesi, pekişme sonrasında algılamada seçicilik oluşturulmak sureti ile siyasal ve ekonomik kazanımlar sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu gün için ülkemizde de bu tarz çalışmalar reklam ve siyasal amaçlar için çok sık olarak kullanılmaktadır. Tarihsel gelişimde olduğu gibi Türkiye’de de bu tarz mesajların verilmesi hukuken yasaktır. Ancak uygulamada istenildiği veya beklenildiği kadar etkili olunamamaktadır.

Bilinçaltına emir vermek, himayende çalışan bir uşağa emir vermeye benzemez. Bilinçaltını bir kaset gibi düşünebilirsin. İçerisinde yüklü olan kayıtlar sürekli kendini başa alarak sürer gider. Müzik setinin karşısına geçerek: “Hadi bakalım, söylediklerimi kaydet!” dediğinizde kayıt yapamazsınız. Kaydet tuşuna nasıl basılacağını çok iyi bilmeniz gerekir.

telkinCDler-3

Gerçek hayata dönersek, sadece düşünmeyle bilinçaltının etkilenmeyeceği kaçınılmaz bir gerçektir. Düşüncelerinizi içselleştirmeniz ve onlara gerçekten inanmanız gerekir. Örneğin topluluk karşısında konuşmayı beceremeyen bir insan, bütün denemelerinde başarısız olduğu için, artık bilinçaltına “Sen toplum karşısında konuşamayan bir bireysin, kendini artık böyle kabul ettin, sen busun!” mesajını fazlasıyla kayıt etmiştir. Bundan kurtulmanın yolunu bazen tek başına bulmak çok zordur.

Bilincimiz, duyusal girdileri analiz eder. Düşünür, muhakeme eder, eleştirir, değerlendirir. Fikir ve/veya telkinleri yargılar, kabul eder veya reddeder. Yani mantık süreçleri egemendir ve bilişsel fonksiyonlar üstlenir. Bilinçaltı ise beynimizin farkında olmadığımız yanıdır. Otomatik bir pilot gibi bütün deneyimlerimizi depolar.

Subliminal Telkin ile karar, davranış, duygu, algı, tepki gibi zihinsel faaliyetlerimize nasıl yön verebiliriz?

Telkin, genelde yapmak istenip de yapılamayan eylemleri, bilinçaltına direkt etki ederek davranışların bilinçli biçimde yapılır hale getirilmesi aşamasıdır. Normalde tüm kişiler, yaşamının ortalama yüzde 80’ini bilinçsizce geçirirler. Bizim davranışlarımızı etkileyen bilinçaltımızın şekillenmesi, çoğunlukla yaşadığımız geçmişe dayanır. Bir kişinin hiç tanımadığı insanların karşısında durup dururken kekeleyerek konuşmasının sebebi, genellikle geçmişinde yaşadığı olaylarla ilgilidir. Birey bu sorununu ortadan kaldırmak ister; lâkin asıl nedene inemediği için çabaları hep başarısız olur. Böyle durumlarda psikanaliz ile kişinin geçmişine inilip sorunların nedenleri tespit edilerek, problem ortadan kaldırılmaya çalışılır. Çoğu zaman bu tedavi şekli işe yarar. Fakat böyle bir çalışma, genellikle çok uzun bir zaman gerektirir. Bu uzun çalışma süreci yerine, bireyin davranışlarını yeniden şekillendirmenin çok basit bir yolu vardır.

Bilinçaltı bizim otomatik, düşünmeden ve istemsizce yaptığımız duygu, algı ve davranışlarımızın kontrol edildiği zihin bölümüdür. Bilinçaltı, insan yapısında buzdağının görünmeyen kısmına benzer. Kişinin davranışları üzerinde oldukça etkili olan zihinde yer etmiş gizli bir sistemdir. Bilinçaltı, bilinçli bir halde yapılan sorgulama gibi zihinsel faaliyetlerde bulunamaz. İnsana baskı yapan ve doğrudan uygulayıcı bir sistemdir. Bilinçaltına yerleşmiş düşünceler ve bilgiler, bireyde bir davranış ve duyguya dönüşür. Dolayısıyla bilinçaltına giren bir bilgi, bireyin karar, davranış, duygu, algı, tepki gibi tüm zihinsel faaliyetlerinin asli belirleyicisidir.

telkinCDler

Subliminal Telkin CD’lerinin Kişisel Gelişimimize Olan Katkıları Neler Olabilir?

Pozitif düşünce ve söylemleri beyin nazlanarak almaktadır. Bunun sebebi, genelde yetiştiriliş tarzımızdan kaynaklanmaktadır. Daha küçükken annelerimiz ve babalarımız ya da aile büyüklerimiz tarafından, “Öcüler, hortlaklar gelir, seni alır…” , “Seni iğneciye söylerim…” şeklinde ürküten negatif sözlerle yetiştirildik. Tabii ki onları suçlamak doğru olmaz. Onlar da kendi büyüklerinden, ailesinden ne gördülerse bizlere de bunu aktarmış oldular. En azından bundan böyle yeni nesiller olarak, yeni düşünceler üretmeli ve güne uyarlanmış yeni cümleler söyleyebilmeliyiz. Kendi çocuklarımızı ve hatta torunlarımızı da bu şekilde eğitebilmeli ve de yetiştirebilmeliyiz.

Subliminal telkinler, günümüzde uygulama kolaylığı, pratikliği, ucuzluğu ve kolay ulaşılabilirliği gibi nedenlerle gittikçe daha çok kişinin dinlediği bir sistem olma yolunda ilerlemektedir. Hiç dinlemeyenler merak edip, en az bir kere denerken, daha önce dinleyenler ise artık birçok konuda mp3 telkin dinlemektedirler. Subliminal telkin, herhangi bir konuda, telkinlerin (bilinçaltı olumlama mesajlarının) işitsel subliminal teknikleri ile kombine edilmiş şeklidir.

Söz konusu teknik, çoğunlukla işitsel-subliminal teknikler kullanılarak hazırlanır. İmgeleme yöntemi ile desteklenmesi, subliminal telkinlerin etkinliğinin önemli derece yükseltmektedir.

Subliminal telkin dinleyerek, fobilerden kurtulmadan tutun, özgüven sağlamaya, cinsel sorunlardan ağrılara, uykusuzluktan ve depresyondan kilo vermeye kadar birçok sorunlara çözüm bulmak mümkün…

Subliminal telkin CD’leri farklı teknikler ile hazırlanmaktadır. Bunun nedeni, farklı zihin algı metodlarının, her birine hitap eden bir kokteyl hazırlama hedefidir. Farklı bilinçaltı direniş seviyelerine göre, farklı etkinlikteki tekniklerin bir arada kullanılması, başarının yoğunluğu ve hızı açısından önem arz etmektedir.

Subliminal mesajların en yararlı amaçla kullanıldığı alan, şüphesiz ki kişisel gelişim ve psikolojidir. Subliminal mesajların en güvenilirlisi ve faydalısı hiç kuşkusuz bu alandan çıkan eserlerde mevcuttur. Mesajı hazırlayan kişi, özel bir yazılımla kesin cümleler içeren telkinleri duru bir meditasyon müziğinin üstüne kaydeder.

10 Adımda Mental Öğrenme Nedir?

Telkin Bir Bilinçaltı Çalışmasıdır

Bilinçli zihin, geçmiş ve şimdiki zaman gerçeklerinden bağımsız işleyemez. Yıllardır kilo veremeyen bireye: “Sen rahatlıkla kilo verebilirsin, yeterli azme sahipsin” demek, bilinç ile telkin arasında çatışmaya neden olur. Birey doğduğu günden bugüne, edindiği tecrübeler ve karşılaştığı olumlu, olumsuz söylemleri zamanla bilinçaltına atarak, kendine göre bir “dünyayı görme şablonu” oluşturmuştur. Sözkonusu şablonun değiştirilmesi, bilinçaltının tekrar programlanması (pozitif telkinlerin farklı zaman ve koşullarda tekrar edilmesi) dâhilinde yapılan çalışmalar ile gerçekleşebilmektedir. Zira birey, bilinçaltı söylem kalıplarını (algısını) değiştirmeden, arzu ettiği değişimi temelden değiştiremez. Geçici şeyler ya da heves değişimleri gerçekleşebilir. Algı ile bilinç arasındaki çatışma, her zaman algının lehine sonuçlanır. Bilinçaltı Hipnotik çalışmalarının gerekçesi de bu çatışma gerçeğine dayanmaktadır.

Subliminal-örnekler

*

Cemal Kondu

cemal_kondu@yahoo.com

www.Hepsi10Numara.com

 

Bir önceki yazımız olan 10 Adımda Kuantum Dokunuş başlıklı makalemizde kuantum dokunuş nedir, kuantum enerji ve kuantum nasıl öğrenilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir