Breaking News

Doğru Nefes Alarak Stresinizi Azaltın!


“Stres yönetimi için nefes teknikleri uygulamak, kaş yaparken göz çıkarmak deyimi ile açıklanabilir” diyen 
Uluslararası Nefes Koçluğu Federasyonu Kurucu Başkanı, Nefes Uzmanı ve Yazar Nevşah F. Karamehmet, stresi iyi yönetmek ve psikolojiyi dengede tutmak adına yapılan bilinçsiz nefes çalışmalarının hastalıklara davetiye çıkarabileceğini ifade ediyor.

 

Yirmi yıldır nefes ve solunum fizyolojisinin sağlık üzerinde yarattığı etkileri araştıran, yurt dışında ve Türkiye’de birçok kurum, doktor, hastane ve üniversiteye bu konuda danışmanlık veren Nevşah F. Karamehmet, stres yönetimi için nefes tekniklerini önermediğini belirtiyor ve “Ancak nefesin solunum fizyolojisi ve sağlığımız üzerine anlık etkilerini bilmeyen, araştırmamış, öğrenmemiş kişilerin nefesle ilgili tekniklere başvurabileceğini düşünüyorum. Nefesi araştırdığınızda ve bilim adamlarının araştırmalarını okuduğunuzda aldığımız her nefesin solunum fizyolojimiz ve genel vücut kimyamız üzerindeki etkisini görebilirsiniz. Dolayısıyla nefesin solunum ile hizada olmaması, bedenimizde hali hazırda ve mükemmel çalışan bir mekanizmaya teslim olmamamız solunum sistemi adına ciddi bir tehdit oluşturabilir” diyor.

Nefesin doğal olması, solunum fizyolojisi ile uyumlu olması gerektiğinin altını çizen Nevşah F. Karamehmet, “Nefesinize yaptığınız her tür müdahale, öğrenilmiş disfonksiyonel nefes alışkanlıkları gibi psikolojinizi yönetirken sağlığınız üzerine olumsuz etkileri olabilir” diyerek konunun önemine değiniyor.

 

STRESTEN KURTULACAĞIM DERKEN SOLUNUM KİMYANIZI BOZABİLİRSİNİZ

Günümüzde birçok kişi nefesin psikolojik etkisinin farkında. Nasıl nefes aldığımız nasıl hissettiğimizi, nasıl düşündüğümüzü ve tüm psikolojimizi etkiliyor. Bu nedenle nefes; psikolojik çalışmalarda, stres yönetiminde, konsantrasyon artırmak için enerji dengelemek için duygusal açıkları doyurmak için yıllardır kullanılıyor. “Ancak çok az kişi şu soruyu soruyor: Psikolojik durumu yönetmek, değiştirmek, manipüle etmek adına uygulanılan nefes tekniğinin solunum fizyolojisi, akciğerler, solunum kimyası üzerinde yarattığı etkiler neler?’’ diyen Nevşah F. Karamehmet, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Stresi, gerginliği yönetmek, psikolojinizi dengelemek için en az 100 tane nefes tekniği yazabilirim. Ama bunu yapmam. Çünkü bir nefes uzmanıyım, nefesin solunum sistemimiz ve genel sağlığımız üzerinde yarattığı etkileri iyi araştırmış, öğrenmiş, anlamış biriyim. O deneyimlediğiniz nefes tekniği psikolojinizi manipüle ederken harika hissetmenizi sağlayabilir, ancak diğer yandan sizi hipokapni veya hiperkapniye sokabilir, solunum kimyanızı bozabilir, oksihemoglobin değerlerinizi, kanın hücrelere oksijen taşıma becerisini olumsuz yönde etkiliyor olabilir. İyi hisseder, belki iyi konsantre olur, stresi iyi yönetir, psikolojinizi dengede tutarsınız ama birçok hastalığa da davetiye çıkarmış olabilirsiniz.”

 

“DOĞAL NEFES SENİN MÜDAHALE ETMEDİĞİN NEFESTİR”
Doğru nefes alma tekniğini anlatır mısınız? Nasıl yapacağız?” gibi sorulara “Sen yapmayacaksın, o zaman nefesin doğal olacak” şeklinde cevap verdiğini söyleyen Nefes Uzmanı Nevşah F. Karamehmet, “Doğal nefes ‘sen’in yani egonun müdahale etmediği, karışmadığı nefestir. Sağlığımız açısından en iyi nefes doğal nefestir; müdahalesiz, teslim olmuş bir nefestir. Yani senin solunum sistemine, bedenine, mükemmel işleyen düzene güvendiğin ve psikolojini manipüle etmek için daha iyi hissetmek, duygularını bastırmak, alternatif bir benlik hissi yaratmak ve birçok motivasyon ile nefesi değiştirmediğin hal. Elbette bu hale nefeste tamamen teslimiyet seviyesine gelmek için birçok kişiyle davranış bilimi temelleriyle çalışmamız gerekiyor. Çünkü disfonksiyonel yani senin nefesine müdahale ettiğin durumlar öğrenilmiş bir alışkanlık olabiliyor. Bu alışkanlıklar iyi bir şekilde analiz edildiğinde; motivasyonu, geçmişi, tetikleyicileri araştırılıp bilinçli şekilde üzerinde çalışıldığında tamamen fonksiyonel, doğal, sağlıklı bir nefes alışkanlığı öğrenebilirsiniz.” diyor.

 

“STRES HERKESİN HAYATINDA VAR”

“Stres karşısında eğer stresle tetiklenen bir nefes alışkanlığınız varsa rahatsız olursunuz. Yoksa stresten bir rahatsızlık duymaz, doğal haliniz, doğal nefesiniz gereği stresle rahatlıkla baş edebilen bir kişi olursunuz, bu da yaşamınızı kolaylaştırır” diyen Nefes Uzmanı Nevşah F. Karamehmet, herkesin stresli bir hayatı olduğunu, kendisinin de eğitimleri, yazıları, konuşmaları, seyahatleri nedeniyle yoğun ve stresli bir temposu olduğunu söyleyerek “Eğer doğal, fonksiyonel bir nefese sahip olmasaydım ben de birçok kişi gibi stres altındayken rahatsız olup derin derin nefesler almaya başlar, solunum kimyamı bozar, solunum alkalozuna girer, böylelikle tetiklenen negatif duygular ve durumlar ile başa çıkamayıp konsantrasyonumu, enerjimi, sağlığımı kaybedebilirdim. Ancak doğal, fonksiyonel bir nefese sahip olduğum için bunların hiçbirini deneyimlemiyorum. Bu nedenle nefes tekniklerini değil, doğru ve uzman kişilerle nefes analizini ve nefes koçluğu sistemini tavsiye ediyorum. Bu konu hakkında detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler Nefes Koçluğu Federasyonu ve NFS Yaşam Okulu ile iletişime geçebilirler” diyerek sözlerini tamamlıyor.

 

www.nevsah.com

 

NEVŞAH FİDAN KARAMEHMET KİMDİR?

Uluslararası Nefes Koçluğu Federasyonu Kurucu Başkanı , ABD Nefes Bilimleri Enstitüsü Üyesi, Nefes Uzmanı ve Yazar.

Fiilen Türkiye’ye transformasyonel nefesi getiren ilk kişi, “nefes eğitmenliği” sisteminin kurucusu ve dünya çapındaki üç-dört ehil eğitmeninden biridir. ABD, İngiltere ve Türkiye’de verdiği, tamamen kendi müfredatı olan ve dünya çapında yankı yaratan Mucize Kursu”nda, “doğal nefes almanın önemini” anlatmakta, katılımcıları kurban rolü oynamayı bırakıp yaşamlarının kontrolünü ellerine almaya, hayatlarının değişmesini sadece beklemek yerine, harekete geçip bir şeyler yapmaya teşvik etmektedir. Nefes koçlarının hocası Nevşah Fidan Karamehmet çalışmalarında transformasyonel nefes, holistik nefes, nefes terapisi, yeniden doğuş, kuantum fiziği, yaşam koçluğu ve meditasyon tekniklerinden esinlenmektedir. 11 yıldır NFS Yaşam Okulu’nun kurucu başkanlığını yapmaktadır. Nefes Koçluğu, ICF tarafından akredite edilmiş Profesyonel Eğitim Programı’dır. Karamehmet, dünya çapında binlerce nefes koçunu eğitmiştir ve bunların büyük çoğunluğu sertifikalıdır.

Dokuz adet çok satan kitaba ve birçok ödüle sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Menopoz Döneminde Kemik Erimesi başlıklı makalemizde menopoz, menopoz dönemi ve menopoz dönemi beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir