Breaking News

Doğru Spor Yapmak İçin 10 Kural

faydali-egzersiz-hareketleri

Uzun ve ince bir siluet, güçlü sırt ve kalçalar, dingin bir zihin… Nasıl mı?

 

Spora başlamadan en az 1 buçuk saat önce yemek yemeyi kesmelisiniz. Egzersiz sırasında midenin dolu olmaması gerekir. Ama çok açım dayanamıyorum diyorsanız bir elma yada muz yiyebilirsiniz.

spor-yapan-erkek

 

Hareketler tamamen zihinsel konsantrasyonla ve doğru yapılmalıdır. Yaptığınız hareketlerden aldığınız verimi artırmak için çalıştığınız bölgeye zihnen yoğunlaşın.

spor-yapan-kadin

Doğru nefes alıp vermesini öğrenin ve bunu daima uygulayın.

kosan-kadin

Çalışma sırasında ısınan vücudunuzu hava cereyanına maruz bırakmayın. Aksi halde hasta olabilirsiniz.

sporun-yararlari

Antrenman sırasında ilk olarak geniş kasları (bacak, sırt, göğüs, omuzlar) sonra daha küçük kasları çalıştırmak şeklinde olmalıdır. Sebebi küçük kasları erken yorarsanız, geniş kasları çalıştırmak için gereken hareketler sırasında güçlük çeker ve başarısız olursunuz.

kolay-egzersizler

Egzersiz sonrası birkaç pasif esneme hareketi yapın. Bu, hem ısınan kaslarınızı uzatmaya yarar hem de ertesi gün sizi kas ağrısından kurtaracaktır.

kadin-erkek-spor

Spor yapmak için pahalı spor salonları yerine, evde küçük – büyük, genç – yaşlı herkesin yapabileceği plates egzersizlerini tercih edebilirsiniz. Doğru nefes alış verişleriyle bütünleştirip ince ve dik bir duruşa sahip olursunuz.

evde-yapilacak-hareketler

Egzersiz, birbirine bağlı ve devamlı bir hareket akışı içinde yapılınca doğrudur. Hareketler, acele edilmeden her noktadan tek tek geçerek ama aynı zamanda hiç duraksamadan yapılmalıdır. Birkaç tane dengeli ve yavaş hareket, saatlerce yapılan gelişi güzel hareketten daha verimlidir.

en-iyi-spor-elbiseleri

Haftalık en az 3,en fazla 5 gün 30-40 dakika yapacağınız egzersiz ruhsal, zihinsel ve bedensel sağlığınız için yeterli olacaktır.

dogru-spor-yapma

Olumlu ve pozitif düşünce gücünüze inanın. Sağlık öncelikle dingin bir zihinden başlar. Ruhsal, zihinsel ve bedensel sağlığınızı korumak için kendinize her gün 30 dakika zaman ayırın.

basit-egzersizler

*

Ada Yılmazer

Spor ve Beden Eğitmeni

ada_yilmazer@windowslive.com

www.hepsi10numara.com

 

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yaşamak İçin 10 Kural başlıklı makalemizde daha iyi hissetmek, sağlık beslenmek ve sağlıklı yaşamak hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

6 thoughts on “Doğru Spor Yapmak İçin 10 Kural

  1. Ya ben aslında güzel bi vücuda sahip olmak istiyorum hani kaslı değil ama güçlü bunun için bunlar yeterlimi ? 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir