Breaking News

En Acımasız 10 Lider

Bazıları anlamsız amaçları yüzünden, bazıları diktatörlükleri yüzünden ve bazılarıda yıllarca süren savaşlarda yaptıkları liderlikleri yüzünden milyonlarca insanı katlederek belkide dünya insan nüfusuna büyük etki ettiler. Tarihte kayıt altına alınan ve en çok can alan 10 lider…

 

 

 

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Yakubu Gowon

nig-2-general_yakubu_gowon

1966-75 tarihleri arasında Nijerya başbakanı olan eski albay Yakubu Gowon, Nijerya iç savaşı denilen olaya sebep olmuştur. Bu savaşta 1 milyon sivil katledilmiştir.

 

turkiyenin-bilgi-sitesi

Mengistu Haile Mariam

Mengistu_Haile_Mariam_3

Etiyopya’nın eski devlet başkanıdır. Yüzlerce yıllık monarşiyi devirip, sosyalist bir devlet kurmayı amaçlamış olan askeri bir devlet adamı. Muhaliflerini KIZIL TERÖR adı altında başlatmış olduğu operasyon ile katletti. Bu operasyonda 1,5 milyon muhalif hayatını kaybetti.

 

en-kolay-bilgiler

Kim Il Sung

kim-il-sung

Kuzey Kore’ye komünizmi getiren ve katı kurallarla yöneten ilk lider. Aynı zamanda oğluna diktatörlüğü devreden ilk komünist liderdir. Akıl almaz idamları ve operasyonları sayesinde 1,8 milyon sivil insanı katletmiştir.

 

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Pol Pot

9_-Pol-Pot

Kamboçya komünist hareketinin lideri. İktidara geldikten sonra ülkenin refahını sağlamak için bir temizlik kararı aldı. Yaptığı idamlar ile nüfusun 5’de 1’ini yani 2,8 milyon suçsuz insanı katletti.

 

her-konudan-bilgiler

İsmail Enver

EnverPasha

Jon Türk hareketi lideridir. İktidarı ele geçirdikten sonra Osmanlı’yı Balkan ve 1. Dünya savaşına sürükledi. Sadece müslümanlar dahil olmak üzere 3 milyon kişinin ölümüne sebep olmuştur.

 

ogrencilere-bilgiler

Hideki Tojo

469px-Hideki_Tojo

Japon imparatorluğu kara kuvvetlerinin orgenerali ve Japonya’nın 40. başbakanıdır. 2. Dünya Savaşı sırasında Çin’de ve Güneydoğu Asya’da soykırım yaparak 5 milyon masum insanı katletti. Daha sonra savaş suçlusu olarak idam edildi.

 

enterasan-bilgiler

2. Leopold

Leopold_II-64e0a

Belçika’nın 2.Kralı’dır. Sömürgeciliği başarı olarak kabul etmiştir. Kongo halkına yaptığı zulmerle ve  insanlık dışı işkencelerle 15 milyon insanı katletmiştir.

 

odevlere-yardimci-bilgiler

Adolf Hitler

Adolf Hitler

Alman Nazi Partisinin lideridir. Alman milliyetçiliği söylemleri ile çok büyük bir güç elde etmiştir. Bu pis herifin en büyük amacı Yahudi’lerden kurtulmaktı. Kurduğu kamplarda 18 milyon Yahudi’yi insanın kanını donduracak işkencelerle öldürtmüştür.

 

faydali-bilgiler

Jozef Stalin

Stalin-16

Adını dikdatörlüğü, komünizm çalışmaları ve öldürdüğü insanlar ile tarihe yazdırmış olan Sovyet lideridir.  Ukrayna’da köylülere yaptığı soykırım dahil olmak üzere 28 milyona yakın insan katletmiştir.

 

ilginc-bilgiler

Mao Zedong

Mao_Zedong_portrait

Çin komünist devrimi lideridir. İlk başlarda sistematik olarak insanları işçi kamplarına göndererek ve idam ettirerek öldürdü. Sanayileşme adı altında yürüttüğü operasyonlarda 56 milyon köylüyü toplamda 72 milyon sivil insanı katlederek tüm insanlık tarihinde en büyük şerefsizliği gerçekleştirdi.

 

 

M. Endülüs ÖZBAY

endulusozbay7@hotmail.com

www.hepsi10numara.com

 

Bir önceki yazımız olan Güldüren 10 Caps başlıklı makalemizde en komik capsler ve güldüren capsler hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir