Breaking News

Depresyonda Olan Sevdikleriniz için Öneriler

Depresyon ilişkileri bozan, sevdiklerinizi sizden uzaklaştırabilen, sinsi bir hastalıktır. Sevdiğiniz bir kişi depresyonla mücadele ediyorsa, ne yapacağınızı bilemiyor olabilirsiniz. Belki de yanlış bir şey yaparak onları daha çok üzmekten korkuyorsunuz.

Depresif kişilerin yakınları genelde sessiz kalıp, durumu görmezden gelirler. Çoğu zaman ise onlara işe yaramayan tavsiyeler verirler. Depresyonun en iyi ilacı destektir, ilgidir. Sevdiklerinize en iyi desteği vermek için uzman psikolog önerilerini uygulayabilirsiniz:

1. İhtiyacı Olduğunda Yanında Olun

Depresyonlu biri için “yanında olmak” en faydalı yardımlardan biri. Ama sadece yanında olmak şartıyla… Kriz anlarında, tavsiye vermeden yanında olun. Konuşmayın, elini tutun. Sessiz kalın. İlla konuşmak istiyorsanız, “atlatacağız” deyin, “geçecek” deyin, “benim için önemlisin” deyin…

2. Ona Küçük Jestler Yapın

Bir çiçeğin fotoğrafını çekip gönderin mesela. Komik bir sesli mesaj gönderin. En sevdiği yemeği pişirin. Tüm bunlar aranızdaki sevgi bağını güçlendirir. Hem de ona depresyonuyla mücadele ederken yol gösterir.

3. Ona Tavsiyeler Vermeyin

Sözcükler, depresyonlu kişiler üzerinde çok etkilidir. Ona vereceğiniz “Dışarı çıkarsan daha iyi olur.”, “Erken yatsan bir şeyin kalmaz.” gibi tavsiyeler vermeyin. Bu tavsiyeler onun suçlu hissetmesine yol açar. Depresyonunu arttırır. Bunun yerine, yardım etmek için, “senin için ne yapabilirim” diye sorabilirsiniz.  Birlikte “terapi” alabilirsiniz.

4. Üstüne Gitmeyin

Bazı aileler depresyonlu çocuklarını zorlayarak iyileştirmeye çalışır. Depresyonun bir rahatsızlık olduğunu unutmayın. Herhangi bir konuda onun üstüne gitmeyin. İnatlaşmayın. Özellikle antidepresan ilaçlar kullanıyorsa, bu ilaçların yan etkilerini göz önünde bulundurun.

5. Kıyaslamayın

Onun rahatsızlığını başka bir rahatsızlıkla karşılaştırmayın. Örneğin depresyonu kanserle kıyaslamayın. Bu tür kıyaslamalar sanılanın aksine, umut vermez, onu yalnız hissettirir. Anlaşılmadığını hisseder ve durumu daha da kötüleşebilir.

6. Depresyon Hakkında Okuyun

Onu anlamak için depresyonla ilgili her şeyi okuyun. Böylece kendinizi eğitebilir , ona daha iyi destek verebilirsiniz.

Örneğin, çoğu insan depresyonlu kişi neşeli olduğunda onun iyileştiğini zanneder. Oysa depresyonlu bir kişi, şakalara gülebilir, derslerinden iyi notlar alabilir.

7. Sabırlı Olun

Depresyon tedavisinde en önemli şey sabırdır. Ona karşı sabırlı olmanız, onu güçlendirecek, iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Bir önceki yazımız olan MİNİMALİZM –huzur - irade başlıklı makalemizde ayşegül kuşçu, güzel yazılar ve kadın erkek hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir