Breaking News

Rüyalar Hakkında Sıradışı 10 Bilgi

468

Çoğu insanın anlamlar yüklemeye çalıştığı ve bir türlü işin içinden çıkamadığı rüyalar hakkında hiç duymadığınız bazı bilgileri derledik ve tek bir yazı altında birleştirdik.

 

 

 

ilginc-bilgiler

Uyandıktan sonra ki 5 dakika içerisinde rüyalarınızın yarısını unutursunuz, 10 dakika sonra ise yüzde 90′ı hafızanızdan silinmiş olur.

 

 

 

faydali-bilgiler

Doğduktan sonra görme engelli olmuş olan insanlar rüyalarında görüntüler görürler. Görme engelli olarak doğan kişilerse rüyalarında görüntü görmezler, ancak duyma, koklama, dokunma ve hissetme üzerine rüya görürler.

 

 

 

odevlere-yardimci-bilgiler

Beynimiz yeni yüzler yaratamaz. Rüyalarımızda daha önceden gördüğümüz gerçek insanların gerçek yüzlerini görürüz ancak onları hatırlayamayabiliriz. Hepimiz yaşamımız boyunca binlerce yüz görmüşüzdür, yani beynimizin kullanabileceği sonsuz seçenek vardır.

 

 

 

enterasan-bilgiler

İnsanların yüzde 12’sinin rüyaları siyah-beyazdır. Geri kalanlar ise renkli rüyalar görürler. 1915-1950 arasında yapılan çalışmalar rüyaların çoğunun siyah-beyaz olduğunu ancak bu oranın 1960′lardan sonra değişmeye başladığını gösteriyor. Günümüzde 25 yaşının altındaki kişilerin yalnızca yüzde 4.4′ü siyah-beyaz rüya görüyor. Son yapılan araştırmalar bu değişimin nedeninin televizyonun siyah-beyazdan renkliye geçmesi ile bağlantılı olabileceğini gösteriyor.

 

 

 

ogrencilere-bilgiler

Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre çok sayıda insanın  %18 ila %38′i en az bir geleceğe dair rüya görmüştür. %70 ise déjà vu deneyimlediğini söylemiştir.

 

 

 

her-konudan-bilgiler

Uyuduğumuz sırada beynimiz gerçek hayattan gelen sesleri alır ve onları rüyamızın bir parçası haline getirir. Yani bazen dışarıdan gelen sesi uykuda yorumlayabiliriz. Örneğin bir kimse siz uyurken başınızda gitar çalıyorsa, rüyada konserde olduğunuzu görebilirsiniz.

 

 

 

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Uyku sırasında beyindeki bir lob vücudun tamamen hareketsiz olmasını sağlar, böylece rüyada fiziksel bir hareketin gerçekleşmesi önlenir. Ancak bu lobunnormal uyku süresinden önce/sonra ya da bu süre boyunca tetiklenmesi muhtemeldir.

 

 

 

en-kolay-bilgiler

Çoğu rüya yalnızca bir kez görülse de, çoğu insan aynı rüyayı birden fazla kez gördüğünü söylemektedir. Kadınların %70′inin ve erkeklerin %65′inin aynı rüyayı çok kez gördüğü kaydedilmiştir.

 

 

 

turkiyenin-bilgi-sitesi

Değişik hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar hayvanların rüya gördüğünü tespit etmiştir.

 

 

 

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Rüyalarda en çok deneyimlenen duygu endişedir. Negatif duygular, pozitif olanlardan çok daha fazladır.

 

 

 

M. Endülüs ÖZBAY

endulusozbay@outlook.com.tr

www.hepsi10numara.com

Kaynak: ayceceleinmutfagı.blogcu.com

Bir önceki yazımız olan Ağız Sağlığı İçin 10 Mühim Bilgi başlıklı makalemizde ağız bakımı, ağız temizliği ve çocuklarda diş sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir