Breaking News

En Güzel 10 Alfred Hitchcock Resmi

en-guzel-Alfred-Hitchcock-filmleri

Alfred Hitchcock filmi seyretmeyenimiz var mı? Eğer varsa çok şey kaçırmış demektir.

Alfred Hitchcock korku sinemasının büyük ustası. Psikolojik gerilim türünün bütün başyapıtlarında onun imzası var. Eğer bugün dünyada korku sineması diye bir kavram varsa, bunda %51 Alfred Hitchcock’un katkısı vardır demek kesinlikle abartı olmaz.

The Birds (1963), Rear Window (1954), Psycho (1960), North by Nortwest (1959), Vertigo (1958), Spielbound (1945), The Lady Vanishes (1938), Notorious (1946), The 39 Steps (1935), Rebecca (1940) gibi unutlmaz korku filmlerine imza atan Alfred Hitchcock’ın kısaca hayat hikayesi şöyle:

Gerilim ve korku türünün en büyük ustası sayılan yönetmen Alfred Hitchcock, 13 Ağustos 1899’da İngiltere’de dünyaya geldi, 19 Nisan 1980’de ABD’de hayata veda etti. Mizahi tatlar kattığı gerilim filmleri olağanüstü ilgi görmüş, Hitchcock adı ortalama izleyici için bir yıldızın adı kadar büyük önem kazanmıştır. Kendisi, eğlendirmenin ötesinde bir amaç taşımadığını ısrarla belirtmesine karşın, eleştirmenler filmlerinde derin felsefi boyutlar bulmuş, onu sinema sanatının büyük ustaları arasına sokmuşlardır. Genç sinemacıları da önemli ölçüde etkilemiş olan Hitchcock, 1979’da Amerikan Sinema Enstitüsü’nün Yaşamsal Başarı Ödülü’nü almış, ertesi yıl da Kraliçe II. Elizabeth kendisine “sir” unvanı vermiştir.

Evet onu anlamanın en güzel yolu, tabi ki filmlerini seyretmek. Korku filmlerinin şimdilerde bol kanlı ve bol vahşetle çekebilen yönetmenler keşke ondan biraz ilham alsalar.

Alfred Hitchcock korku ve gerilim sineması denildiğinde hep bir numara olarak hatırlanacak. Buna eminiz.

Alfred Hitchcock’un bir özelliği de resim sanatını çok sevmesiydi. Kendisi resim çektiği gibi, fotoğrafçılara da çok güzel pozlar verirdi.

İşte bu biz Alfred Hitchcock birbirinden enfes resimlerinden sizin için 10 tane seçtik. Bakalım siz hangisini en çok beğeneceksiniz?

Alfred Hitchcock ustaya selam olsun diyerek.

 

 

Alfred-Hitchcock-afisleri

 

Alfred-Hitchcock-filmleri

 

 

Alfred-Hitchcock

 

 

 

 

Alfred-Hitchcock-korku

 

 

 

Alfred-Hitchcock-korku-filmleri

 

 

Alfred-Hitchcock-resimleri

 

 

Alfred-Hitchcock-korku-resimleri

 

 

Alfred-Hitchcock-sinemasi

 

Alfred-Hitchcock-yonetmen

 

 

en-guzel-Alfred-Hitchcock-korku

*

Adem Suad

ademsuad@gmail.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Yaşayan En Güzel 10 Kadın başlıklı makalemizde dünyadaki en güzel kadınlar, dünyanın en iyi kadınları ve en güzel kadınlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

2 thoughts on “En Güzel 10 Alfred Hitchcock Resmi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir