Breaking News

Genç Gelişim Dergisi’nden 10 Konu

gencgelisim-subat2013-kapak

Türkiye’nin en iyi kişisel gelişim dergisi Genç Gelişim Dergisi Şubat sayısı çıktı. Her sayısı birbirinden özel Genç Gelişim Dergisi’nde her yazı birbirinden özel ve ilgi çekici.Üstelik bu ay da hediye kitap var Genç Gelişim okurlarına… Adem Özbay’ın “Aşk Terapi” adlı kitabı, okurların yüreğini titretecek kadar duygusal ve içten…Genç Gelişim Dergisi tüm seçkin kitabevi ve bayilerde…

ask-terapi

Şubat 2013 – 85. Sayı Genç Gelişim Dergisinden 10 Konu

NLP ile Aşk ve İlişkiler

Çoğu insan yanlış kişiye bağlanmaktan ve kendini adamaktan korkar. Bu korku yüzünden bağlanmaktan kaçınır, ilgilenmekten kaçınır, isteksiz davranır. Bu da o kişinin hayatında aşk ya da sevgiyi yaşama şansını çok azaltır. Oysaki aşk/sevgi, sizin yaşamda olağanüstü şeyler yapabilmenizi sağlar. NLP’de bahsi geçen Temsil Sistemleri, ilişkilerinizi anlama konusunda da önemlidir. Örneğin, bir kişinin bizi önemsediğini nasıl anlarız?  Bazıları için bu, ağırlıklı olarak görseldir. Onlar “şefkat gösterileri” ve “sevecen bakışlar” görmek isterler. Bazıları ise eşlerinden, kendilerini ne kadar önemsediğini “duymayı” beklerler. Sevecen bir ses tonu onlar için önemlidir. Kullanılan sözcüklere karşı çok hassastırlar.  Radyodan ya da telefondan sesini duydukları birisini sevebilirler…

Filmlerdeki En Güzel 10 Aşk Hikâyesi

“Aşkın adı anıldı, tüm âlem sustu.” derler eskiler… Gerçekten de öyledir. Aşk’ın kendisi, dünyanın en güzel kelimesidir. Doğuda çocuklar, Leyla ile Mecnun’un, Batıdakiler ise Romeo ile Juliet’in aşk hikâyesi ile büyürler. Sonunda ayrılık ve gözyaşı olsa da, aşk her zaman güzel ve her daim insanları onurlandıran bir duygu olmuştur

Aşkı anlatan binlerce kitap yazıldı, binlerce film çekildi. Ama bazıları aşka getirdikleri yorumla, aşkın fantastik dünyasında yaptıkları muhteşem seyahatlerle unutulmaz oldular. Bugün, yarın ve yarından sonra bu aşklar tıpkı Leyla ile Mecnun gibi, Aslı ile Kerem gibi hiç unutulmayacak. Facebook’ta, Twitter’da milyonlarca kez paylaşılacak, yüzyıllar sonra bile seyredildiklerinde aşka kattıkları güzelliklerle anılacaklar.

Matrix’teki Neo ve Trinty, Yüzüklerin Efendisi’ndeki Aragorn ve Arwen, Ay Işığı’ndaki  Bella Swan ve Edward Cullen ve daha nicelerinin aşk hikâyesi…Hepsi Genç Gelişim Şubat sayısında… Adem Özbay’ın kaleme aldığı bu güzel yazıyı kaçırmayın…

Para Hayatı Satın Alamaz!

“Dünyayı ele geçirmeye çalışıp ruhunu kaybetme sakın. Bilgelik, altın ve gümüşten daha değerlidir.” Bu sözlerin sahibi, müzikle özgürlük savaşı veren regi ustası, nefret ve kini müziğiyle tedavi eden evrensel müzik dehası Bob Marley… Bob Marley, duygu yüklü şarkıları, yalın sözleri ve ırkçılık karşıtı, barış yanlısı söylemleriyle ülkesinden yola çıkarak ırkçılığa maruz kalan tüm halkların sesi oldu.

Tüm dünyadan binlerce kişi Bob’un huzurlu sesinin ve hipnotik müziğinin takipçisiydi. Sadece müzisyen kimliğiyle değil, insancıl yapısıyla da çok sevilmişti Bob Marley. Verdiği yardım konserleri ve desteklediği uluslararası yardım projeleriyle, yoksul ve sessiz bir kitlenin sesi olmuştu. Afrikalılara yapılan yardımlara şarkılarıyla destek verdiği için 1978 yılında Birleşmiş Milletler Barış Madalyası’na layık görüldü.

Bob Marley hayranlarının ve Bob Marley’den hayata dair gelişim mesajı almak isteyenlerin kaçırmaması gereken bir yazı…

 

          

Girişimci, Genç ve KOBİ Üçgeniyle İşsizliğe Çözüm

Bilindiği üzere, çeşitli vesilelerle genç bir nüfusa sahip olduğumuz ve gençlerin bu ülkenin geleceği olduğu sıkça tekrarlanır. Bu aşamada dikkatimizi çeken önemli bir sorun, gençlerimizin ne yazık ki büyük çoğunlukta işsiz olmaları, özellikle sosyal güvence açısından kamu kuruluşlarında iş arayışlarının yoğun olduğu ve ne yazık ki girişimcilik ile ilgili çok az bilgiye sahip olduklarıdır.

150.000 TL’ye kadar olan proje desteği başta olmak üzere, muhtelif tutarlarda belgelendirme, danışmanlık, eğitim, yurtiçi fuar, yurtdışı iş gezisi, tanıtım, eşleştirme, tasarım, sınai mülkiyet hakları, test, analiz ve kalibrasyon, v.b. konularda sunulan hibe/destek yanında, KOBİ’lerin kullanabileceği ve toplamı 750.000 TL’ye kadar da “İşbirliği – güç birliği” proje desteği olduğunu sanırım birçok KOBİ bilmiyor. Bilenler ise ya eksik ya da yanlış bilgilendirme sonrası projelerini hazırlayamıyor veya özellikle bu konuda yetkili danışmanlık firmalarından haberdar değiller.

Abdullah Bozgeyik’in işsizliğe çözüm projesi, yine Şubat sayısının sayfalarında…

Sigarayı Bırakmak İçin Bilinçaltınızı Kullanın!

Sigara içme alışkanlığından kurtulmak güncel bir konu. Halen uygulanan pek çok değişik yöntem, her gün artan taleple karşı karşıya… Şöyle bir soru soralım kendimize: Eğer sigarayı bırakmak için harekete geçseydiniz, nasıl bir yöntemle bırakmak isterdiniz? Kriterleriniz neler olurdu? Mesela etkili, kısa sürede sonuç veren, kalıcı, kişinin ruhsal ve fiziksel yapısını en az etkileyen bir yöntem olduğunu bilseniz, bu alışkanlığınızdan kurtulmaya öncelik verir miydiniz? Bu ay size çok iyi bir haberimiz var. Burada kısaca açıklayacağımız teknikle, yaşadığınız sürece bu alışkanlıktan kurtulmanız mümkün. Gerisi size ve karalılığınıza kalmış…  Dr. Ofelya Cabral‘ın kaleme aldığı bu yazıyı sigarayı bırakmak isteyenler muhakkak okumalı…

Madde Bağımlılığından Nasıl Kurtulabiliriz?

Alışkanlık, ilgi duyulan veya hoşlanılan bir şeyin uzun süre devamı demektir. Aynı zamanda, değişiklik hevesiyle yeni heyecan ve yine farkına varmadan gelecekte beklenmeyen bir psikopatolojik durumların oluşturacağı bir maceradır. Kötü alışkanlıklar, genellikle uygunsuz davranışlarla sonuçlanır. Kişinin psikolojisini bozar, sorunlar artarak anksiyete ve huzursuzluk yaratır ve çoğu zaman depresyona sebep olur.

Madde bağımlılığının temelinin, sigara alışkanlığıyla başladığı bilinen bir gerçektir. Kumar alışkanlığı ve alkol bağımlılığı gibi durumlarda, hem fizyolojik hem de psikolojik sorunların getirdiği artan çatışmalar sonucunda, kişi çıkmaza girer…

Dr.Fatoş Baran Solmaz’ın kaleme aldığı yazıyı muhakkak okuyun…

Aşkın Tedavi Edici Gücü

Sürükleyici ve bilgilendirici bir Lilay Koradan yazısı… Aşkın tedavi edici gücü, kendisini hücrelerde gösterir. İnsan vücudundaki hücreler her geçen gün azalırken, aşk, bilakis hücre yapıcı, hücre yenileyici güce sahiptir. Aşkın hayata bakan pozitif yönü, insan hücrelerinin enerjilerini artırarak ruhsal ve bedensel zehirlenmeleri önler. Çünkü aşksız bir hayatın nefes borusu, fabrika bacası gibidir. Aşk ve sevgisiz bırakılan insanlar vücutlarında toksin salgılar. Bu durum hücre cinayetidir.

Aşkın binbir derde deva olduğunu keşfeden ve “aşkın terapisi” kavramını ilk kullanan kişi, büyük tıp bilgini Hipokrat’tır. Hipokrat, pek çok fiziksel ve ruhsal hastalığın tedavisinde aşkın şifa veren gücünü kullanıyordu.

Bilgisayar, İnternet Ve Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Çağımızın gereği olan kitle iletişim araçlarından telefon, televizyon ve internetin doğru kullanımı, çocukların gelişimi açısından oldukça önemli! Doğru kullanıldığında hayatımızı kolaylaştıran ve bilgiye hızlı ulaşmamızı sağlayan bu araçların, çocuklar tarafından kullanımı kontrol altında tutulmalı ve doğru yönlendirilmeli. Özellikle de internet kullanımına paralel olarak gelişen sosyal medyaya ilginin yoğun olduğu bu dönemde ebeveynlerin dikkat etmesi gerekenler neler?..

Holistic Healing İle Sağlığa Kavuşmak

İnsanlar ruhlarını iyileştirmeden, bedenlerini iyileştiremezler…

“Holistic” kelimesinin tam olarak Türkçe çevirisini yapmak mümkün değildir; ancak “bütünsel, bütüncül” kelimelerine yakın bir anlamı vardır. Holistic Healing ise “bütünsel sağlık” anlamına gelmektedir. Holistik bakış, bütün parçaların toplamından başka bir şeydir ve bütünü anlamak için parçaları anlamak yetmez; bütüne, parçalardan bağımsız bakmak ve bütünü parçalardan bağımsız değerlendirmek gereklidir, yaklaşımına sahiptir…

Zamanın Tutulamazlığını En Güzel Kum Saatleri Anlatır

Koskoca bir sene bitti. Eski takvimleri kaldırıp, duvara yenisini astığımız şu günlerde, üzerinde düşünülecek en önemli konudur belki de ZAMAN… Bitmez dediğimiz bir yıl daha bitti. Çok değil, 365 gün önce ona da “yeni” demiştik ama o da eskidi. Peki, ne kadarı yaşandı bu geçen senenin, ne kadarı kaybolup gitti?

“Zamanın kaybolduğunu bilenler, en çok üzüntü duyanlardır” diyor Dante. Bu yüzden mi acaba zaman konusundaki derin üzüntüm? Peki, ben zamanı değerlendirme konusunda neredeyim, geçmiş hatalarımla ve bugünümle yüzleşmeli değil miyim? Eski yıldan yeni yıla çıkabilmenin şükrünü başka türlü nasıl yapabilirim? Kaybolan zamana hükmüm yok ama bilemediğim bir güne kadar devam edecek olan ömrümü daha verimli kılmak elimde değil midir?

*

Lilay Koradan

lilaykoradan@gmail.com

www.Hepsi10Numara.com

 

 

Bir önceki yazımız olan Woody Allen'den 10 Eğlenceli Yaşam Dersi başlıklı makalemizde Woody Allen filmleri, Woody Allen hakkında ve Woody Allen kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir