Breaking News

Gerçek Dostluk İçin 10 Önemli Nokta

dost-kazanmak

Turan Yalçın gerçek dostlukta aranması gereken özellikleri 10 maddede sizler için yazdı:

Sevgili dostum:

Yıllardan bu yana gerçek manada  dostluk kurduk seninle.  Bu dostluğun artık  “örnek dostluk” olduğuna inanıyorum.  Mektuplarımda  tüm kalbimle  sana   dostluğumuzun daha sağlam temellere oturması için  bilgi veriyorum. Bu mektuplardan hepimiz  faydalanıyoruz.

Sevgili dostum,

Geçen düşündüm de,  “İdeal dostlukta  10 nokta nedir?” diye kendime sordum.  Kağıdı kalemi elime alarak, elime ilk  geçen kağıt olan  eski bir zarfa bu 10 maddeyi yazdım. Sonra da bu maddeleri biraz açarak sana mektup olarak  yollayayım dedim ve yazdım.

Sevgili dostum,

  1.  Dostlukta  en önemli nokta,  insanın  en önce kendisine  dürüst olmasıdır. Dürüst davranan  insan   kendisine yalan söylemez  ve “ şunu yapacağım” dediği zaman  yapar.  Kendisine dürüst olan, buna çok çaba harcayan  insan  tabii ki dostlarına  da  dürüst davranacak ve  söz verdiği zaman sözünde duracağı için  gerçek dostları da   çoğalacaktır.  En büyük miras da    insanın arkasında  gerçek manada dürüst dostlarının  çok olması  ve  onların da  dostlarını arkasından  hayırla  yad etmeleridir.
  2. Dostlukta   en önemli  şeylerden bir tanesi de   faydalı olacaksa konuşmak.  Karşısındaki insan  dinliyor  görünüp de dinlemiyorsa ya da  dedikodu  yapmak için dinliyorsa  o zaman   hiç konuşmamak daha iyidir.  Dostlar   boş konuşmazlar ve konuştuklarının faydalı olacağına  inanarak  konulurlar.  Bu da onlara huzur ve mutluluk verir.  Bazen bizlerde boş konuşuruz  boş bulunarak  ama  hemen ardından bunu fark   ederek  bir daha tekrarlamamaya   bakarız. Bu da dostluğu sağlamlaştırır.
  3. Gerçek dost dostu hakkında  orada burada dedikodu yapmaz.  Sevdiği  dostunun dedikodusunu yapana da fırsat vermez.  Dedikodu yapmak   dostlukta yer  almayan  bir tutum olmalı. Unutmamalı ki,  dedikoduların   yüzde 99’u  hasetlikten ortaya  çıkan  ve  çoğunluğu da yalan olan  insana  da zarar veren şeydir.  Bu yüzden gerçek dost dedikodu yapan değil bilgi ve sevgi veren ve  bunu samimiyetle yapandır.
  4. Dostuna değer veren  insan gerçek manada onu küçümsemez ve “Şundan  kork, bunun aleyhine konuşma” veya  “ benim sözümü dinlemiyorsun” ya da  “sen engelli olduğundan yanlış düşünüyorsun” , “emekli olmadın mı ?” ve yahut   “ neden ev, araba almıyorsun?”  gibi basit ve  boş  cümleler ile konuşmaz ve   karşısındakinin   başkalarına faydalı olmasına  motive eden konuşmalar yapmaya gayret eder.  Bu da dostluğun  pekişmesine sebep olur.  Gerçek  dost olmayan da  boş konuşmaya devam eder.
  5. Gerçek dost  olan  insan, dostunun  ailesini de sever ve onu da  ailesi ile  bayram,  tatil ve  düğün gibi zamanlarda  ziyaret ederek sadece dostunu değil, onun aile fertlerini  de  üzmekten,  incitmekten   çekinir  ve   şakalarını da  buna göre yapar.  Alay edip sonra da  “seni sevdiğimden bunu yaptım” gibi  anlamsız konuşmalar yapmaz.
  6. Dost  olmamız  demek  birbirimize “ hayır” diyemeyeceğimiz anlamına da gelmez. İnanmadığımız ne  olursa olsun  karşımızdaki dostumuza  “ hayır” demesini de bilmek  en büyük erdemdir. “ Hayır “ dediğimiz zaman   hemen bozulan  insan da   bizim gerçek dostumuz  olamaz. Bir  isteğe “hayır” demek    dostumuza  hayır demek anlamına  gelmez. Sadece o anki isteğine  “hayır” dediğimiz anlamına gelir. Onca destek olan dostumuza  bize  bir “hayır” dedi diye   küsmek  dostu kaybetmek anlamına da gelebilir.
  7. Gerçek dost,  fikirlerini anlatır dostu sorarsa.  Onun  mazeretini de kabul eder. Mazereti kabul etmeyen  insan da gerçek dost olmaz  herhalde.  Bazen öylesine rastlarız  ki, bir yanlış yorum   söyler, gerçeğini anlatırız  bir süre sonra o yanlış  görüşünde ısrar eder. Acaba bu gerçek dostluk mu?  Bana  inanmayan  insan  ile nasıl  dost olabiliriz ki?
  8. Gerçek dostlukta, dostunu seven insan , dostuna faydalı olacak  yazı , dergi ve kitap  hediye eder.  Gerçek dost olan da bu dergi ve kitapları   okuyarak  çocuklarına da okumalarını tavsiye eder.  Gerçek dost  hediye  ederken  gerçekten faydalı olan kitap  ve dergi ve  benzeri senelerce  faydalı olacak   şeyler ile dostluğu  perçinleştirir.
  9. Gerçek dostlukta vatan  ve  millet sevgisi  bayrak  veya  milli marşı sadece  internette paylaşmak ile  olunmayacağını  bilerek vatana   ve millete hayırlı evlatlar  ve öğrenciler yetiştirmek  ve   onlara faydalı olacak dergi, kitaplar  hediye ederek, onları ALLAH cc ilk emri  ve en önemli  şey olan ” Oku”  ya  dostlarını ve onun çevresini de   teşvik etmeye bakar. Gerçek dostluk vatan ve millet sevginin gerçekten yaşandığı dostluktur.
  10. Gerçek dost, sadece kendi çevresine değil, tüm insanlara “Yaratılanı sevdim, Onu yaratandan ötürü” diyerek   gerçek manada seven ve  ona  adam gibi değer veren  küçümsemeyen  insandır.  Bunu yapan da sadece dostluğun değil, insan  olmanın erdemini yaşayan insandır.

Sevgili dostum,

Bizim dostluğumuzun da böyle bir dostluk olarak  devam etmesi  için çaba harcayacağım, aynı çabayı da seninde  yapacağına  candan  inanıyor ve  “hakiki dostluk” ları  çevremize de anlatarak  yaşayarak   hissettireceğimize  inanıyorum.

*

Turan Yalçın

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Filistin'e Destek Olmak İçin 10 Afiş başlıklı makalemizde filistin, filistin katliamı ve filistinde öldürülen çocuklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir