Breaking News

Hafızayı Güçlendiren 10 Formül

Hayli yaygınlaşan unutkanlık sorununu çözmek elimizde. Genç yaşlarda başlayan, pek önemsemediğimiz hafif unutkanlıklar ileride karşımıza hafıza kaybı hastalığı olarak bilinen Alzheimer’i çıkartabilir.

zeka-sorular

Alkolü bırakın.  Alkol kullanılması beyin hücrelerini tahrip etmektedir. Dolayısıyla beyin potansiyelini düşürmekte.

unutmamak

İyi ve kaliteli uyku uyuyun. İyi bir uyku için ortalama 8 saat gerekir. Kaliteli uyku beynin yeni öğrenilenleri pekiştirmesini sağlar. Geceleri düzensiz ve yetersiz uyuma gibi uyku bozuklukları da hafızaya zarar veriyor.

zeka-egzersizleri

Hadis-i şeriflerde de sıkça buyuruluyor ki: Hafızayı kuvvetlendirmek için bal yiyin!  Şuan bilimde de hafıza zayıflığına iyi gelen bitkiler arasında balı görmemek mümkün değildir.

hafiza-güclendirmek-icin

Hafıza geliştirici oyunlar oynayın.  Zeka geliştiren oyunlar, bulmacaların hafızayı güçlendirdiği bilimsel olarak kanıtlandı. Ancak hep aynı tür oyunlar yerine farklı oyunlar oynayın.

 

beyne-iyi-gelen-yiyecekler

Ezber yapmaya çalışmalıyız. Bol bol okumalı veokuduğumuz yerlerde dikkatimizi çeken noktaları da aynı şekilde aklımızda tutmaya çalışmalıyız.

hafiza-güclendirme

Dengeli beslenin.  Bol sebze ve meyve yemek de beynin su dengesini koruyacağından hafızanız daha iyi olacaktır.

zekayi-artirmak-güclendirmek

 

”Dün akşam şu saatte ne yaptım, neredeydim, iki saat önce ne yaptım?” gibi, sorulan soruları kendinize yöneltin. Ve tabii cevaplamayı da unutmayın. Bu alıştırma sonucunda yaptıklarınıza karşı dikkatinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca kısa hafızanızı da harekete geçirmiş olursunuz.

güclü-hafiza

Stres yapmayın!  Bilgilerin pekiştirilmesini güçleştiriyor. Benzer şekilde gereğinden fazla uzatılmış hüzünler, özellikle depresyon gibi duygu durum bozuklukları da belleği olumsuz yönde etkileyen durumlar.

beyni-calistirmak
Yakınlarınızın telefon numaralarını ezberleyin. Bunu alışkanlık haline getirirseniz rakam ezberlemede zirveye ulaşırsınız.

beyin-filmi

Kitap okumayı alışkanlık haline getirin. Eğer sevmiyorsanız okumaya günlük 3 gazete okumakla başlayın gazetenin her sayfasını özenle okuyup köşe yazarlarından devam etmelisiniz. Bu işlem size kitap okumayı sevdirecektir.

*

Hazırlayan :

Ahsen El Efşan

twitter.com/Pnrdurn

www.Hepsi10Numara.com

Bir önceki yazımız olan Karizmayı Tavan Yaptırmanın 10 Yolu başlıklı makalemizde çekici olmak, dikkat çekici olmak ve istenen birisi olmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

One thought on “Hafızayı Güçlendiren 10 Formül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir