Breaking News

İnsanlarla Anlaşmak İçin 10 Neden

etkili-konusma

İnsanlarla iyi anlaşmak için birçok nedenimiz var. Bu nedenler insani ve toplumsal olmamızın sebeplerinden sayılır. Bunları 10madde halinde sizlerle paylaşalım dedim.

Allah’ın emri

Allah(CC) bizlere insanlarla iyi anlaşmamızı ve söyleyeceğimiz sözlerin mutlaka faydalı ve insanların yararına olmasını emreder. Boş ve faydasız sözlerden yüz çevirmemizi emreder.

Peygamberin sünneti

Peygamberimiz bu emrin en güzel uygulayıcısı olarak boş ve faydasız sözlerden her zaman sırt dönmüş ve “ ya hayır konuş ya sus” demiştir. Bu da karşımızdaki insanı iyi dinlememiz ve onlarla iyi anlaşmamızı öğütleyen bir peygamber emridir işte.

İnsani duygularımız

İnsanların başka insanlarla iyi anlaşanlarının toplum tarafından sevildiğini ve saygı gördüğünü bildiğimiz için insanları anlayarak, dinleyerek ve onlara önyargı ile yaklaşmadan onları severek onlarla iyi anlaşmanın yollarını bulmak bize huzur verir.

Kanunlarımız

İnsanlarla iyi anlaşan ve başkaları ile gereksiz tartışmalara girmeyenleri her zaman kanunlarımız “iyi vatandaş” olarak tanımlar ve onları her zaman destekler. Bizler de iyi vatandaş olmak için insanlarla iyi anlaşmanın yollarına bakmalıyız.

Komşuluk

Komşusu ile iyi anlaşan insanlar her zaman toplumumuzda sevilen ve sayılan insanlardır ve komşuluk haklarımız gereği insanlar ile özellikle komşularımızla iyi anlaşmanın büyük bir erdem olduğuna inanarak onlarla iyi anlaşmak bize artı değer katar.

İş Arkadaşlıkları

İş arkadaşlarını gerekli gereksiz eleştirmeyen ve onları anlayan, onlarla iyi anlaşanları mutlaka iş arkadaşları sevecektir ve takdir edecektir. İyi iş arkadaşı olmak istiyorsak o zaman hayat bize insanlarla iyi anlaşmamız gerektiğini söyler.

Dostluklar

Güzel dostluklarda bulunmak için mutlaka iyi anlaşmalarda bulunmalıyız. Dostlar doğru ve iyi anlaşan insanları dost seçerler.

İdeal insan

Toplumda ideal insan olarak anılmak ve gösterilmek istiyorsak mutlaka olarak insanları anlama, sevme, onlarla duygudaşlık yapma yoluna gitmeliyiz ve herkesin beğenisini kazanamazsak da toplumda bizi anlayanların ideal insanı olmak bize mutluluk verecek mutlaka

İz bırakmak

Tarihe olumlu izler bırakan insan olmak istiyorsak o zaman insanlar ile iyi anlaşmanın ve insanları sevgisini kazanarak bizim arkamızdan olumlu şeyler söylenmesini ve duygular beslemeleri için insanlar ile iyi anlaşmaya bakmalıyız her zaman.

Örnek insan olmak

Örnek insan olmak ile ideal insan olmak ayrı şeylerdir ve ideal insan yapılmayacak kadar üstün şeyleri yapmaya çalışan insandır. Örnek insan ise herkesin yapabileceği güzel şeylere rehberlik eden ve bu uğurda çaba harcayan insandır.

*

Turan Yalçın

www.turanyalcin.com

www.Hepsi10Numara.com

Bir önceki yazımız olan Kuran'da En Çok Adı Geçen 10 Peygamber başlıklı makalemizde en bilinen peygamberler, en ünlü peygamberler ve kuranda anlatılan peygamberler hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir