Breaking News

Microsoft Word’de En Çok Kullanılan 10 Kısayol

Bilgisayar kullanıpta Word programını kullanmayanımız yoktur.

Okul ve iş dönemimizde mutlaka kullandığımız bu program aynı zamanda kişisel bilgilerimi yazmak, günlük tutmak, şiirlerimizi kaydetmek gibi her zaman işimize yarayan bir programdır.

Word programı içinde yüzlerce özellik barındıran gelişmiş bir programdır. Biz size Microsoft Word programının olmazsa olmaz 10 kısa yolunu tanıtacağız bu yazımızda.

Word programına yeni başlayanlar için çok faydalı olacak bu kısayolları kullandıkça çok kolay olduğunu göreceksiniz.

Şimdiden başarılar diliyoruz.

İşte Microsoft Word programında en çok kullanılan ve en çok işe yarayan 10 kısayol komutu:

 

 

Geri Al: Word’de yaptığımız bir işlemi geri almamıza yarar. Örneğin belgenize bir resim eklediniz ve onu sağa sola oynattınız. Fakat en son değiştirdiğiniz yeri beğenmeyip önceki yere gelmesini istiyorsunuz. Bu komutla çok kolayca bir önceki konumuna getirebilirsiniz. Bu komut Aynı şekilde yazdığınız yazıları da kapsar.  Özetle belge üzerinde yapmış olduğunuz herhangi bir değişikliği geri alır. Kısa yolu CTRL+Z’dir. Bu komutu Düzen menüsünden kullanmaktansa, klavye kısa yolu ile kullanmak daha kolaydır.

 

Kes: Word’de kısa yolunu bilmeniz gereken komutlardan birisi de KES komutdur. CTRL+X ile kesme işlemini yapabilirsiniz. Bu işlem, seçtiğiniz yerin(resim, yazı vb) oradan keserek sonra da CTRL+C ile başka yere kopyalamanızı sağlar. Tabi kopyalayacağınız yerde düzenleme yetkiniz olması gerekir. Örneğin eğer izin verilmiyorsa bir internet sitesindeki yazıyı keserek kopyalayamayız. Çünkü o site üzerinde değişiklik yapma hakkımız yoktur.  O yüzden bazı durumlarda bu komutu kullanamayız.

Kopyala: Word’un CTRL+C kısa yolunu bilmeyenimiz yoktur. Bilgisayar kullanıcılarının Word’de en çok kullandığı kısa yoldur belki de. Bu kısayol ile bir metni ya da harhangi bir şeyi bu komutla kopyalayarak çoğaltabilirsiniz. Mesela bir metin yazdınız. Şiir yazmış olun mesela. O şiirde aynı şeyleri söyleyen bir adam olsun. Aynı şeyleri her kıta sonunda söylüyor diyelim. O sözleri  kopyalayıp sonra da her kıtanın sonuna yapıştırarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.  Ayrıca izin veren internet sayfalarından da kopyalama yapabilirsiniz.

 

Yapıştır: Word’de kestiğimiz veya kopyaladığımız nesneleri (yazı, resim vs.) bu komut ile yapıştırma özelliğine sahip oluyoruz. Kısa yolu CTRL+V’dir. Yine Wordde çok kullanılan bir kısa yoldur. Kısa yolu klavyeden kullanmak çok kolay ve pratiktir.

 

 

Köprü Olarak Yapıştır: İnternetten bir yazı kopyaladınız diyelim. Bu özellik ile yapıştırdığınız zaman köprü olarak yapıştırır. Yani link atmış olur. Yani belge üzerinde bu özellikle yapıştırdığınız metne tıkladığınız zaman kopyaladığınız yere gider tıklayan. Bu özellik de kaynakça göstermek için güzel olur. Ya da içindekiler bölümü yaparsak başa veya sona bu özellikle pek zorlanmayız. Tıklandığı zaman belgenin içerisindeki yerine gitmiş oluruz.

 

 

 

Temizle: Word’de seçtiğimiz alanı siler. İçerisinde “Biçimler” ve “İçerik” temizlemeleri barındır. İçerik seçeneğini seçtiğiniz zaman seçmiş olduğunuz yerler silinir. Ama onun yerine klavyeden “delete” tuşu işinizi çok daha rahat görmenizi sağlar. Biçimler dediğiniz zaman yapmış olduğunuz biçimlemeleri silersiniz.

 

Tümünü Seç: Word’de CTRL+A kısa yolu olan bir komuttur. Belgede ya da sayfada ne varsa hepsini seçmenize yarar. Bu şekilde belgeyi başka bir yere taşımak isterseniz mesela işinize yarayabilir.

 

 

 

Bul: Yine bilgisayarda ve Word’de en çok kullanılan bir özelliktir. Bu komutla bilgisayarda ve belge içerisinde arama yapabilirsiniz. Belge içerisinde arama yapacağınız zaman CTRL+F çok daha pratiktir.Belge içerisinde bir kelime arıyorsak bu komut ile çok kolay bir şekilde bulabiliriz. Bilgisayar kullanıcılarının en büyük yardımcılarından biri bu kısa yoldur.

 

Değiştir: Word’de seçtiğmizi bir cümleyi, kelimeyi ya da karakteri bu komut ile o seçtiğimiz yeri değiştirebiliriz. Çok kullanışlı bir özelliktir. Örneğin bu komutu belgenin içerisindeki tüm “,”leri değiştirmek için kullanabiliriz.    Bu komutla belge içerisindeki tüm “,”leri bulup otomatik olarak ne ile değiştirmek istediğimizi yazarak değişmesini sağlayabiliriz. Yine kullanışlı bir kısayoldur.

 

Git: Word’de bu komutla belge içerisinde herhangi bir yere gitmenizi kolaylaştırmak için yapılmıştır. Çok uzun bir metin diyelim. Kaçıncı sayfaya, kaçıncı satıra gitmek istiyorsak bu komutla sayfa numarasını girerek hemen ulaşabiliriz.

 

 

 Bu 10 komut ve kısayol Microsoft Word kullanıcılarının çok işine yarayacaktır. Şimdiden kolay gelsin.

 

Lilay Koradan

lilaykoradan@gmail.com

www.hepsi10numara.com

 

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Pahalı 10 Alan Adı başlıklı makalemizde alan adları kaça satılır, en pahalı domainler ve en yüksek fiyata satılan alan adları hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir