Breaking News

Tokat’ta En Eski 10 Tarihi Cami

5000 Yıllık bir Medeniyete beşiklik eden Tokat  il merkezinde pek çok tarihi eser vardır. Bunlardan  en çok bulunan  tarihi eser de  Ülkemizin yüzde 99 u Müslüman olması münasebeti ile camilerdir. Osmanlılar zamanında Tokat’ta pek çok cami yapılmıştır ve pek çoğu da halen ibadete açıktır. Bunlardan 10 tanesini seçerek  sizler ile paylaşalım istedim.Sulusokak da 900 adımda  bir tarihi eser yoğunluğu ile Türkiye’de tek  olan Sulusokak ve çevresinde  yoğunlaşan  ve  eski Tokat ‘ta bulunan bu camiler gezilip görülmeye değer  ve manevi atmosferde  camilerdir.Bu camilerin  Çoğunda  manevi haz alarak bulunmuş insan olarak  sizlere kısaca bu camileri anlatayım dedim.

alipasa[1]

1.Ali Paşa Camii

Tokat Merkezde Cumhurşyet meydanında bulunan ve Tokat’ın en bilinen camisi olan Ali Paşa Camii 1572 yılında Kanuni Sultan Süleyman oğlu Şehzade Beyazıt’ın damadı  Ali Paşa Tarafından yaptırılmıştır. Şehzade Beyazıt  Babasına karşı ayaklanınca İran’a kaçmış ve orada öldürülmüştür. Damadı Ali Paşa’da Tokat’ta yaşamaya   zorunlu bırakılmıştır. Ali Paşa da Tokat’ta merkeze kendi adını taşıyan bu camii ve hamamı yaptırmıştır. Cami yanında Ali Paşa ‘nın hanımı ve oğlunun türbesi de vardır. Cmide şadırvan bulunmakta olup. Cami Bahçesinde birkaç uluçınar da bulunmaktadır.  Tokat’ın en meşhur Camisidir. Tokat Kalesi Cami bahçesinden güzel görülebilmektedir.

meydan camii

2. Meydan(Hatuniye ) Camii

Tokat’ın Meydan semtinde bulunmaktadır. Sultan 2. Beyazıt’ın annesi  Gülbahar Hatun tarafından 1484 yılında yapılmıştır. Cami, medrese, imaret olarak  yapılan bu eserler, daha sonra 4.Eylül.1493 tarihinde Vakıf  kurularak vakfedilmiştir. Bugün Cami yanında medrese ve  imaret  Sedirhan, Pirhan, Hanedan   adlı lokanta cay evi olarak halka hizmet etmektedir. Meydan Camii çevresinde yapılar zamanla yıkılarak Camii  çevresinden temizlenmiştir. Şadırvan ve  bahçesinde ulu çınar ağaçları bulunmaktadır. Tokat Kalesi  Camiden güzel manzara ile seyredilebilmektedir.

behzatcamiii[1]

3. Behzat Camii

Bahzat deresi, Behzat Bulvarı, Behzat Çarşısı yanında bulunan Camii, Kanuni Sultan Süleyman Zamanında  Fakih oğlu Hacı Behzat tarafından yaptırılmıştır. Hacı Behzat, Behzat_ı Veli olarak da anılmaktadır. 1881 yılında Sultan 2. Abdulhamit zamanında son cemaat yeri eklenmiş ve  Caminin güney yamacında cami dışında  kıble tarafında Behzat’ı Veli’nin  mezarı  bulunmakta olup, buraya bir de saat kulesi inşaa edilmiştir. Behzat Camii nin hemen yanında Behzat deresi akmaktadır.

ulu[1]

4. Ulu Camii

Tokat Kalesi dibide bulunan Ulu Camii Camii Kebir Mahallesi nde bulunmaktadur. Kim tarafından ne zaman yapıldığı bilinmeyen bu camii 1678 yılında yenilenmiştir.

takyeci[1]

5.Takyeciler Camii

Sulusokak üzerinde  bulunan bu camiininde kim tarafından yapıldığı bilinmezken kitabesinde 1871 yılında Sultan Abdulaziz  Zamanında  yenilendiği kitabesinde yazmaktadır.Caminin hemen yanında şadırvan bulunmaktadır.

hamzabey[1]

6. Çekenli (Hamzabey) Camii

Behzat deresi yakınında çekenli mevkiinde bulunan bu caminin kendine has küçük bir minaresi vardır.  Zaviyeler camii kategorisinde  yer almaktadır . Çekemli Hamza Bey tarafndan yaptırıldığı tahmin edilmektedir. İlçeler Münibüs terminalinin de bulunduğu Çekenli iş Merkezinin hemen yanında bulunmaktadır. İbadete açıktır.

mahmut[1]

7.Mahmutpaşa Camii

Mahmutpaşa Mahallesinde bulunan bu camii,3 sıra tuğla ne molozlardan yapılmıştır. Camii bir çok onarım görmüş ve son cemaat yeri eklenmiştir. Camii günümüzde halen ibadete açık olarak Mahmutpaşa Mahallesi sakinlerine hizmet etmektedir.

garipler[1]

8. Garipler Camii

Şehir Merkezinde  Emniyet Müdürlüğü Karşısında Yazıcık Sokak sonunda bulunmaktadır. Hiristiyan binasından camiye dönüştürülmüştür. Şehrin en eski camisi olarak bilinmektedir. 1333 yılında yapılmıştır. Halen kullanılmaktadır.

devegormez[1]

9.Devegörmez Camii

Şehrin  Sivas yolu üzerinde sol  tarafında  bulunan Devegörmez Mahallesinde bulunmaktadır.  Kare planlı bir camidir. Bir çok tamirat görmüş ve eklemeler yapılmıştır ve halen Devegörmez Mahallesi sakinlerine hizmet vermektedir.

akdegirmen[1]

10.Akdeğirmen Camii

Şehri Sivas yolu üzerinde  bulunan ve sağ tarafında    bulunan  Akdeğirmen Mahallesinde bulunan tarihi Camidir.Dikdörtgen planlıdır ve  bir çok tamirat ve  eklemeler  yapılmıştır. Kendine has minaresi vardır ve  bir çok tamirat görmesine rağmen günümüzde hizmet vermektedir.

Tokat’ta buna benzer onlarca tarihi Cami bulunmaktadır. 5000 yıllık bir medeniyete sahip bu şehri  Tarih meraklıları görmeliler.

*

 

Turan Yalçın

www.turanyalcin.com

www.Hepsi10Numara.com

Bir önceki yazımız olan Tembellikten Kurtulmanın 10 Yolu başlıklı makalemizde kişisel gelişim, tembel iinsanlar ve tembel insanlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

3 thoughts on “Tokat’ta En Eski 10 Tarihi Cami

  1. Geri bildirim: Behzad-ı Veli Camii

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir