Breaking News

Üniversite Adayına 10 Önemli Tavsiye

okul-ve-sirt-cantasi-ozellikleri

1986 yılında, ilk defa Üniversite sınavına girmiştim. O zamandan bu yana  sınavlara birkaç defa girdim. Bu arada 2 Üniversite tamamlayarak (İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Tokat MYO Elektrik)  4 kitap yayınladım. Üniversite sınavında başarılı olmuş öğrencilerle röportajlarım  gazetelerde, internette yayınlandı. Kitap oldu. Rehber Öğretmenler ile  Kişisel Gelişim üzerine onlarca  insan ile röportajlar yaparak yayınladım. Bu tecrübeler ışığında, yeni bir öğretim yılının başladığı bu Eylül ayında  bu tecrübelerimin rehberliğinde   sınava gireceklere 10 maddede kısa tavsiyelerimi yazmanın faydalı olacağına inanarak  bu yazıyı kaleme aldım. Bu yazının  faydalananı bol olsun dileğimle…

1.Dersi  Derste dinlemek – Dersi zamanında, ders esnasında ve  bizzat hocadan dinlemek insana çok fayda sağlar. Bir şeyi ilk kaynağından duymak ile kulaktan kulağa duymak arasında fark çoktur.Benim  Oğlum dersi derste dinleyerek  başka da evde çalışmaya gerek kalmadan, öğretmenlerinin tavsiyelerine uyarak  ders çalışmıştı. Okulda, dersi derste dinleyen ve not alan, kendi notundan çalışan öğrencilerin  her zaman başarılı olduklarına şahit oldum.Benim  bile “ keşke dersi derste daha dikkatli izleseydim” diye hayıflandığım zamanlarım oldu. Öğrencilere dershane veya okulda derslerini kaçırmadan dersi derste dinlemenin en önemli öğrencilik görevi olduğunu hatırlatayım dedim.

2.Dershane ve Okul Proğramına Uyum– Dershane ve okullar belirli bir proğram uygular. Bu sadece ders proğramı değil, aynı zamanda etüdler, deneme sınavları, sosyal etkinlikler ile tam bir proğramdır. Bu proğramlara uyan öğrenci sadece dersi dinleyerek,  tam anlayıp anlamadığına bakmadan  dersten  çıkan öğrencilere nazaran daha başarılı bir  sonuca ulaşarak sosyal olurlar. Bugün beraber okuduğumuz ve hayatta başarı sağlayan arkadaşlara baktığım zaman, hepsinin  okulun proğramlarına tam uyum sağlamaya çalışan, planlı proğramlı çalışan insanlar olduklarına şahit oldum. Sadece okul kazanmak değil, hayatta da sosyal yönü ağır basan insanlar olmak isteyen öğrenci okulunun ve varsa dershanesinin proğramlarını  bir nimet olarak algılayarak  hocalarına  saygı ile okulunun proğramını uygulamaya bakar.Sadece nota odaklanmadan öğrenmeye çalışan insan öğrenir ve bu da hayatta ona artılar kazandırır.

3.   Rehber Öğretmenden faydalanma- Bizim zamanımızda rehber öğretmen yoktu. Şimdi hem dershanelerde,  hem de  okullarda rehber öğretmenler bir tane değil de birkaç tane. Bunun yanında sevdiği ve kendisini de sevdiğine inandıkları öğrencilerine  yol gösteren gönüllü rehber öğretmenlerin ise sayısı çoktur. Bu yüzden  “bana yol gösteren insan yoktu” mezaretlerine  hiç inanmam.En kötü rehber öğretmenlerden bile  insan faydalanır. Yeter ki, ondan faydalanmasını  bilsin. Rehber öğretmenlere sorular sorarak kafasının takıldığı ve anlamadığı yerleri cesaretle soran ve inatla öğrenen insan her zaman başarıyı sağlar. Buradaki başarıdan belirtmek istediğim sadece okulda yüksek not alan ama  “yolda tanıdık bir insana rastlayacağım , Onunla ne konuşacağım”diye korkan  değil, “keşke tanıdık  insan  rastlasam da O’nunla faydalı sohbet etsem” diye düşünen ve özgüveni sağlam olan,  insanlardan azami ölçüde  faydananan  gençleri  işaret  ediyorum. Bizi seven ve faydalı bilgiler veren her insan da rehberdir ve onlardan azami faydalanmak lazım  hayatta sevilen insan olmak için.

4.Arkadaşa dikkat-“ Arkadaşın iyisi vezir, kötüsü vezir eder”sözüne her zaman inanırım ben. Arkadaşlarımızdan  zararlı olanlar,  bizden uzak kalanlardan çok bize yakın durup da bizi hedeflerimizden alı koyanlar ile  oyun ve eğlenceye sürükleyen, geyik muhabbetleri ile zamanımızı çalan insanlardır. Gençler genelde bunu kabul etmese de, insanlar arkadaşın zararını ne  yazık ki  zamanında anlayamıyor. Arkadaş dediğin insanı hedefine yaklaştırmak için güzel tavsiyelerde bulunan, arkadaşını  faydalanacağı insanlarla tanıştıran, ders ve okul zamanı meşgul etmeyen insanlar olmalı. Hayatta başarımı arkadaşlara dikkat etmeme borçluyum. Bizimle alay eden, dalga geçen  insanlardan hemen uzaklaştım. Bunu anlattığımda bazı  gençlerin “arkadaşa git diyemiyorsun ki ” demeleri, bence geçersiz mezaret. İnsan isterse,  çıkarı olmadığı zaman anne ve babasını bile,  onu büyüten insan oldularına bakmadan  atabilme cesaretini gösterebiliyorda kötü arkadaşı neden başından atamıyor? Demek ki irademizi kullanabilirsek  kötü arkadaşı da yanımızdan barındıramayız. Başarı demek güzel arkadaşlar seçmek ile eş anlamlıdır. Hiçbir arkadaşa mahkum olmadığımız  gibi  yalnız insanın çok üretken olacağını, başarılı eserler veren insanların onları yalnızken ortaya koyduklarını da unutmamak lazım.O yüzden  bizi oyalayan arkadaş ile beraber olmaktansa  boş kalarak  güzel düşünceler ile yaşamak veya  ders çalışmak en güzeli.

5.Tecrübeden faydalanma-Tecrübeli  insan  zannedildiği gibi çok yaşayan değil, yaşadığı hayata kalite katan insandır. Öğrenme ve öğretmeyi, okumayı, yazmayı  ve insanlara faydalı olmayı  hayat  düsturu edinmiş insan demektir. Ne yazık ki, günümüz insanı  tecrübeli ve bilgili insana yanaşmak yerine onları kıskanarak dedikodusunu yapmakla meşguller. Gençlerde ister istemez, kıskanç anne ve babalardan duya duya  gerçek manada tecrübeli insanlara  karşı önyargı ile besleniyorlar. Bunun gençlere ne kadar zarar verdiğini ne aile ne de öğrenci  anlayabiliyor. Gençler de duyduklarına bakmadan kendi hür iradeleri ile faydalanacakları tecrübeli ve bilgili insanları dershane ve okullarında olup olmadıklarına bakmadan, onlardan faydalanmaya çalışmalılar.  Tecrübeli ve bilgili insanları ben hiç  durmadan akan berrak ve temiz, insanı besleyen kaynak sularına benzetirim. Tecrübeden faydalanan insanlar her zaman  hayatta tecrübeden faydalanamayana nzaran bir adım önde olur.

6. Kütüphane ne işe yarar?– Gençlerin çoğunluğu kütüphanenin yolunu bilmiyor.  Gençlerimize okul ve dershanelerde kitap okuma kültürü çok zaman aşılanmıyor. Gençlerimiz, kütüphanelerden faydalanmamak ile ne kadar zararlı olduklarının da farkına varamıyor. Kütüphanede çalışan bir insan olarak  ben gerekli dergi, kitapları, bana gelip soru soranları içtenlikle cevaplamaya çalışıyorum. Ama şunu da üzülerek  söylemeden geçemeyeceğim. Bizden faydalanan insan ve genç sayısı çok az.  Sadece kitap okumakla gelişilmeyeceği, insanlarla da sohbet edilerek onlardan faydalanmak gerektiğini gençlere rehber öğretmenleri anlatmalı. Kütüphaneler topluca ziyaret edilerek, orada insanı mutlu edecek başarıya  götürecek insan ve kitapların olduğunu da gençlere anlatmak hocaların görevi olmalı bence.

7.Hobilere Ölçülü zaman ayırma- Her insanın hobisi olabilir. Her gencimizin hobisi vardır tabii ki.  Ancak bir öğrencinin en önemli görevi  okulu olmalı. Benim oğlum da futbol hastasıdır. Şehrin  takımının alt yapısına futbola başladığı zaman deplasman maçları ile dershane çakıştığında dershanesini tercih etti. Hobilerimiz, hedeflerimizin arkasından gelir. İyi bir Üniversite hayatı ve  Meslek sahibi olmak isteyen insan   hobilerini  hayatının en önüne koymadan  ama onu da dışlamadan ölçü ile yoluna devam eder. Mesleğimizin stresinden hobilerimizi yaparak kurtuluruz ama  bu da hobilerimizin  hayatımızdaki meslek ve öğrenim hayatımızı engellemesine de müsaade etmeden olmalı.

8. Sosyal etkinliklerde ölçü- Okul ve dershane hayatımızda  veya bunlar dışında sosyal  hayatta etkinliklere katılmak insanı sosyalleştirir. Ama  sosyal  hayatta etkinliklere de  hobilerimiz gibi  ölçüyü kaçırmadan  ve önce okulumuz, sonra dershanemiz en sonrada   sosyal etkinlikler diyerek  sosyal etkinliklerin bizi yönetmesine, asıl hedeflerimiz olan  meslek ve  eğitim hayatımızın sekteye uğratmasına müsaade etmeden yolumuza devam edebilmeliyiz. Burada ölçülü olmak ön plana çıkıyor.

9. Aileden ve akrabadan faydalanma-  Yakın ailemizde ve akraba çevremizde güzel eğitim almış, Üniversite tamamlamış, etkili ve  güzel konuşan ve yazan insanlardan  sınav için olmasa bile hayat tecrübeleri, sınavlarda nasıl başarılı olduları, çalışma yöntemleri konusunda  sorular sorarak  onlarla sohbet etmek, onların fikir ve düşüncelerinden , tecrübelerinden faydalanmak  gerekir. Anne ve babalarımız onlardan uzak kalıyorsa sebebini araştırmak lazım. Kıskançlıktan mı yoksa gerçekten  uzak durulacak insanlar mı ona bakmak lazım. Yoksa sırf anne ve babamız  uzak kalıyor diye bizim de tecrübeli insanlardan uzak kalmamız  bizim zararımıza da olabilir. Bunu düşünerek Üniversite yolunda yol alan genç  bunları da düşünmeli.

10. Konferanslardan faydalanma- Okullara ve dershanelere zaman zaman yazar ve  uzman psikolog veya  uzman  rehber  öğretmenler konuşma yapmaya gelir. Çok öğrenci bunları gereksiz görse de, öğrenci okuluna gelen ve faydalanacağına inandığı, daha önce konuşmalarını dinlemediği , yazar ve konuşmacılardan faydalanmaya bakmalı. Olur ki, o konuşmacılar sizi etkilerde  devamlı olarak onlardan faydalanma  imkanınız olur.Belki de o insanlar hocalarınızdan daha faydalı olur size. Bende okullarda konuşmalara gittiğim zaman  bir iki tane genç benimle devamlı irtibatta olmak ve  gelişmek istediğini söylediği zaman  bende  elimden gelen gayreti göstermekteyim. Seneler önce okul ve Übiversite  konuşmalarımda  tanıştığımız ve halen görüştüğümüz ve fikir alış verişinde bulunduğumuz çok genç vardır. Siz de bunlar gibi  olabilirsiniz. Bu da size fayda sağlayabilir.

Dershane ve okulda öğretmen ve müdürlerinize, sevdiğiniz yazar rehberlerin isimlerini  vererek onların  okulunuz ve dershanenizde  konuşma yapması için  davet edilmelerini  isteyebilirsiniz.

Sevgili Üniversite adayı,

Ben 25 yılı aşkın süredir  Üniversiteye giriş  sınavı tecrübelerimizi sizinle paylaştım. Gerisi artık size kaldı. Gireceğiniz  bu sınavlarda dilediğiniz Üniversiteyi kazanmanızı temenni ederim.

*

 

Turan Yalçın

www.turanyalcin.com

www.Hepsi10Numara.com

Bir önceki yazımız olan Türkçe'de Yapılan 10 Büyük Dilbilgisi Yanlışı başlıklı makalemizde dil bilgisi nasıl doğru yazılır, dil sayısı ve dilbilgisi hataları hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

One thought on “Üniversite Adayına 10 Önemli Tavsiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir