Breaking News

Üniversite Öğrencilerinin 10 Hatası

 

mutsuz-universitelii-hepsi10numaracom copy

Yıllardan bu yana Üniversite okuyan gençler ile, onlara yol gösteren onları motive eden çalışmalara imza atmaktayım. Üniversitelerde konuşmalar yapmaktayım. Bu konuda onlara yazdığım mektuplarım internette ve dergilerde yayınlanıyor. Üniversite öğrencilerinin tespit ettiğim 10 önemli hatasına burada yer veriyorum. Belki de okuyarak hatalarını tekrar etmezler. Ders alırlar.. Akıllı genç hatada ısrar etmeyen ve hatalarından ders alanlardır.

ilginc-bilgiler

Hedefsizlik

Genelde Üniversite okuyan gençlerin okulu tamamladıktan sonra ne yapacakları konusunda birkaç kişi haricinde fikirleri yoktur ve “Hele mezun olalım” diyerek mezuniyet sonrasına erteler hedeflerini, bir hedefi olmaması ve bu hedefi gerçekleştirmek için de bir hazırlık yapmamış olmaları onları mezun olunca zorlamaktadır. Hedef belirlemek ve hedefin gerçekleşmesi için çaba harcamak gençlerin bir hayat felsefesi olmalıdır. HEDEFİ OLMAYAN GEMİYE RÜZGAR BİLE YARDIM ETMEZ

 

faydali-bilgiler

 

Zaman planlaması

Üniversite öğrencilerinin zaman planlaması yapmayıp rast gele yaşamaları ve konser, futbol , kız arkadaş ile gezme gibi zamanlarını boş şeylere harcamaları ve bunun sonucu olarak da derslerini ihmal etmeleri, zaman planlaması yapmamaları çok zaman ilerde pişman olacakları durumlara düşmelerine sebep oluyor. Vakit nakittir diyen ne güzel demiş. ZAMANINI PLANLAYAMAYAN HAYATINI DA PLANLAYAMAZ.

odevlere-yardimci-bilgiler

İnançsızlık

Başarılı olacaklarına dair, ya da mesela gelişebileceklerine dair inançlarının olmaması onların harekete geçmesine, hedef belirlemesine de engel olmaktadır. İnanan insan gerçek manada inanmışsa inançları doğrultusunda hemen harekete geçer ve bu inançlarını gerçekleştirmede kendisine yardım edecek olanlardan kaçmak yerine onlar ile daha sıkı ilişkiler geliştirmeye bakar. Kendine güvenecek dostlar bulmak gencin hazine bulması anlamına gelir. Aranmayan hazine bulunmaz ve bulunan hazinenin değeri anlaşılamazsa bir taştan farkı olmaz o değerin. İNANMAK AMA GERÇEK MANADA İNANMAK BAŞARMANIN YARISIDIR.

enterasan-bilgiler

Aşka düşkünlük

“Aşkın önüne geçilemez” Aşka karşı da değiliz ama aşk ta karın doyurmaz. Bu yüzden Üniversite okurken asıl amacımız önce okulumuzu başarı ile tamamlamak sonra da aşkımız varsa onunla ilgilenmek. Bunu dengeye getiremeyen insan başkalarına karşı mahcubiyet yaşar. Aşk ın dengeli ve seviyeli samimi olarak yaşanılanı hem insana hem de çevresine faydalı olur. Aşk olsun ama hakiki aşk olsun dengeli yaşansın. Derslere de kızlar kadar aşık olmak lazım. AŞIKA LAF ANLATMAK ZORDUR AMA ANLATMAK ZORUNDAYIZ DA..

ogrencilere-bilgiler

Arkadaşlıkları abartma

Hayatta arkadaşlıklarda önemli ama, arkadaşlıklar bizleri hedefimize yönlendirecek, bizleri okulda ve sosyal yaşantımızda başarıya götürecek ve bize artı değer katacak, gelişimimize destek olacak insanlar olmalı ve bu arkadaşı bulduğumuz zaman da yaşına başına bakmadan faydalanmaya bakmalıyız. Çünkü böyle arkadaşları bulmak bu dünyada hele günümüzde kolay şey değil. SÖYLE ARKADAŞINI SENİN KİM OLDUĞUNU SÖYLEYEYİM.

her-konudan-bilgiler

Tecrübeden Kaçma

Daha önce Üniversite tamamlamış ve bu tecrübelerini gençler ile paylaşmak isteyen insanı bulmak kolay mı sanıyorsunuz? Böyle insan bulduğunuz zaman da yanına gitmek yerine kaçmak neden? Bu tür insanları bulduğumuz zaman onların bilgisinden faydalanalım ve onları maddi şeyler isteyerek gücendirmeden manevi şeyler isteyerek destek olalım. DAHA ÖNCE TECRÜBE EDİLMİŞ ŞEYİ TECRÜBE ETMEYE KALKMAK ZAMAN KAYBIDIR.

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Dersleri Önemsememe

Dersi derste dinleyen ve dersleri kaçırmayan, başkalarının notlarından değil de kendi notlarından derse çalışan insan bazen belki fazla not almaz ama planlı olmayıp ta yüksek not alan insana nazaran hayatta daha başarılı olacaktır. Bunu arkadaşlarıma bakarak hayretle ve ne yazık ki Üniversite tamamlanıp da mezun olunca anladım. Siz ise hemen anladınız. Dersleri önemseyin DERSLERİ ÖNEMSEMEYEN ÖĞRENCİ HAYATI ÖNEMSEMEYEN İNSNADIR. HAYAT NAZLI BİR SEVGİLİDİR ÖNEMSENMEK İSTER.

en-kolay-bilgiler

Tembellik

Gece yarısına kadar arkadaşlar ile geyik muhabbeti yapan öğrenci tabii ki sabah da erken kalkamayacak ve randevusuna yetişemeyince kendisini beklemedikleri için arkadaşına kızacaktır. Dersi kaçıracaktır ve tembel olmak ona göre kendisinin değil toplumun ona dayatmasıdır. Başarılı inan erken kalkan ve randevusuna da, derslerine de her zaman zamanında yetişen insandır. TEMBELLİK İNSANIN AYNASIDIR BAKARSAN KENDİNİ GÖRÜRSÜN.

turkiyenin-bilgi-sitesi

Özgüvensizlik

Gençler nedense kendisinin başarılı olacağına inanmazlar ve özgüven edinmek istemez ve özgüven aşılayacak insanların da dedikodusunu yapma özgüvenleri her zaman vardır ve her şeyi bilir çevresindeki insanları en iyi tanıdıklarını zannederler. Dedikodusunu yaptıkları insanlar uzaklaşınca da hatalarını anlarlar ama gene suç kendilerinden uzaklaşanda olur. BAŞKALARINI SUÇLAMA ÖZGÜVENİNE SAHİP OLAN BİRAZ DA ÖĞRENME ÖZGÜVENİNE VE BAŞARI ÖZGÜVENİNE SAHİP OLSA AH NE OLURDU?

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Bahane üretme

Bahane üretmek ne güzel üretimdir. Hiç malzemeye gerek kalmadan en az maliyetle en çok üretilen şey bahanedir ve gençler hiç başarısız olmazlar ve hep hocaları çok çalıştıkları halde onlara takar ve sınıfta bırakırlar. Öğrenciler her zaman masumdur. En güzel üretimi onlar yapar en büyük bahaneleri onlar üretir ama gene de vatana millete ve büyüklere yaranamazlar. Gelişmiş ülkelerin gençleri ise bilim üretir.

Gençlerimiz bu yazdıklarımıza bakarak umarım kendilerine bir çeki düzen vererek vatana millete ve kendilerine daha faydalı olmanın yollarını ararlar.

basarisiz-universiteli-hepsi10numaracom copy

*

Turan Yalçın

www.turanyalcin.com

www.Hepsi10Numara.com

Bir önceki yazımız olan Meslek Seçimi ile İlgili 10 Bilgi başlıklı makalemizde meslek seçerken nelere dikkat etmeliyiz, meslek seçimi ve meslek seçiminde püf noktalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir