Breaking News

Beyin Gücü Dergisi’nden 10 Konu

Türkiye’nin en çok okunan Kişisel Gelişim – Zekâ & Hafıza Geliştirme – Sınavlara Hazırlık ve Yabancı Dil Öğrenim Dergisi BEYİN GÜCÜ, beyninizi maksimum bir kapasitede kullanmanın ve İngilizce öğrenmenin yollarını göstermeye devam ediyor…

Son derece ilginç konularıyla her zaman dikkat çekmeye devam eden Beyin Gücü Dergisi, avantajlı dergi abonelik sistemi ile dergi dünyası  portföyünde yer almaya devam ediyor. E-kitap hediyesiyle birlikte Beyin Gücü Dergisi, seçkin bayilerde yer almaya devam ediyor.

İşte Beyin Gücü Dergisi 49. Sayıdan on başlık:

beyin-gucu-dergisi

 

ilginc-bilgiler

Yabancı Dil Öğrenmek için 16 Taktik

Yabancı dilde konuşmayı öğrenirken, Türkçe söz dizimini mümkün olduğunca kullanmayın. Yabancı dil olarak, örneğin İngilizce öğrenen bir kişi, konuşurken İngilizce düşünmek ve bu dilin söz dizimi kalıplarını kullanmak zorundadır. Türkçe düşünüp İngilizce konuşmaya çabaladığınızda iyi sonuç alamazsınız.

Yabancı dil öğrenmeye kendiniz karar verin. Başkalarının zorlaması ile başlanan öğrenme süreci verimli olmaz. Mustafa Kemal, 14 yaşındayken Selanik’te ‘College des Freres de la Salle’ın yaz kurslarında Fransızca öğrenmeye kendisi karar verdi. 1885’te babası öleli iki yıl olmuştu ve annesi onu yönlendirecek durumda değildi. Yabancı dil öğrenmeyi bir mecburiyet değil de, keyifle yol alınacak bir serüven olarak görün. Bilinmeyen topraklara yapılan bir keşif yolculuğunun tutkusunu içinizde duyduğunuzda, yabancı dili daha iyi öğrenirsiniz. Kurs kitabını her açtığınızda heyecanlanmıyorsanız, yabancı dil öğrenimi bir işkenceye dönüşebilir. Beyninizin hem sağ, hem de sol tarafı aynı anda devreye girdiğinde ve aklınıza gönlünüzü kattığınızda işiniz kolaylaşır. Bu açıdan kadınların daha avantajlı olduğunu söylemek gerekir.Kelimelerin büyüsüne kendinizi kaptırarak öğrenin. Her kelimenin ve deyimin ardındaki kuşaklar boyu süregelen öyküyü yakalamaya çalışın. Kelimeler ve cümlelerdeki müziğe ve tınıya kulak verin. Kendi öğrenme biçiminizi dikkate alarak yabancı dil öğrenin. Kurslardaki tek örnek öğretimi, kendi tarzınıza ve yeteneklerinize göre özümsemeye ve içselleştirmeye gayret edin. Sindire sindire öğrenin.

Devamı Beyin Gücü 49. Sayıda…

faydali-bilgiler

Who is Mevlana?

           

Mevlana Celaddiin-i Rumi is a 13th century Muslim saint and Anatolian mystic known throughout the world for his exquisite poems and words of wisdom, which have been translated into many languages. Rumi, as he is known in the west, is the best selling poet in USA. The United Nations declared 2007 The Year of Rumi and celebrations were held world wide.

 

Mevlânâ kimdir?

Mevlânâ Celaleddin-i Rumi, 13. yüzyılda yaşamış Müslüman bir Anadolu azizi ve düşünürüdür. Dünya çapında bilinen ve bilgelik dolu şiirleri Batı’da da tanınmakta ve birçok dile tercüme edilmiş durumdadır. Batı’da daha çok Rumi olarak anılan Mevlânâ’nın eserleri, ABD’de en çok satanlar listesinde yer almaktadır. Birleşmiş Milletler, 2007 yılını Mevlânâ Yılı ilan etmiş ve dünya çapında kutlama törenleri yapılmıştır.

 

 

Devamı Beyin Gücü 49. Sayıda…

odevlere-yardimci-bilgiler

 

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Sezen Aksu

Kura ile girdiğim devlet okulunda Almanca görmüştüm ama hiçbir zaman bu dile ısınmadım. En kaliteli Almanca aksanını bile mümkünse almayayım. İngilizceyi kendim öğrenmek istedim. 4-5 laboratuar bitirdim, bol bol kitap okudum. Kasetleri dileyerek çalıştım. Yani hem okuyarak, hem dinleyerek İngilizceyi çalıştım. Beynimi boşaltmama yardımcı oluyordu, çevrem şaşırıyordu. Kendi alanım dışında beni rehabilite eden eğlendiren bir uğraş oldu.Yurtdışı ilişkilerinden dolayı yabancı müzik adamlarıyla çalıştığımda da dilimi geliştirme fırsatım oldu. Londra’ya gidip gelmelerimde pratik yapma fırsatı buldum. Durmadan BBC gibi TV kanallarını açık bırakarak kulak dolgunluğu oluştururum. Son derece sistematik gramer İngilizcesine sahibim. Hiç hocasız tek başıma yaptım. Evde kendi kendime öğrenmemden dolayı kitap İngilizcesine sahip olduğumu söylüyorlar; fazla düzgün bir İngilizcem oluverdi. Okuma ve yazma yönüm çok güçlü; fakat okumam konuşmamdan daha iyi. Fazla asil konuşuyorum, bazılarına özenti gibi geliyor. Ama dil en çok konuşmak ile gelişir. Ben de sokak dili denilen günlük İngilizceyi şimdi pratik yaparak öğrenmek istiyorum.

Nihat Kahveci

İspanya’ya, Real Sociedad takımına transfer olma konusu çıktığında hemen İspanyolca öğreten bir kitap aldım ve kitaptan çalışmaya başladım. Kelimelerle başladım, boş zamanlarımda çalıştım. İspanya’ya gitmeden 3 ay kadar önce evimde başlamış oldum.

 

Devamı Beyin Gücü 49. Sayıda…

enterasan-bilgiler

Zihin Haritaları İle Vizyon Oluşturmak

 

Zihin haritaları, sıradan detayların sisli perdesini kaldırarak şirketinizin ya da sizin varacağınız, ışıldayan vizyonu görmenizi sağlayacak ve sadece yaşamınızı sürdürmenize değil, aynı zamanda iş hayatında başarılı olmanıza da yardım edecektir. (Tony Buzan)

Vizyon, yaklaşım olarak hem bireysel, hem de kurumsal anlamda ele alınabilir. Bireysel olarak bakıldığında “hedefe uygun şekilde geleceği düşlemek ve tasarlamak” ve “hayal edilenle mevcut durum arasında doğru bağlantılar kurgulayabilme ve eyleme geçme” şeklinde anlamlandırılabilir. Kurumsal olarak ise; bir şirket için belirli bir zaman dilimi ve süreç belirtilerek ulaşılmak istenen hedef noktaya ulaşmanın önemini belirlemekle birlikte, nasıl ulaşılacağı, ne tür araçlar kullanılacağı oldukça geniş kapsamda ilişkili tüm faktörler göz önünde bulundurularak ifade edilebilmektedir. Vizyon, şirketin uzun vadede, gelecekte nasıl bir formda görünmek istediğinin tanımıdır.

 

Devamı Beyin Gücü 49. Sayıda…

ogrencilere-bilgiler

Youtube İle Şöhreti yakalayan Genç:  Justin Bieber

 

Believe turnesi kapsamında 2 Mayıs 2013 günü İTÜ Stadyumu’nda konser verecek olan Justin Bieber, dünya çapında 15 milyonun üzerinde albüm satışı ile 2 yıldan fazla zamandır pop kültürüne ve sosyal medyanın yeni yüzü olarak hükmetmekte…

1 Mart 1994 tarihinde Kanada’da, yoksul ve babadan uzak bir yaşamın kucağında kendini bulan Justin Bieber’in, gelecekte dünyaca ünlü bir star olacağını  o zamanlar henüz kimse bilmiyordu. Çocukluk yıllarını Stratford’da geçiren Bieber’i düşük ücretli işlerde geçici olarak çalışan annesi tek başına yetiştirdi; babası ise başka bir kadınla evliydi ve çocuğu ile ilgilenme fırsatı bulamıyordu.

Justin Bieber, 6 Yaşında iken Jeanne Suave Katolik Okuluna giderek Fransızca konuşmayı öğrendi. 7-8 yaşında iken Ontario’da bulunan Stratford Northwestern Devlet Ortaokuluna başladı. Justin Bieber 19 yaşında ve şu anda Georgia to L.A. So, Okulunun evde eğitim sistemiyle okuyup lise diplomasını aldı.

Gençlik yıllarında hokey, futbol ve satranç ile ilgilenen Bieber, bir yandan da kendi kendisine piyano, davul ve gitar çalmayı öğrendi. 2007 yılında, Stratford’da düzenlenen yerel bir yarışmaya katılmak için söylediği Ne-Yo coverı So Sick, Bieber için şöhretin ilk adımı oldu.

 

Devamı Beyin Gücü 49. Sayıda…

 

her-konudan-bilgiler
Başarılı İnsan Cesurdur

 

“Yüksek bir dağa çıkma güçlüğünden kaçınırsanız, güzellikleri göremezsiniz.”

Shakspeare

 

Cesaret, birçok insanın arzuladığı, hatta birçok insanın kendisinde var olduğuna inandığı, fakat hayata geçirmekte zorlandığı bir konudur. Cesaret, bilinçsizce ileri atılmak, gözünü karartarak hareket etmek olmamalıdır. Cesaret, bir şeye karşı ilk adımın atılmasını, başlangıcını sağlar.

İnsanın kişisel yetenek ve potansiyelinin farkında olmaması, buna inanmaması, kişiyi başarıdan uzak tutar. İnsanların kategorize edilmesinde de bu düşünce etkendir. Kişinin yetenek ve potansiyeline inanmaması, kendini tanımaması, kendisini diğerleri sınıfına koymasına sebep olacaktır. Mutlu olanlar/mutsuz olanlar, başarılı olanlar/başarısızlar, yönetenler/yönetilenler, zenginler/fakirler şeklinde oluşturduğu sınıflarda kendini hep olumsuzlar grubuna dâhil eder.

 

Devamı Beyin Gücü 49. Sayıda…

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Fermat’ın Son Teoremi

 

Kurduğu pek çok teorem olmasına rağmen, bu kadar tanınmasındaki en önemli sebep, belki de bu son teoremi olmuştur. Fermat, Diophantus’un ‘Arithmetica’ kitabında, Pisagor üçgenlerinin anlatıldığı bir sayfayı okurken, sayfanın yanına, an + bn = cn eşitliğinin 2’den büyük ‘n’ değerleri için geçersiz olduğunu not düşer ve altına bir de not iliştirir:

“… Cuius rei demonstrationem mirabilem sane detexi. Hanc marginis exiguitas non caperet!”

Fransız matematikçi Pierre de Fermat (piyer dö ferma)’nın 17. yüzyılda (1637) öne sürdüğü, fakat kanıtı ancak 1994 yılında İngiliz matematikçi Andrew Wiles tarafından verilen teoremdir. Fermat, hayatı boyunca kitap yazmaz. Matematikçilerle fazla görüşmez. Kurduğu teoremlerin hiçbirinin ispatını yapmaz, başkalarının bulması için bıraktığını söyler. Gerçekten de teoremleri, sonradan farklı bilim adamları tarafından ispatlanır. Ölümünden sonra, bulduğu teoremlerin unutulmasına sevdiklerinin gönlü razı gelmez. Fermat’ın vasiyeti var mıdır, bilinmez; ama geride bıraktığı oğlu tarafından derlenir toplanır ve kitap haline getirilir.

 

en-kolay-bilgiler

Devamı Beyin Gücü 49. Sayıda…

Öfkenizi nasıl ifade ediyorsunuz?

Her duygunun bireyin yaşamında bir işlevi vardır. Hiçbir duygu gereksiz değildir. Duygular bize neye ihtiyacımız olduğunu gösterir. Hatta olumsuz olarak nitelediğimiz duyguların dahi yaşamımızdaki anlam ve önemi büyüktür. Örneğin utanç duygusu, başkalarına verdiğimiz değerin bir göstergesidir. Diğer insanlara değer vermesek utanmazdık. Yine suçluluk duygusu, ilke ve değer yargılarımızın olduğunu gösterir. İlkelerimiz ve değerlerimiz olmasaydı hiçbir şekilde suçluluk duymazdık.

Örneğin öfkeli olmak;

 • İncindiğimizi,
 • Haksızlığa uğradığımızı,
 • İhtiyaç ve isteklerimizin doğru şekilde karşılanmadığını,
 • İlişkilerimizde çok şeyi feda ettiğimizi,
 • Başa çıkabileceğimizden çok fazla yükümüzün olduğunu,
 • Hayal kırıklığına uğradığımızı,
 • Yalnızlık ve itilmişlik hissettiğimizi,
 • Anlaşılmadığımızı,
 • Engellendiğimizi gösteriyor olabilir.

 

 

Devamı Beyin Gücü 49. Sayıda…

 turkiyenin-bilgi-sitesi

Yaza Formda Girmenin İpuçları

Yaz ayları yaklaşırken tatil planları da yavaş yavaş yapılmaya başlanmıştır. Güzel planlarımızı yaparken, aklımızı kurcalayan tek konu ise kışın aldığımız istenmeyen kilolar olmaktadır. Kışın istenmeyen kilolarımızı kalın giysilerle örterek pratik çözümler bulan bizler, havaların ısınmasıyla birlikte kendini belli eden kilolarımızdan nasıl kurtulacağız?

1. Her güzel günün başı kahvaltıdır

Kahvaltı yapmamamızın, kilo almaya sebebiyet verdiğini biliyor musunuz? Her kahvaltı yapmayışımız, kilo riski olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer ki fazlalıklarımızdan kurtulmak istiyorsak, her sabah kahvaltı yapmaya özen göstermeliyiz. Unutulmamalıdır ki kahvaltı, metabolizmamızın hızlanmasını sağlayarak yağ yakımını arttırmaktadır.

2. Su tüketiminize özen gösterin

Terleme sonucu sıvı kaybı artacağından, günde 9-10 bardak su tüketin. Ayrıca yemekten önce soğuk sudan ziyade ılık su tüketimine özen gösterin.

3. Boş enerji kaynaklarından kaçının

Kola, gazoz gibi boş enerji kaynaklarını tüketmemeye özen gösterin. Vücudumuza boş kaloriden başka etkisi olmayan bu içecekler yerine, taze sıkılmış meyve suyuyla vitamin katkısı sağlamalıyız.

 

 

Devamı Beyin Gücü 49. Sayıda…

 

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Ünlü Milyonerlerin 6 Alışkanlığı

Onlar dünyanın en zenginleri… Ama oldukça sade bir hayatları var. Evleri, arabaları, giysileri lüks olmaktan gayet uzak. Belki de bu mütevazı yaşam onları bu denli zengin etti. İşte en ünlü milyonerlerin 6 alışkanlığı.

 1. Basit bir evde yaşamak: Milyonerler isterlerse, hayal edebileceğimiz en lüks

evlerde oturabilirler. Bill Gates böyle yapıyor mesela. 6.000 metrekarelik bir alana yayılan 147,5 milyon dolarlık devasa bir evde yaşıyor. Ama Warren Buffet gibi tutumlu milyonerler basit bir yaşamı tercih ediyorlar. İş adamı ve hisse senedi yatırımcısı Buffet, Forbes dergisinin “2006 Milyarderler Listesi”ne göre 42 milyar dolarlık servetiyle Bill Gates’in ardından, dünyanın en zengin ikinci insanı. Buffet, halen 1957’de 32.500 dolara satın aldığı 5 odalı evde yaşıyor. Lübnan asıllı Meksikalı iş adamı Carlos Slim de 40 yıldır aynı evde yaşayan milyonerlerden…

 1. Toplu taşıma araçlarını kullanmak: İngiliz iş adamı John Caudwell,

Stanford Üniversitesi bilgisayar mühendisi Prof. David Cheriton ve Amerikalı iş adamı Chuck Feeney gibi milyonerler, işlerine ya yürüyerek ya bisikletle ya da toplu taşıma araçlarını kullanarak gidiyorlar. Elbette isterlerse öğle yemeği için özel helikopterle bir başka ülkeye gidebilecek maddi güçteler. Ama onlar yürüyerek egzersiz yapmayı tercih ediyor, yeri geldiğinde toplu taşıma araçlarını kullanarak zaman ve park sorununu kapı dışarı ediyorlar. Böylesi hem çevre temizliği hem de banka hesabı için daha iyi.

 1. Modacıdan değil mağazadan giyinmek: Bazı milyonerlerin özel modacıları

vardır. Elbiseleri, ayakkabıları kendileri için özel tasarlanır. Ama tutumlu milyonerler için bu son derece gereksiz bir harcama. Mesela Stanford Üniversitesi profesörü David Cheriton’u, Google kurucuları Sergey Brin ve Larry Page’i, IKEA kurucusu Ingvar Kamprad’ı sık sık bir kot pantolon ve t-shirtle görürsünüz. Bir modacıya ya da alışverişe zaman harcamıyorlar, mağazaya girip çabucak bir pantolon ve gömlek seçerek keyiflerine bakıyorlar

 

Devamı Beyin Gücü 49. Sayıda…

 

*

Lilay Koradan

lilaykoradan@gmail.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan 10 Cümlede Özdemir Asaf başlıklı makalemizde asaf şiirleri, aşk şiirleri ve can yücel şiirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir