Breaking News

Da Vinci’nin En Güzel 10 Resmi

Dünya tarihi boyunca en çok bilinen ve tanınan sanatçı kim  diye sorsak tüm araştırmacıların vereceği cevap aynıdır: Leonarda da Vinci.  Da Vinci resim sanatına getirdiği yenilikler, yaptığı ilginç icatlar ve Hristiyanlık simgelerini kullanım biçimi ile yaşarken de çok tartışılmıştı. Kendisi hakkında binlerce kitap yazılmış, film çekilmiş, tiyatro oyunu sahnelenmiştir. Gelin önce ilginç yönleri ile Leonarda da Vinci’yi tanıyalım. Leonarda da Vinci kimdir, ne yapmıştır?

Leonarda da Vinci 15 nisan 1452 de doğmuştur. Müzisyen, ressam, mimar, anatomi uzmanı, tıp alanında her yönden bir uzman,matematikten astronomi bilginliğine, mucitlikten pek çok alana kadar gelmiş geçmiş en yönlü ve en çok bilinen insandır. Soyadları kullanılmaya başlanmadan önce insanlar isimleri ve yaşadıkları yer ile tanınıyorlardı. Leonardo da Vinci’nin anlamı Vinci’de yaşan Leonardo anlamına gelmektedir. Vinci ise İtalya’da küçük bir kasabadır.

Küçük bir çocukken bile Leonardo değişik şeyler yapmıştır. O dönemde solak çocuklar sağ ellerini kullanmaya zorlanıyorlardı fakat Leonardo bunu reddetmişti. Tüm bunların yanısıra tersten yazmaya karar bile vermişti. Bu yüzden insanlar onun yazdığı yazıları ancak ayna kullanarak okuyabiliyorlardı. İlk işi ünlü bir ressam ve heykeltraş olan Andrea del Verrocchio’nun yanında çalışmak olmuştu.  Daha sonra mühendis, mimar ve bilim adamı olarak çalıştı. Tüm bu mesleklerin hepsinde mükemmeldi fakat becerileri bunlarla sınırlı değildi. Aynı zamanda iyi bir şarkıcı ve müzisyendi.
Leonardo da Vinci yüzlerce resim, çizim ve taslaklar yapmıştır. Bunlardan bir çoğu tamamlanmamış ve kaybolmuştur. Mona Lisa Leonardo da Vinci’nin de bilinen en meşhur tablosudur.

Leonarda da Vinci ilk bisiklet tasarımını yapmıştır. İlk deniz altı  tasarımını yapmıştır. İlk helikopter  tasarımını yapmıştır. İlk deniz altı  tasarımını yapmıştır.  Leonarda da Vinci yazılarını ve notlarını sol eliyle tersten yazmıştır. Bu yüzden yabancılar yazılarını okumak için ayna kullanmak zorunda kalmışlardır.

Leonarda da Vinci‘nın Mona Lisa tablosunun ölçüleri altın oranı verir. Mona Lisa‘da sağ arka planda kullandığı toprak rengi dünyada var olmayan bir renktir.
Leonarda da Vinci 30 kadar ölü insanı parçalamış, incelemiş ve her detayı kaydedip, hazırladığı anatomi kitabi röntgen icat edilinceye kadar tek eğitim kitabı olmuştur. Leonarda da Vinci ceninin anne karnındaki konumunu doğru olarak resmetmiştir.

Leonarda da Vinci kendi tasarımı olan ve uda benzer bir müzik aletiyle besteler yapmıştır.  Leonarda da Vinci Kendisini çizdiği resmin incelenmesi sonucu deri kanseri olduğu anlaşılmıştır.

Leonarda da Vinci Renklerin kendisinde bulunan uzaklık-yakınlık etkisi ufka gidildikçe renklerin soluklaştığını bulmuştur. Leonarda da Vinci yanlış boya kullandığı için sonradan bıraktığı bir savaşı resmettiği eseri eğer bitirseydi tüm zamanların en görkemli savaş resmi olacaktı.

1519 yılında ölmesine rağmen resimleri hala popüler ve yaptığı bilimsel buluşlar ise hala önemlidir.

Şimdi Leonarda da Vinci’nin yaptığı ve her biri dünya çapında ünlü olan 10 resmine bakalım.

Yakın bir zamanda bu resimlerin hikayelerini ve tarihi süreçlerini de sizlerle paylaşacağım.

Şimdilik kendinizi bu güzel resimlerin ihtişamına bırakın diyorum…

da-vinci copy

 

da-vinci-resimler

 

davinci-bütün-resimleri

da-vinci-kimdir

 

da-vinci-hayati

 

da-vinci-kitaplari

davinci-resimleri

 

 

davinci-yazilari

da-vinci-resimleri

 

davinci-resim

 

*

Lilay Koradan

lilaykoradan@gmail.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Savarona Hakkında 10 Gerçek başlıklı makalemizde Savarona resimleri, Savarona tarihi ve Savarona ve Atatürk hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir