Breaking News

Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil

 cok-konusulan-diller 

Çok geniş anlamıyla dil, düşünce, duygu ve güdüleri, doğrudan doğruya ya da dolaylı olarak bildirmeye yarayan herhangi bir anlatım aracıdır. Bir başka deyişle insan vücudunun vazgeçilmez bir fonksiyonu olan dil, bebekliğimizde hayatta kalmamızı sağlarken erişkinliğimizde istediklerimizi elde etmek, başkaları ile iletişim kurmak, eğlenmek amacıyla kullandıgimız bir araçtır. Toplumsal düzlemde baktığımızda dil, insanlar arasında anlasmayı sağlayan ortak bir bağdır. Dünyada bilinen 250’e yakın dil bulunmaktadır. Peki dünyada en çok hangi diller konuşuluyor, cevaplar sizi şaşırtmasın:

10. Fransızca:
Konuşan Sayısı: 129 million.
Bütün dünyaca en romantik dil olarak kabul görmüş fransızcayı konuşan ülke sayisı o kadar çok ki: Belçika, Kanada, Isviçre, Kameron, Haiti. Tabi Fransa’yı da unutmamak lazım.

9.Malayca-Endonezce:
Konuşan Sayısı: 159 milyon.
Malaycayı hem Malezya hem de Endonezya halkı konusmaktadır. Malay dilinin bircok lehcesi olmakla birlikte en çok konuşulanı endonezce olanıdır.Bu lehcelerin kökeninin aynı olması en çok konuşulan dil listesinde 9. sırada olmasının nedenidir. 13000 adadan oluşan Endonezya dünyanın 6. kalabalık ülkesidir. Endonezya’nın 2 geniş bölümüne sınırı olan Malezyanin en tanınmış şehri başkenti olan Kuala Lumpur’dur.

8.Portekizce:
Konuşan Sayısı: 191 milyon.
Portekiz’ in küçük bir ülke olmasi karşın dilinin bu kadar çok konuşulması şaşkınlık yaratıyor, değil mi! 12. Yüzyılda Ispanya’dan ayrılarak bağımsızlıgını ilan eden Portekiz, Vasco de Gama ve Prens Henry gibi kaşifler sayesinde tüm dünyaya yayılmıştır. Portekizce; Brezilya, Makau, Angola, Venezuela ve Mozambik ülkelerinde konuşulmaktadır.

7.Bengalce:
Konuşan Sayısı: 210 milyon.
Bengalce, 120 milyonu aşan nüfusa sahip Bangledeş’in dilidir. Neredeyse tüm sınırlarının nüfusu hızla artan Hindistanla çevrili olması nedeniyle dünyada Bengalceyi konusan insan sayısı sanılanın da üzerindedir.

6. Arapça:
Kanuşan Sayısı: 246 milyon.

Dünyanin en eski dillerinden biri olan Arapça Ortadoğu’da konuşulmaktadir. Sudi Arabistan, Kuveyt, Irak, Suriye, Mısır, Ürdün, Lübnan gibi Arap ülkelerinin ana dilidir. Bunun haricinde Kuran’in da dili olmasi sebebiyle farklı ülkelerdeki bircok müslüman da Arapça konuşabilmektedir. 1974 yılında Birlesmis Milletler in 6. dili olarak kabul edilmiştir.

5. Rusça:
Kanuşan Sayısı: 277 milyon.

Medyadan sıkça duyduğumuz Mikhail Gorbachev, Boris Yeltsin, and Yakov Smirnoff gibi komunist liderler milyonlarca Rusça konuşan insandan sadece birkaçı. Birlesmis Milletler in 6 dilinden biri olan Rusça sadece Rusyada degil Belarus, Kazakistan, Türkmenistan ve Amerika’da da konuşulmaktadir.

4. İspanyolca:
Konuşan Sayısı: 392 milyon
Dünya’da okullarda 2. veya 3. dil olarak öğretilen bir dil olmasının yanisira İspanyolca; İspanya, Küba ve A.B.D, Güney ve Orta Amerika’nın tamamında konuşulmaktadir. A.B.D’lilerin yoğun ilgisi nedeniyle ispanyolcadan ingilizceye birçok kelime geçmiş: “Tornado,bonanza, patio, quesadilla, enchilada, and taco grande supreme” bunlardan bazıları.

3. Hintçe:
Konuşan Sayısı: 497 milyon
Hintçe kalabalık nüfusa sahip Hindistan’ın ana dili olmakla birlikte birçok lehçeyi kapsamaktadir. Birçokları tarafından pek yakında Çin’in nüfusunu aşması tahmin edilmesine karşın Hindistan’da ingilizcenin büyük oranda kullanılması hintçenin dünyada en çok ilgi gören diğer lisanların önüne geçememesine neden olmaktadır. Hintçe öğrenmek istiyorsanız komediden romantiğine her türünden binlercesi olan hint filmleri izlemeniz yeterli.

2. İngilizce:
Konuşan Sayısı: 508 milyon

Dünya’da en cok ülkenin resmi dili olan İngilizce; Yeni Zelanda, Zimbamve, Karayipler, Hong Kong, Güney Afrika, Kanada, A.B.D, Avusturalya, İngiltere gibi yeryüzünün dört bir tarafına yayılmış ülkelerdeki insanların ortak dilidir.

1. Mandarin:
Konuşan Sayısı: 1 milyarın üstü

Supriizz.. Yeryüzünün en cok konuşulan dili en kalabalık nüfusa sahip olan Çin’e ait…Mandarin çincenin en yaygın lehçesidir. En çok konuşulan 2. sıradaki ingilizcenin tam tamına 2 katı konuşma oranına sahip olması Mandarin’in öyle pek kolay öğrenilebildiği anlamına gelmesin. Mandarin dilindeki her bir kelimenin 4 farklı söyleyiş şekli olabilmekte. Başlangıç seviyesi bu dili öğrenen bir kişi icin çok zorlayıcı olsa gerek…Ancak 1 milyardan fazla insan konuştuğuna göre biraz uğraşmayla isteyen herkes bu dili konuşmayı kotarabilir!

*

Kaynak: www.listverse.com

Çeviri: Beyza Bozok Şener

bzbozok@hotmail.com

www.Hepsi10Numara.com
[audio:http://hepsi10numara.com/hipno.mp3]

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğrenmenin 10 Kolay Yolu başlıklı makalemizde hipnoz ingilizce öğrenme, ingilizce en kolay nasıl öğrenilir ve ingilizce öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

One thought on “Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir